Medimagazin logo

Hastalar, özel hastanelere daha çok güveniyor

Diyarbakır Özel Bağlar Hastanesi'nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lokman Balyen, bin hasta ve hasta yakını üzerinde yaptığı anket çalışmasında, hastaların yüzde 55’inin özel hastanelere güvendiğini, bunun da sebebinin doktorların hastalara daha çok vakit ayırması olduğunu söyledi.
Hastalar, özel hastanelere daha çok güveniyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Op. Dr. Balyen, tedavi ve muayene için kendisine başvuran yaklaşık bin hasta ve hasta yakını üzerinde bir anket çalışması yaptı. Op. Dr. Balyen, anketi, hastaların ve yakınlarının sağlıkla ilgili bir sorun olduğunda ilk olarak nereye başvurduklarını, en çok kime güvendikleri hakkında bilgi almak için yaptıklarını belirtti.

Yaklaşık bin hasta ve yakını ile yaptıkları anket çalışmasında bazı ilginç sonuçlar çıktığını belirten Op. Dr. Balyen, "'Sağlık konusunda en çok nereye güveniyorsunuz?' sorusuna hastalarımızın yüzde 55’i hastanelere güveniyor, yüzde 20’si Sağlık Bakanlığı'na, yüzde 10’u medyaya, yüzde 10’u hiçbir kuruma güvenmiyor yüzde 5’i ise Sağlık Müdürlüğü'ne güveniyor. 'Sağlık ile ilgili en çok güvendiğiniz hastane hangisidir' diye sorduğumuzda hastaların ve hasta yakınlarının yüzde 55’i özel hastanelere güveniyor, yüzde 25’i devlet hastanelerine güveniyor, yüzde 10’u hiçbir hastaneye güvenmiyor, yüzde 9’u üniversite hastanesine, yüzde 1’i ise sağlık ocaklarına güveniyor" dedi.

'Sağlıkla ilgili en çok kime güveniyorsunuz?' sorusuna ise katılımcıların yüzde 90’ının doktor ve sağlık çalışanlarına diye cevap verdiğini kaydeden Op. Dr. Balyen, "Yüzde 90’ı doktor ve sağlık çalışanlarına güveniyor, yüzde 5’i medyaya, yüzde 3’ü aile fertleri, yüzde 1’i arkadaş ve komşuya, yüzde 1’i ise hiç kimseye güvenmiyor. 'Sağlık bilgileri alırken bilgileri nereden alıyorsunuz' sorusuna ise yüzde 90’ı doktor ve sağlık çalışanlarından, yüzde 7’si medyadan, yüzde 1’i arkadaş ve komşu, yüzde 1'i aile fertleri, yüzde 1’i ise hiç kimseden bilgi almıyor. Hastaların en çok hastanelere güvenmesi dikkat verici bir durum" diye konuştu.

Op. Dr. Balyen, hastaların özel hastanelere güvenmesinin sebebinin hastalara daha çok zaman ayrıldığını ve devlet hastanelerinde ise doktorların hastalara yeteri kadar zaman ayıramadığından kaynaklandığını belirterek, şöyle devam etti:

"Son 10 yılda gerek devlet hastanelerinde gerekse özel hastanelerde teknoloji ve teknik anlamda birbirinden aşağı yukarı aynı olduğuna inanmıyorum. Artık devlet hastanelerinde de süper cihazlar ve teknik malzemeler var fakat özel hastanelerde göz doktorlarının günde bakabileceği hasta sayısının kotası 40. Ancak devlet hastanelerinde bu sayı bazen yüzü de geçmektedir. Özel hastanelerde hastaya daha çok zaman ayrıldığından ve ilgilenildiğinden hastalar özel hastanelere güveniyorlar. Çünkü devlet hastanesindeki doktorların zamanı ve lüksü yok. Kapıda bekleyen çok hasta olduğundan dolayı ve o hastaları bir an önce bitirebilmek için bütün hastalar ile tek tek ilgilenebileceği zamanı yok. Bu yüzden devlet hastanesindeki doktorlar hastasına uzun zaman ayıramıyor, teşhis ve tedavileri ile çok fazla ilgilenemediği için hastalar daha çok özel hastanelere güveniyor."

hastalar
özel
hastanelere
daha
çok
güveniyor
Yorum (9)
Dr Hakan
Hastaları o girişteki oturma grubu, alımlı sekreter kızlar yakıyor. Oradaki koltuğa kurulunca her şey çok güzel yapılacak sanıyorlar hahaahha! Halbuki bilseler, her şeyin en ucuzunun alındığını, ameliyatlardaki malzemelerin kalitesizliğini, 3 lira için ne risklere atıldıklarını, ameliyata girerken hemşirelerin sağa sola değip sterilizasyonun bozulduğunun görmezden gelindiğini, yere sarkan koter ve aspiratör uçlarının kullanılmaya devam ettiğini, ciro için gereksiz yere yapılan radyolojik incelemelerle gereksiz radyasyon aldıklarını, gereksiz yere defalarca kontrole geldiklerini, operasyona verilmesi gereken safra kesesi taşlarının yıllarca dahiliyeciler tarafından takip edildiğini, opere edilmesi gerekmeyen benign meme kitlerininin eksize edildiğini, daha çok hasta yatırmak için tam iyileşmeden taburcu edildiklerini, antibiyotiklerin, serumların, vb ilaçların düşük dozda kullanıldığını, bunları bilseler neler olur dersiniz? Özel hastaneler kocaman birer balon, aşırı şişirilmiş balonlar, hepsi de yakında patır patır patlayacak...
0
Cevapla
y.yılmaz
Hakan bey patır patır patlarsa sende keyif olursun ;hayret adının önüne öğretim üyesi yazıpta aydin sinal gibi yorum yapıyorsunuz eğer siz istemezseniz kimse sizi üçkağıta zorlayamaz sanki devlette çalışan personel bu söylediklerinizi yapmıyor .
0
Cevapla
ahmet ak
Özelde çalışan bir hekim olarak;hakan beyin yorumunun az bir kısmına katılıyorum..Halkın artan ücretlere rağmen özele ilgisi artıyor.Özelde katılım ve katkı payları artmasına rağmen bu trendin artması kamunun insanların isteklerine yeterli cevab verememesidir.2008 de bursada özele gitme oranı sadece %5 idi şimdi %25.Ve hastaneler ve benim bulunduğum özel hastane 6 ayda 2 şer (yerel ve ankara merkezli olmak üzere)kez ciddi şekilde denetleniyor.Devletin hantal yapısı,maaş garantisi,sorgulama eksikliği,liyakatsizlik,siyaset,aşırı personele rağmen verimsizlik vs nedenler ile özel ile yarışması imkansız.Devlet yapacağı tek şey,özelin vergisini sgk sını iyi denetlemeli,çizdiği ücret sınırlarını aşanlara asla müsamaha göstermemelidir.Vatandaşı özelin merhametine terk etmemelidir.Zaten piyasa ekonomisi vardır ve isteyen istediği ücreti hastaya dayatamamaktadır.Ama fahiş fiyatları anında cezalandırmalıdır derim...
0
Cevapla
murat akıncı
Dr.bey anketi sadece kendi hastanelerine gelen hastaların üzerinden yaptığı için 55 lik sonuç normaldir. anketi sokaktan rastgele seçerek yapmak lazım
0
Cevapla
Dr. Cuneyt Gocer
Dr. Hakan beyin özel hastaneler hakkında ki balon fikrine bende katılıyorum. Kaliteyi bu rekabet koşulunda sağlamaları çok zor. Bu yüzden muayenehanelere bu kadar yükleniyorlar. Hastalarda bunun farkına eninde sonunda varıyor. Ama ülkemizin en büyük sloganı olan daha iyisi olana kadar bu. Yersen şeklinde dayatılıyor. Kardeşinize acil şifalar dilerim. O da özel hastaneye gitmek zorunda kalmış.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir