Medimagazin logo

“Doktorlara ve hemşirelere nöbet koyarak, bu sorun çözülemez”

Doğankent Kışla Mahallesi'nde Adana Devlet Hastanesi Karataş Ek Hizmet Birimine bağlı olarak açılacak olan ek hizmet binasında Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına nöbet konulmasına aile hekimlerinden tepki geldi.
“Doktorlara ve hemşirelere nöbet koyarak, bu sorun çözülemez”
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Aile Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş, Adana Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Kadircan Tuncel, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Başkanı Dr. Tekin Müjde ve üyeleri ile hekimler Doğankent’te bulunan Adana Devlet Hastanesi Karataş Ek Hizmet binası önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, “Öncelikle belirtmeliyiz ki; sağlıkta ihtiyaçlar geçici çözümlerle giderilemez yani dökme suyla değirmen dönmez. Eğer Doğankent’te sağlığa erişimde sorun varsa; orada geçici olarak doktorlara ve hemşirelere nöbet koyarak, aceleyle derme çatma bir bina hazırlayarak bu sorun çözülemez. Bu sorun, İhtiyacı olan yerlere ihtiyacı karşılayacak eşit, ulaşılabilir, nitelikli bir sağlık hizmeti sunacak tesisler kurarak ve buralara gerektiği kadar kadro tahsis edilerek çözülebilir. Bu arada, 18 Ocak 2014 tarih ve 28886 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 52. Maddesinde ile Aile hekimlerine nöbet getirilmesine rağmen henüz belirtilen yasanın yönetmeliğinin çıkmadığını da hatırlatırız” dedi.

Adana Devlet Hastanesi Karataş Ek Hizmet Birimine bağlı olarak açılacak olan Doğankent Ek Hizmet binasının (özellikle son günlerde hız kazanan hekime şiddet anlamında) güvenliğinin sağlanıp sağlanamayacağı konusunda ciddi endişeleri olduğunu da ifade eden Dr. Ökten, “Gönül ister ki hiçbir sağlık personeline hatta hiçbir canlıya şiddet uygulanmasın. Fakat güvenliğin iyi derecede sağlanamadığı yerlerde nöbet tutturulmasının ciddi sonuçlar doğuracağı herkes tarafından bilinmektedir. Bu meyanda Doğankent de meydana gelecek olaylarda büyük sorumluluklarınız olacağını hatırlatmak isteriz. Yine aceleyle hazırlanan eski Jandarma Komutanlığı binasının fiziki şartları, tıbbi donanımı ve alet-edevatı konusunda mevzuata uygun olmadığı konusunda ciddi kaygılarımız vardır. Aynı zamanda mevcut yazınızda hangi hasta grubuna, hangi hizmetlerin verileceği konusunda görev tanımının yapılmadığı görülmektedir. Ayrıca 20 km uzaklıktaki binaya ulaşımın kimler tarafından sağlanacağı ve masraflarının nasıl karşılanacağı, 17: 00 de mesaisi biten hekimlerin yine 17: 00 de başlayan görevlerine nasıl yetişecekleri konusunda açıklık yoktur. Burada Doğankent’te Yöneticilerimiz bir sefer daha düşünmeye davet ediyoruz. Eğer gerçekten amacınız buradaki halkımıza hizmet vermekse Doğankent’e kalıcı, modern, tıbbi donanımı ve kadrolarıyla yani her şeyiyle eksiksiz bir sağlık tesisi inşaa edin. Geçici olarak konan nöbetler buradaki halkımızın derdine derman olmadığı gibi Aile Hekimleri ve Sağlık Emekçileri açısından ek bir külfet ve angaryadır” diye konuştu.

“doktorlara
ve
hemşirelere
nöbet
koyarak
bu
sorun
çözülemez”
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir