Medimagazin logo

Doktorlar hastayı AIDS’li diye ameliyat etmiyor iddiası

Dizine protez takıldıktan 2 gün sonra HIV taşıdığı ortaya çıkan 65 yaşındaki A.L.’yle hiçbir doktor ilgilenmiyor. Ameliyatının yapılmadığını belirten A.L. “Ben doktorlara güvendim ama onlar benim hayatımı kararttı!” dedi
Kaynak: MİLLİYET
Doktorlar hastayı AIDS’li diye ameliyat etmiyor iddiası
Prof. Dr. Deniz Gökengin, “Söylemesi acı ama doktorlar bu hizmeti vermekten kaçınıyor” diye konuştu.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İzmir’de dizine protez takıldıktan 2 gün sonra HIV pozitif olduğu belirlenen 65 yaşındaki A.L., doktorların bu nedenle kendisiyle ilgilenmemesi nedeniyle 3 yıldır azap çekiyor. Enfeksiyona yol açan protezin çıkarılması ve yerine yenisinin takılması için İzmir’de gitmedik hastane, başvurmadık doktor bırakmadığını belirten A.L., doktorların, HIV’li olduğu için kendisine el sürmediğini söyledi. A.L., “Doktorlar, sorunumun çok basit bir ameliyatla giderileceğini belirtmelerine rağmen, HIV’li olduğumu söyleyince bahane bulup başından attı. Çaresizim, ne yapacağımı şaşırdım” dedi. Ege Üniversitesi HIV/AIDS Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Gökengin de, “Söylemesi acı ama doktorlar bu hizmeti vermekten kaçınıyor” diye konuştu.


A.L.’nin dizine, 3.5 yıl önce İzmir’deki bir devlet hastanesinde yapılan ameliyatla protez takıldı. Ameliyattan çıkan A.L.’ye 2 gün sonra, yapılan kan tetkikinde HIV pozitif (AIDS hastalığına yol açan virüsün taşıyıcısı) olduğunun anlaşıldığı söylendi. A.L., ameliyat sonrasında gelen kötü sürprizi ailesiyle paylaştı, bir süre sonra da taburcu olarak evine gitti.

Protez yeri iltihaplandı
Ancak 5-6 ay sonra protez enfekte oldu. İltihabın temizlenmesi için antibiyotik tedavisine başlanan A.L.’ye yeniden ameliyat önerildi. Protezin çıkarılıp iltihaplı bölgenin temizlenmesi ve yeniden protez takılması gerektiği söylendi. Ancak bundan sonra A.L. için kâbus dolu günler başladı. İlk ameliyatını yapan doktora başvuran A.L. ilk ret yanıtını da aldı. Üç yılı aşkın süredir dizindeki enfeksiyon nedeniyle sürekli antibiyotik kullanan, evinde pansuman yaparak akıntıyı temizlemeye çalışan A.L. için Sağlık Bakanlığı devreye girdi, ancak yine sonuç alınamadı.

Doktor 9 gün sonra vazgeçti
Başvurduğu doktorların HIV’li olduğunu öğrenince kendisini ameliyat etmediğini kaydeden A.L. şunları söyledi:
“Kimi doktorlar yerleri olmadığını, ameliyat randevularının dolu olduğunu, bu ameliyatı yapma yetilerinin olmadığını ya da açık açık HIV’li olduğum için yapmayacaklarını söyledi. Kimi de, ’Git, kime şikâyet edersen et’ dedi. Bir üniversite hastanesinde doktor ameliyat yapmayı kabul etti. O kadar mutlu oldum ki. Serviste yer olmadığını söyledi, özel odada yattık. 9 gün sonra ameliyat için aç bırakıldım, sabahında ’Yurtdışından malzeme gelmedi. Siz gidin, biz sizi arayacağız’ deyip taburcu ettiler. 3 bin lira yatma parası verip eve döndüm. Aylar geçti, aramadılar. Avukata verdim, ihtarname çekildi. Başhekimlik malzemeyi getirme sözü verdi, ancak operatör doktor, ’Madem beni şikâyet ettiler, o zaman yapmıyorum’ dedi, yine başa döndüm. Hâlâ o hastaneden haber bekliyorum.”

‘Gizleyebilirdim, yapmadım’
Yıllardır antibiyotik kullandığını, ancak artık antibiyotiğin de faydasının olmadığını belirten A.L., çektiği sıkıntıyı anlatmayı şöyle sürdürdü:
“Koltuk değnekleriyle yürüyebiliyorum, ıstırabım her geçen gün artıyor. Bana bu çaresizliği yaşatan doktorlar boşuna ant içmişler. Benim için İzmir’de tedavi olanakları tükendi. Sağlık Bakanlığı’ndan beni İzmir dışında bu ameliyatı yapmayı kabul edecek bir doktora ameliyat ettirmesini istiyorum. HIV’li olduğumu saklayıp bu ameliyatı yaptırabilirdim ama yapmadım. Ben doktorlara güvendim ama onlar benim hayatımı kararttı.”


Ege Üniversitesi HIV/AIDS Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Gökengin de A. L.’nin yaşadıklarının acı ama gerçek olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gökengin, “Hastamız HIV pozitif. Hastanın HIV enfeksiyonu, ilaçlarla tamamen kontrol altında. Ancak enfekte olan protezi çıkartıp yenisini taktıracak doktor bulamıyor. Söylemesi acı ama doktorlar bu hizmeti vermekten kaçınıyor. Bir çözüm bulabilmek için maalesef biz de başarılı olamadık” dedi.


İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer de, bir hekimin HIV pozitifli olduğu gerekçesiyle hastasını tedavi etmemesini düşünemediğini belirterek, “Bu etik anlayışa sığmaz. Böyle bir şey yaşanmış ise, bir hekim olarak bunun doğru olmadığını söylüyorum, bu ettiğimiz yemine aykırı” diye konuştu.

doktor
aids
hasta
tedavi
hipokrat
Yorum (14)
asistan
tabip odası başkanına diyorum ki:önce çalışan sağlığı gelir,nasıl ki canlı donörden organ nakli bile yapılırken bu durumun alıcının yararından çok vericinin sağlığını bozmaması gereklidir veya silahlı çatışma alanında güvenlik sağlanamadıysa sağlık personeli hastayı alamaz...bu durum da bu örneklerin farklı bir şekli,burada asıl etik olan kendi sağlığı ile ilgili risk almak istemeyerek hastayı reddeden doktorun kararına saygı göstermektir.
0
Cevapla
Osman D
Şimdi bir dakika orada duralım. Bana en komik gelen de hasta ile hiç bir teması olmayan bazı merkez ve deontoloji uzmanlarının masa başında çaylarını içerken ahkam kesmeleridir. Nasıl günümüzde hekim seçme özgürlüğü varsa, (acil dışında) hekimin de hasta seçme özgürlüğü vardır. Hukukta hiçbir özgürlük tek taraflı işlemez. Peki bu hastalar ne olacak derseniz: Bence SGK'nın böyle hastalar için kesenin ağzını açması gerekiyor. Eğer hastanın kurumu normal hasta için yaptığı ödemenin 5 katı gibi bir ücreti katkı payı olarak öderse, durumun farkında olan istekli personel (o da isterse) çektiği stresin fazladan karşılığını alarak dikkatlice bu hastaların ameliyatını yapabilir. Değilse elektif hastada kimse kimseyi zorlayamaz. Can sadece hastada değil, personelde de vardır ve herkesinki kendine göre tatlıdır.
0
Cevapla
murat han
Gazetelerdeki okuyucu yorumlarına bakıyorum. Gene ne şerefsizliğimiz kalmış ne adiliğimiz. Herkes yeminimizi hatırlatmakta. Bunları yazan insanlar değil aidsli hasta ameliyat etmek onlarla tokalaş desen kaçarlar. Ama bize gelince gene suçlu biziz. Ben hastadan aids kapsam bakanlık beni koruyacak mı? hayır. Ben ölünce kızıma bakacak mı? Hayır. Bu yorumları yapanlar bana kahraman diyecek mi ? hayır. O zaman niye??? Bunlar yazmak bile vicdanen insanı zorluyor ama koruycu hekimlik kendini korumaktan geçer. Kimse madalya takmıyor....
0
Cevapla
y.yılmaz
kusura bakmayın ama kimse bu ameliyatı yapmaz İzmir tabip odası başkanı kendisi yapsın bakalım Amerikada bu ameliyatları yapan doktorlar var her doktor yapmıyor ve yüksek fiyatlara yapılıyor.Her şeyin önüne etik kelimesini ekleyerek kimse doktoru mecbur edemez.Hekime operasyonda bulaşırsa ozaman tabip odası ne söyleyecek merak ediyorum
0
Cevapla
Erdener Özer
Sevgili Meslektaşım, Birgün basına sağlık alanında popülist bir konuda bir yorum yaparsanız, siz de değerlendirmelerinizin içerisinden nelerin cımbızladığını yaşarsınız. 100 laf edersiniz, işlerine geleni yazarlar. Yorum yaptığınız sözler dışında ne mi dedik? Size de söyleyelim. Hekimin kendi sağlığını koruma hakkı, en az hekimin hastasının sağlığını koruma hakkı kadar kutsaldır, etiktir, insancıldır. Sağlık otoriteleri olarak sen; hekime riskli hasta karşısında delinmeyen eldiven-giysi verme, hekimin bu riskli girişimini iki tırnak çekme ile eşitle, hasta uzun yatacak zararıma olacak diye kaygılan, sonra hekimden özveri bekle. Hastayı hekime eriştirdim diye böbürlen. Sonra kurumlarda sağlık hizmetini çalışanlar yönünden hiç takma. Yalancı kalite parametreleri, niteliksiz sağlık hizmeti... Bu arada hekimi değersizleştir, kötüle... Dilimizde tüy bitti. Ama devam edeceğiz, gerçekleri dokuz köyden kovulana kadar söyleyeceğiz. Gün olur devran döner... Saygılarımla.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir