Medimagazin logo

Doğumda 'yavaş sezaryen' modası

Uzmanlar 'uzun sezaryen'in anne ve bebeğinin sağlığı üzerindeki etkilerini incelemek üzere düğmeye bastı.
Kaynak: NTV
Doğumda 'yavaş sezaryen' modası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Anne adaylarının tercih yapmakta zorlandığı normal doğum ve sezaryene yeni bir opsiyon ekleniyor. 
'Yavaş sezaryen' olarak adlandırılan bu yöntemin doğal doğuma benzer yanlarının bulunduğunun altını çizen uzmanlar, bu yöntemin doğumlardaki riskleri azaltıp annenin yaşayacağı olası psikolojik sorunları da engelleyebileceğini belirtiyor. 
'YAVAŞ SEZARYEN' NASIL GERÇEKLEŞİYOR? 
Anne karnında ufak bir kısmı keserek açan doktorlar, ilk olarak bebeğin başını dışarıya çıkarıyor. Bu işlemin ardından bebeğin kendi çabası ile doğmasını bekleyen doktorlar, bebek kollarını dışarıya çıkardıktan sonra doğumu sonlandırıyor.

Sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerde solum problemleri yaşanabildiğini belirten uzmanlar, bunun bebeğin anne karnından hızlı bir şekilde çıkarılmasından dolayı yaşandığı olasılığı üzerinde duruyor.

Önümüzdeki aylarda 'uzun sezaryen'in testlerine başlayacak ekip, bu sürecin bebeğin sağlığına nasıl etki ettiğini de birinci elden gözlemlemiş olacak.  


Doğumdaki sürecin uzamasının annenin psikolojisine de etki ettiğini düşünen uzmanlar, 'uzun sezaryen'in doğum sonrası yaşanan depresyonu da engelleyebileceği görüşünde. 
Bu yöntem ilk olarak on yıl önce  Queen Charlotte’s ve Chelsea kliniklerinde gerçekleştirilmişti. Yaygın bir yöntem olmamasına rağmen bu operasyon İngiltre'deki bazı özel kliniklerde gerçekleştiriliyor.  
Söz konusu testler University College Hospital in Central London'da önümüzdeki aylarda yapılacak ve bu iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı gün yüzüne çıkacak. 

yavas sezaryen
sezaryen
uzun sezaryen
Yorum (8)
Esat Mehmet ARSLAN
Normal doğumun özendirilmeye çalışıldığı ortamda bu tür bilgilendirmeler, öncelikle hastalar olmak üzere herkesi sezeryana yönlendirebilir. Dikkatli olmalı.
4
Cevapla
mehmet ince
hadi abdominal ya da vaginal sezeryanı biliyorduk da bu nereden çıktı yahu yakında yavaş sezeryan patlaması olmassa şaşırmamak lazım yurdumda...
5
Cevapla
mehtap yil
Gereksiz kandırmaca Sezeryan modasina yenilik eklenmiş daha fazla kadın kesip dogramak için beni yok yere Sezeryan a alan doktora her gün ahh ediyorum. Normal doğuma bu kadar önem verseler mutsuz anne kalmazdı. Ben yaşadım bu acıyı hiç kimse yaşamasin artık . Normal doğum annenin elinden alınmış en değerli anidir bence.
4
Cevapla
Ali
Mehtap hanım yalan söylüyorsunuz. Bakanlık çalışanisiniz siz ev hanımı değil. Medimagazin ev hanımlarının takip ettiği yer değil. Bakanlığın emri doğrultusunda çalışan yüzlerce trollden biri misiniz ?
12
Cevapla
doktorum diyor
50 hatta 40 lı yaşlarda olanlar hangimizi doktor doğurttu da illada doğum yaptıracagız sezeryan yapacagım diye cebelleşiliyor.bırakın anneleri sokmayın odalarınıza.biryıl kadar performans az olsun. doğum fizyolojik bir süreç yapan yapar yapmayan takdiri ilahidir.mehtap hanımada ayıp edilmiş vallahi.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir