Medimagazin logo

ERÜ'ye çocuk kalp hastalıkları ve cerrahisi merkezi kurulacak

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde Çocuk Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi Merkezi kurulması için çalışmalara başlandığı bildirildi.
ERÜ'ye çocuk kalp hastalıkları ve cerrahisi merkezi kurulacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KAYSERİ-ERÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Almanya Justus-Liebig Giessen Üniversitesi Pediatrik Kalp-Damar Cerrahisi Bölümünün de destek vereceği merkezin, birkaç yıl içerisinde kurulması hedefleniyor.

Karşılıklı eğitim ve işbirliği çalışmaları çerçevesinde ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü'ne gelen Almanya Giessen Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü öğretim üyeleri, bilgi ve deneyimlerini buradaki meslektaşları ile paylaştı.

Meslektaşları ile bir hafta süre ile ameliyat ve anjiyo işlemlerine giren misafir öğretim üyeleri, Çocuk Kardiyoloji Bölümünün gerek teknik ekipman, gerekse çalışan bakımından iyi bir donanıma sahip olduğunu belirtti.

Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi veTürk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazmi Narin, pediatrik kardiyolojide hastalara daha iyi hizmeti verebilmek için sürekli kendilerini yenilediklerini ve Avrupa'da bu konuda isim yapmış üniversiteler ile sürekli işbirliği halinde olduklarını ifade etti.

Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kazım Üzüm ise dünyada çocuklarda doğuştan kalp hastalıklarının önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkati çekti.

Her bin çocuktan 8'inin tedavi gerektiren kalp hastalığı ile dünyaya geldiğini ifade eden Üzüm, şunları kaydetti:

"Bu az bir rakam değil. Bunların bir kısmı ameliyatsız olarak pediatrik kardiyologlar tarafından çözülüyor. Tedavi gerektiren kalp hastalıklarının önemli bir kısmı ise ameliyat gerektiriyor, operasyon gerektiriyor. Kalp hastalıklarının tedavisinde konjenital kalp hastalıkları cerrahisi yani doğumsal kalp hastalıkları cerrahisi önemli bir yer tutuyor. Bunun erişkin kalp hastalıklarının cerrahisi ile karıştırılmaması gerekiyor. Erişkin kalp cerrahisinden tamamen farklı olan konjenital kalp hastalıkları cerrahisinin birbirinden tamamen ayrılması gerekiyor. İnşallah bizde, Kayseri'de böyle bir ünite kuracağız. Buradaki merkezimiz Çocuk Kalp Sağlığı ve Cerrahisi Merkezi olacak. Biz mevcut ünitemizde bunu kurarken Almanya'da Giessen Üniversitesi'ni örnek almış olacağız. Oradaki bir yapının bir benzerini kurmak istiyoruz. İnşallah merkezi bir kaç yıl içerisinde kurmuş olacağız."

Almanya Justus-Liebig Giessen Üniversitesi Pediatrik Kalp-Damar Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Dietmar Schranz ise çocukların ve çocuk sağlığının her şeyden önemli olduğunu, hastalıklarının en iyi şekilde tedavi edilmesi için de hiçbir şeyden kaçınmamak gerektiğini kaydetti.

erü'ye
çocuk
kalp
hastalıkları
ve
cerrahisi
merkezi
kurulacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir