Medimagazin logo

Depremzede doktor gönüllü gittiği Diyarbakır'da yaralılar için çalışıyor

Depremde Hatay'ın İskenderun ilçesindeki evi ve görev yaptığı hastane zarar gören Dr. Abdusselam Çelebi, gönüllü geldiği Diyarbakır'da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi'nde depremzedelere hizmet veriyor
Kaynak: AA
Depremzede doktor gönüllü gittiği Diyarbakır'da yaralılar için çalışıyor
Dr. Abdusselam Çelebi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hatay'ın İskenderun ilçesinde depremde evi ve görev yaptığı hastane zarar gören Dr. Abdusselam Çelebi, gönüllü geldiği Diyarbakır'da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi'nde yaralı depremzedeler için çalışıyor.

İskenderun Devlet Hastanesinde Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Abdusselam Çelebi, depremin etkisinin büyük olduğunu, depremde çocuğu ve eşiyle birlikte bulunduğu evlerinin hasar gördüğünü söyledi.

Depremin ilk günlerinde yaralıların tedavisi için görevli olduğu hastaneye gittiğini anlatan Çelebi, hastanenin de hasar görmesi ve hiperbarik oksijen tedavisinin uygulanamayacağı koşullar nedeniyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi'ne gönüllü geldiğini belirtti.

Çelebi, şöyle konuştu:

"İlk günler hastanede çalıştım. Görev yaptığım hastanede, mevcut olumsuz koşullar nedeniyle hiperbarik oksijen tedavisini uygulayamadık. Onun için doktor arkadaşlarımıza destek olmak amacıyla Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezinin bulunduğu Diyarbakır'a idarecilerimin ve koordinatörlerin bilgisi dahilinde geldim. Burada depremde yaralanan, göçük altında kalma nedeniyle uzuv kaybı riski ve doku hasarı olan travma hastalarımıza tedavi uyguluyoruz. Havanın oldukça soğuk olduğu bu şartlarda dışarda kalan depremzedelerde ısınma amacıyla kullanılan gereçlere bağlı olarak ortaya çıkan karbonmonoksit zehirlenmeleriyle karşılaşabiliyoruz. Yine soğuğa bağlı doku hasarları yani donuklar meydana gelebiliyor. Bu hastalara hiperbarik oksijen tedavisi uyguluyoruz."

 

Eskişehir'den gönüllü geldi

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Selahattin Çakıroğlu da depremzedelere hizmet için gönüllü geldiği Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki merkezde görev yapıyor.

Depremden dolayı hasta yükünün arttığını kaydeden Çakıroğlu, "24 saat esasıyla hastalara hizmet veriyoruz. Burası deprem bölgesi. Depremzedelere faydalı olmak ve meslektaşlarımıza yardımcı olmak için geldim." diye konuştu.

Merkezde görevli Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Tubanur Balta Sari ise gönüllü doktorlar sayesinde iş yüklerinin azaldığını aktardı.

dr abdusselam celebi
depremzede doktor
hatay
diyarbakir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir