Medimagazin logo

Gebelikte kaç defa USG yapılmalı?

ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde anne karnındaki bebeğin ultrasonla takibinin sınırlı sayıda yapıldığı belirtildi. Ultrasonun gebelikte olumsuz etkileri olduğuna dair bir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, Türkiye'de ise ultrasonla yapılan kontrollerin sayısının dünya standartlarının üzerinde olduğuna dikkat çekildi. Gebelikte ''Omega-3 kullanımının erken doğum riskini azalttığı ve bebeğin zeka gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğu bildirildi. Obezitenin kısırlığa yol açabildiği ve tüp bebek tedavisinde başarıyı düşürdüğü açıklandı.
Gebelikte kaç defa USG yapılmalı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA-Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi'nin 9. Antalya'da düzenlendi.      Dernek 2. Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, basın toplantısında yaptığı açıklamada, aşırı şişmanlık ve obezitenin sağlıklı yaşamı tehdit eden önemli bir sorun olduğunu belirterek, özellikle kadınların menopoz döneminden sonra kilo alma eğiliminde olduğunu ve kalp hastalıkları riskinin neredeyse erkeklerle aynı düzeye ulaştığını söyledi. 

 
     Hormonal düzensizliklerin kadınların kilo vermelerinin önündeki en büyük engel olduğunu vurgulayan Tıraş, menopoz dönemindeki kadınlarda diyete direncin çok yüksek olduğunu ifade etti. Tıraş, kadınların bu dönemde zayıflama planı uygulanmadan önce mutlaka hormon dengelerini sağlamaları gerekliliğine dikkati çekti. 
 
     Genç yaştaki kadınları kilo vermekten ve çocuk sahibi olmaktan alıkoyan Polikistik Over Sendromu ile ilgili de bilgi veren Tıraş, bunun her beş kadından birini etkilediğini, nedeninin tam olarak bilinemediğini; tedavinin ise belirtilere yönelik olarak planladığını anlattı. 
 
     ''Bu sorunun, şişmanlığa mı, yoksa şişmanlığın mı bu soruna yol açtığı'' tartışmaları yapıldığını ifade eden Tıraş, ''Bu hastalık, hem dünyada ve hem de Türkiye'de artıyor. Türk kadınlarının yüzde 20-25'inde bu hastalık görülüyor. Böyle olunca da şişmanlık ya da bunun neden olduğu üreme sorunları, fazla kilo, elma tipi şişmanlık gibi sorunlar da ortaya çıkıyor'' diye konuştu. 
 
     Tıraş, yumurtlama bozukluğunun, adet görememe ya da geç adet görme gibi sorunları da beraberinde getirdiğini vurguladı. 
     
     -GEBELİKTE ULTRASONLA TAKİP- 
     
     TJOD Genel Sekreteri Prof. Dr. Cansun Demir de kongrede gebelikte ultrasonla takibin de ele alındığını belirtti. 
 
     Türkiye'de gebelik döneminde ultrasonla, bebeğin gelişiminin her evresinin izlendiğini dile getiren Demir, ABD'de sadece gebelik döneminde üç kez ultrasonla yapılan muayenenin ödendiğini bildirdi. Bu ülkede 11-14. haftada ense kalınlığına, 18-22. haftada anatomik gelişime ve gebeliğin son döneminde de bebeğin ters gelip gelmediğine bakıldığını anlatan Demir, şunları kaydetti: 
 
     ''Hastalarımız, bizlere bu kadar sık ultrasona girmenin bir zararı olup olmadığını soruyor. 
 
     ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde anne karnındaki bebeğin ultrasonla takibi sınırlı sayıda yapılıyor. Ultrasonun gebelikte olumsuz etkileri olduğuna dair bir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, Türkiye'de ise ultrasonla yapılan kontrollerin sayısı dünya standartlarının üzerinde. 
 
     Ses dalgası olduğu için ultrasonun bilinen bir zararı yok. Bizi asıl ilgilendiren konu, inceleme sırasındaki ısı artışıdır. Ultrason incelemesi sırasındaki ısı artışının hangi dönemlerde hangi biyolojik etkilere neden olabileceği konusu ise kesin değil. Domuzlarda yapılan bir çalışmada iki dakikadan uzun süreli bir uygulamanın olumsuz etkileri olabileceği görülmüştür. Genel yaklaşım, 1.5 derecelik ısı artışının, zararı olmayacağı yönündedir. Beş dakika süreyle 4 derece artıştan fazlasının zararlı olabileceği bildirilmiştir.'' 
 
     Demir, ultrason ile takibin uzun süreli bir inceleme yapılmadan gerçekleştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 
     
     -''OMEGA-3, ZEKA GELİŞİMİNİ ARTIRIYOR''- 
     
     ABD'deki Penn State Milto S. Hershey Medical Center Direktörü Prof. Dr. Serdar Ural da gebelikte omega 3 kullanımının anne ve bebek üzerindeki olumlu etkilerine dikkati çekti. 
 
     ABD'de yapılan çalışmalarda, gebelere verilen vitamin destekleri içinde Omega-3'ün de bulunmasının büyük yararlar sağladığı ve bebeğin zihinsel gelişimini olumlu yönde arttırdığının belirlendiğini vurgulayan Ural, bir soru üzerine planlı hamileliklerde Omega-3'e gebelik öncesinde başlanması ve emzirme döneminde de devam edilmesi gerektiğini bildirdi. 
 
     Ural, Omega-3'ün gebelik döneminde ilk 5 ayda 1 kapsül, daha sonraki aylarda da 2'şer kapsül içilmesinin uygun olduğunu belirtti. 
     
     -SEZERYANLA DOĞUMLARIN DÜŞÜRÜLMESİ- 
     
     Dernek Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil de kongrede sezeryanla doğum oranlarının düşürülmesine yönelik çalışmaların da gündeme geldiğini bildirdi. 
 
     Bu konuda kadınların bilinçlendirilmesinin, gebe okullarının yaygınlaştırılmasının ve okullarda cinsel eğitim derslerinin verilmesinin büyük önem taşıdığını kaydeden İtil, şöyle konuştu: 
 
     ''Hekimlere, bununla ilgili meslek içi eğitim verilmeli. Ayrıca, alt yapı ve sağlık ekibinin güçlendirilmesi gerekli. Doğum salonları yerine, doğum odaları olmalı. 
 
     Ağrıyla baş etmek için anestezi uzmanları görevlendirilmeli. Hatta anestezi teknisyenleri doğum sırasında ağrının azaltılması için daha fazla etkin olmalı. 
 
     Anestezi uygulamasının mümkün olmadığı durumlarda ağrı kesiciler devreye sokulmalı. 
 
     Ülkemizde artık ağrısız doğum daha fazla yapılıyor ama yeterli değil. Anestezi uzmanlarının sayısının artması, sezaryenle doğumların azalmasında etkili olur.'' 
 
     İtil, ayrıca kongrede kadına yönelik şiddetin de ele alındığını, bu konuda jinekologların da bunun önlenmesinde diğer unsurlarla birlikte görev alabileceğini sözlerine ekledi. 
gebelikte
kaç
defa
usg
yapılmalı?
Yorum (18)
doktor
SEZERYAN ORANINDAKİ ARTIŞIN EN ÖNEMLİ SEBEBİ HASTANIN DOĞURACAĞI DOKTORU TERCİH ETME HAKKIDIR.BÖYLE BİR HAK OLMAMALI.DOĞUMLAR 24 SAAT DOĞUM UZMANI BULUNDURAN DOĞUM HASTANELERİNE KAYDIRILMALI.
0
Cevapla
ihsan
omegacıları zengin edecek... evet evet milyar dolarları götürecek omegacılar. Böyle saçmalık mı olur . Zekasını arttıracakmış mış mış. Bir pediatrist olarak kadın doğum uzmanlarımızın bu safsataya inanmamalarını diliyorum.
0
Cevapla
Mert Ak
ABD'de İngilterede hamileler 3 defa ultrasona girebiliyor. İngilterede bir hamilenin ultrasona ekstradan girmesi yalvarsa bile imkansız denecek kadar zor. Bizde bie gebe en a 10 kere ultrasona giriyordur ortalama. Dün gece kötü bir rüya gördüm acaba bebeğime birşey oldu mu bir kalp atışına bakalım diye gelenler mi dersiniz ne ararsanız var...
0
Cevapla
bahar bulut
Bugunlerde herkes sezeryan doguma takti bilip bilmeden konusuyor. Dogum sancisi cekmemis bakan basta olmak uzere erkek doktorlara seslenmek istiyorum siz nasil olur da bilmediginiz ve yasamadiginiz dogum gibi bir olayda bizim adimiza kararlar veriyorsunuz. Ben dogum agrisinin 1 dakikasina bile erkeklerin dayanamayacagindan eminim. Siz diyorsunuz ki saatlerce sanci cekin servikal acikliginiz belli bir noktaya gelsin eger ortaminizda bir anestezist varsa ki (her zaman bu mumkun degil)o zaman dusunuruz bir seyler . Kesin artik sacmalamayi. Birisi de bundan rant cikarmaya calisiyor.Neymis dogumu herkes onun hastanesinden yaptirsin bak bak daha neler...
0
Cevapla
hasan efe
USG'ye girme savurganlığı ortadan kaldırılmalı. hem devlet hem de özel hastanelerde sınırsız usg tetkiki istenmekte ve bu SGK'ya usulsuzce fatura edilmektedir. Bir gebelik süresince üç kez USG istemek yeterli bence; daha fazlasını hasta cebinden ödemeliridir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir