Medimagazin logo

Harran Tıp Fakültesi’nde 4 branşta doktor kalmadı

Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde göğüs cerrahisi, patoloji uzmanı, onkoloji ve nefroloji branşlarında hekim kalmadı. Boş kadrolar için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunduklarını belirten Dekan Prof. Dr. Halil Çiftçi , bakanlığın bölgeye mecburi hizmet kadrosu adı altında hekim atama çalışmaları yürüttüğünü söyledi
Kaynak: ntv.com.tr
Harran Tıp Fakültesi’nde 4 branşta doktor kalmadı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde art arda yaşanan istifaların ardından 4 branşta doktor kalmadı. NTV'den Melike Şahin'e açıklamalarda bulunan Harran Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Çiftçi, hekimlerin üniversiteden ayrılma nedenlerini anlattı ve mecburi hizmet kadrosu adı altında hekim istihdam edileceğini söyledi.

Hastanelerdeki ücret farklılıklarına vurgu yaparak hekimlerin başka hastanelere yöneldiğini belirten Dekan Prof. Dr. Halil Çiftçi,  “Bir üniversite hastanesinde hocasınız. Hoca olmanıza rağmen sizin mezun ettiğiniz uzmanınız yan tarafınızda Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastaneye gittiği zaman  sizden birkaç kat fazla ücret alıyor. Özel sağlık hizmeti veren hastanelerde aynı şekilde cazibeli teklifler vererek hekimlerimizin bu tür hastanelere yönelmesini sağlıyor” dedi.

Göğüs cerrahı, patoloji uzmanı, onkolog ve nefrolog yok

Şu an özellikle göğüs cerrahisinde, onkolojide,  patolojide ve nefrolojide sıkıntı olduğunu belirten Dekan  Çiftçi şunları kaydetti:

“Akademik kadro ilanına çıkmamıza rağmen buralar dolmayınca Sağlık Bakanlığına “Mecburi hizmet kadrosu adı altında hekim istihdamı yapabilir miyiz?” gibi tekliflerle gittik. Sağlık Bakanlığı teklifimize karşılık olarak mecburi hizmet kadrosu adı altında bu bölgeye hekim atanması konusunda çalışmaları olduğunu söyledi.

 

Karaciğer nakli yapılamıyor

Yürüttüğü karaciğer nakli programının ayrılan hekimler nedeniyle sürdürülemediğini belirten bir hekim istifa sürecini şu sözlerle anlattı:

“2018-2021 yılları arasında 60’a yakın karaciğer nakli yaptık.  Ekipteki 2 hocamız ayrıldı ve onların ayrılmasıyla karaciğer nakli programı durdu. Ekibi toplayıp programı devam ettirmek istedim ancak bir türlü destek bulamayınca üniversiteye katkı sunamayacağımı ve alamayacağımı düşündüğüm için ayrılma kararı aldım”

 

harran tip
saglik bakanligi
uzman doktor
dekan ciftci
Yorum (19)
Mehmet Can Taşkın
sadece dahiliye yan dal olarak onkoloji,hematoloji,nefroloji, romatoloji, yoğun bakım, geriatri bölümleri yok. çocuk yan dallarında da aynı bölümler yok.
16
Cevapla
bozeren
düzgün bir planlama olmadan açılan tüm tıp "fakülte"leri kapatılmalıdır. açmasını bilen kapamasını da bilir.
41
Cevapla
Hammer
harran tıp fakültesini kapatın o zaman, zaten gereksiz tıp fakültelerinden biri. turkiye' de en fazla 40 veya 45 tıp fakültesi olmalı
28
Cevapla
Drali
tasima suyla degirmen donmez. buradan yetisen doktorlar da bu kadar eksik varken nasil iyi yetisecek ki ?
23
Cevapla
dr who
her yere üniversite anlayışının sonuçları
25
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir