Medimagazin logo

Emekli doktorun oyuncak ambulans koleksiyonu

Ankara'da emekli doktor Haluk Gümüş, meslek hayatı boyuncu gittiği seyahatler, çeşitli müzayedeler ve antika pazarlarından aldığı oyuncak ambulanslarla dev bir koleksiyon oluşturdu. Gümüş, yaklaşık 1000’e ulaşan oyuncak ambulans koleksiyonunu bir sağlık müzesinde sergilemek istediğini söyledi.
Kaynak: DHA
Emekli doktorun oyuncak ambulans koleksiyonu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışırken 4 yıl önce emekli olan Anestezi Uzmanı Doktor Haluk Gümüş, 30 yıllık meslek hayatı boyunca oyuncak ambulans biriktirdi. Gümüş, gittiği seyahatler, katıldığı müzayede ve mezatlar, antika pazarlarından aldığı oyuncak ambulanslarla dev bir koleksiyon oluşturdu. Gümüş'ün evinde yaklaşık 1000’e ulaşan koleksiyonunda Sovyetler Birliği döneminden, James Bond filmlerinde kullanılan ambulansların oyuncaklarına kadar birçok çeşitte ambulans yer alıyor. Gümüş’ün en büyük hayali koleksiyonunu bir sağlık müzesinde sergilemek.

Gümüş, mesleği nedeniyle ambulanslara merakı olduğunu söyleyerek, "1838’te ilk ambulans Chicago’da yürürlüğe giriyor. O zamandan beri de tıp ve sağlığın aslında en önemli gereçlerinden biri olmuş. Bu merakım bu koleksiyonun ortaya çıkmasına yol açtı. Mezatlardan, müzayedelerden ve antika pazarlarından topluyorum. Hemen hemen gitmediğim antika pazarı Türkiye’de yoktur. İnternette yapılan müzayedeleri de takip ediyorum. Helikopter ambulanslar, hava ambulansları, çok lisanslı ambulanslara kadar, Sovyetler Birliği döneminden kalan ambulans oyuncaklardan bizim teneke ambulanslara kadar, bebek ambulanslarına kadar çok çeşitli ambulanslar var. Mesela ‘Majorette’ diye çok ünlü bir Fransız oyuncak markası vardır, onun ambulanslarından da var çeşitli şekillerde. James Bond filmlerinde geçen bir ambulansın oyuncak figürü de yine koleksiyonumda yer alıyor. Bir ambulansı da İsveç’ten kızım getirdi" dedi.

Gümüş, amacının koleksiyonunun bir Tıp ve Sağlık Müzesi’nin bölümünde değerlendirilmesini sağlamak olduğunu söyleyerek, "Bunun için de 4-5 senedir çaba gösteriyorum çeşitli vesilelerle. Fakat şimdiye kadar gerçekleşemedi maalesef. Ama bu müzenin bir bölümü olarak yer alması en büyük idealim, en büyük amacım olacak. Ankara’da böyle bir müze yok; Bursa’da var, İstanbul’da var, Edirne’de var Tıp ve Sağlık Müzeleri ama Ankara’da yok. Aslında bunu da bu nedenle çok istiyorum" diye konuştu.

emekli doktor
ankara
haluk gumus
ambulans koleksiyonu
Yorum (3)
nevzat kulukçu
amca çocuk musun?
3
Cevapla
Ak
sn kulukcu, kolleksiyonerlik medeniyetin gostergesidir. sizin bunu anlamaniz zor.
12
Cevapla
nevzat kulukçu
@ak ne medeni̇yeti̇ kardeşi̇m. faki̇r çocuklara verse 1000 çocuk mutlu olurdu. tek ki̇şi̇ni̇n mutluluğu i̇çi̇n değer mi̇? bi̇r de trophy hunting var. o ayri faci̇a.
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir