Medimagazin logo

Dr. Ekrem Karakaya için görev yaptığı hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı

Konya’da kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın (47) görev yaptığı hastanede silahlı saldırıda yaşamını yitirmesinin ardından hastane bahçesinde gıyabi cenaze namazı kılındı
Kaynak: DHA
Dr. Ekrem Karakaya için görev yaptığı hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konya Şehir Hastanesi’nde dün poliklinikte, Yunak Devlet Hastanesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Hacı Mehmet Akçay’ın (39) silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitiren kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya için görev yaptığı hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Hastane bahçesinde toplanan bine yakın doktor ve sağlık çalışanı arkadaşları Dr. Karakaya için bir araya geldi. Hekimler, alana gelen sağlık sendikalarının pankart ve sendika yeleklerini kullanmalarına tepki gösterdi. Sendikalar da pankartlarını toplayıp, yeleklerini çıkartarak törene katıldı. Bazı sağlık çalışanlarının da siyah giyindikleri gözlendi.

 

'Acilen güvenlik önlemi alınmalı'

Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Bahadır Öztürk, hastanelerde güvenlik önlemlerinin alınmasını isteyerek, şunları söyledi:

''Bu olayla sağlıkta şiddet, artık sağlıkta katliama dönüşmüş durumdadır. Hekime saldırı adeta toplumsal histeriye dönüşmüştür. Bu durumdan, uygulanan popülist sağlık politikaları sebebi ile ülkeyi yönetenlerden hastane idarecilerine kadar herkes sorumludur. Mevcut durum kabul edilemez. Hekimlere ve sağlık çalışanlarına saldırıların son bulması, bir daha yaşanmaması için en sert önlemler acilen alınmalıdır. Sağlık tesislerindeki emniyet tedbirleri hasta ve çalışanların kendini tam güvende hissedeceği şekilde sağlanmalıdır.''

 

'Vahşice saldırılarda öldürülmeye hayır diyoruz' 

Can güvenliklerinin olmadığını ifade eden Öztürk, ''Can güvenliğimizin olmadığı açıkça görülmektedir, daha kaç can kaybedeceğiz, mevcut durumda sağlık hizmeti verilebilmesi neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Biz Çanakkale’ye tüm sınıf öğrencilerini gönderen ve orada tamamı şehit olan tıbbiyelilerin devamı ve takipçileriyiz, vatanımız için şehit olma tecrübesine elbette sahibiz. Fakat herkesin gözleri önünde vahşice saldırılarda öldürülmeye hayır diyoruz. Bundan dolayı tüm sağlık STK’ları şimdilik 7-8 Temmuz tarihlerinde Tabip odalarının da desteği ile acil hastalara verilen hizmetler hariç iş bırakma kararı aldık. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaya başlandığını görene kadar eylemlerle taleplerimizin arkasında olacağız” dedi.

Gıyabi cenaze namazının ardından toplanan kalabalık, hastane bahçesinde yürüyüş düzenleyerek acil servis önünde bir süre oturma eylemi yaptı.

'Hastalarına karşı merhametli insandı'   

Katledilen Dr. Ekrem Karakaya’nın aynı hastanede görev yapan mesai arkadaşı enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Arzu Tarakçı, “Acımız çok büyük. Ekrem kardeşimiz camiamızda çok sevilen bir kardeşimizdi. Gerek mesleki açıdan, etik davranışlarıyla, gerekse hastalarına karşı merhametiyle, canla başla koşturmasıyla hepinizin takdirini toplamış, doğru düzgün çalışan, dosdoğru bir insandı. Böyle bir şekilde, canice katledilmesi hepimiz için şok edici bir olay olmuştur. Üzüntümüz sonsuz, tarif edemem. Bu acıları bir daha yaşamak istemiyoruz” diye konuştu.

 

konya sehir hastanesi
giyabi cenaze namazi
ekrem karakaya
Yorum (1)
uzman hekim
gerçekten çok sinsiler, tehlikeliler, çağdışılar ve kural tanımıyorlar. önce katlettiriyorlar sonra da her katilin olay yerine döndüğü gibi gelip maktülün başında dua edip nutuklar atıyorlar...
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir