Medimagazin logo

Doktor çiftlik kurdu

Yozgat'ta özel bir tıp merkezinde görev yapan Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Adil Gökalp, hobi olarak bıldırcın çiftliği kurdu
Doktor çiftlik kurdu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
YOZGAT (İHA) - Yozgat'ta özel bir tıp merkezinde görev yapan Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Adil Gökalp, hobi olarak bıldırcın çiftliği kurdu.
Yozgat merkeze bağlı Azizlibağları köyünde kiraladığı bir ahırı düzenleyerek 350 anaç bıldırcın alan Doç. Dr. Adil Gökalp, kuluçka makinesi ile de bıldırcın sayısını her geçen gün artırıyor. Bıldırcın eti ve yumurtasının protein açısından zengin, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, özellikle çocuklar için faydalı olduğunun bilindiğini hatırlatan Doç. Dr. Gökalp, "Tavuk yumurtasına nazaran 5 kat daha fazla fosfor, 8 kat demir, 9 kat protein içeren bıldırcın yumurtası, süt ve balla karıştırıldığında astım, öksürük ve alerjiye çok iyi gelmektedir" dedi.
Bıldırcın beslemeyi hobi olarak yaptığını ve ilk etapta ticaret yapmayı düşünmediğini dile getiren Gökalp, "Önümüzdeki yaz döneminde çiftliği genişletip bıldırcın gübresiyle organik tarım yapmayı düşünüyorum. Bıldırcın sayısı arttığında ve talepler geldiğinde ise bunun ticareti de yapılabilir. Ama ilk etapta bunu sadece hobi olarak yapıyorum. Köy, şehir merkezine yakın olduğu için mesai bitiminde ve hafta sonları başka bir yere gitmek yerine buraya geliyorum, zamanımı burada geçiriyorum. Bıldırcınlarla uğraşmak, onların bakımını yapmak, yumurtalarını toplamak bana zevk eriyor" dedi.
Besledikleri bıldırcın türünün Hollanda tipi olarak bilinen farklı bir tür olduğunu belirten Gökalp, "Hollanda tipi bıldırcının diğer bıldırcınlara oranla daha fazla etlidir. İnsanlar, diğer bıldırcınlardan en az 3-4 tane yediği zaman doyuyor, ama Hollanda tipi bıldırcından bir adet yemek yeterlidir" dedi.
Şuan 350 anaç bıldırcın bulunduğunu ve kuluçka makinesiyle civciv sayısının her geçen gün arttığını dile getiren Gökalp, "Bıldırcın fiyatı 5 YTL'den satılırken, bıldırcın sayısı arttığında biz 3,5 YTL'den satmayı düşünüyoruz. Amacımız bıldırcın sayısını 3 bine çıkarmaktır. Sayı hedeflediğimiz noktaya geldiğinde, bıldırcın gübresini organik tarımda kullanacağız" şeklinde konuştu.
doktor
çiftlik
kurdu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir