Medimagazin logo

Diploma tamam, mecburi devam!

Türkiye’de başka hiçbir mesleğe uygulanmayan ‘diploma gaspı’ kaldırıldı. Diploma alınsa da mecburi hizmet mecburiyeti devam ediyor!
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Diploma tamam, mecburi devam!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’deki tıp fakültelerinden mezun olan hekimler mezun olsalar bile mecburi hizmet yapmadan diplomalarını “göremiyorlardı”.  Bir çok kez dile getirilen ve çözümü gayet basit olan bu soruna nihayet o basit çözüm getirildi.

Sağlık Bakanlığı adına YÖK’e yazılan yazıda, hekimlerin talepleri halinde Devlet Hizmeti Yükümlülüğü sorgulanmadan ve Bakanlık Yazısı istenmeden diplomaların tıp fakülteleri tarafından verilebileceği belirtildi.

Böylece hekimler diplomalarını alarak mecburi hizmete gidebilecekler. Diğer taraftan diplomaların mecburi hizmet beklenmeden verilmesi hekimlere yurtdışı kapısını açıyor.

diploma
tamam
mecburi
devam!
Yorum (3)
Hasan Çalışkan
Zorunlu hizmet elbette yanlış.Ancak devlet dr açığını (açık falan da yok) kapatmak isterse büyük şehirlerde çalışan ve doğu ya da güneydoğu bölgelerinde en az 3 yıl çalışmamış tüm dr ları o bölgelere yollasın,küçük ilçeler bile dr dolar.Torpil bulan Ankara nın doğusuna geçmiyor.Bu büyük bir adaletsizlik.Saygılar.
0
Cevapla
hande Kangül
Bu durum uzman olup su an mecburi yapanlari kapsiyor mu acaba
0
Cevapla
hasan efe
Bu işin içinde bir pislik var bence. Biz bu belgeleri aldıktan sonra, onu kullanıp bir yerde çalışabilecek miyiz yoksa evimizin bir köşesine mi asacağız. Burası açık değildir. Bana verilecek bir kağıt parçası ne işime yarayacak. Bu zulüm bu kadar kolay kaldırılmaz üzerimizden diye düşünüyorum. Devlet sağlık sisteminde çalışmayı 'mecburi hizmet yapma şartı'na bağlayabilirsin; ama serbest meslek icrası yapacak olanlara bunu yapmak tamamen hukuksuzluktur. Ben kendim, ne bir devlet hastanesinde ne de bir özel hastanede çalışmayacağım. Eğer bu yerlerde çalışmaya kalkışsam beni mecburi hizmete göndersinler, ama bu çarpık sistenlerle çalışmak istemeyip serbest çalışacaksam diplom- uzmanlık belgelerimi gasp etme hakları yoktur diye düşünüyorum. Bu yönede düzenleme yapılması gerekmektedir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir