Medimagazin logo

Deprem bölgesindeki aile hekimleri: Özlük hakları yeniden düzenlenmeli

Depremin birinci yıldönümünde Kahramanmaraş’ta düzenlenen törene katılan Birlik ve Dayanışma Sendikası Urfa İl Temsilcisi Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, bölgede hizmet veren aile hekimlerinin ve çalışanlarının barınma, güvenlik sorunlarının çözülemediğini ifade ederek, bölgede Afet Kanunu hükümlerinin uygulanarak özlük haklarının yeniden düzenlenmesini istedi.
Deprem bölgesindeki aile hekimleri: Özlük hakları yeniden düzenlenmeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve Yüzyılın Felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bir yıl geçmesine rağmen, bölgede hizmet veren aile hekimleri ve çalışanlarının barınma ve özlük hakları sorunları çözülmedi. 

Depremin birinci yıldönümü nedeniyle, deprem bölgelerinin başında yer alan Kahramanmaraş’ta düzenlenen toplantıya katılan Birlik ve Dayanışma Sendikası Urfa İl Temsilcisi Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, bölgede çalışan aile hekimlerinin sorunlarının azalmayıp daha da arttığına dikkat çekti ve “Burada Afet Kanunu hükümleri uygulanmadığı sürece bu sorunlar giderilemeyecek” uyarısında bulundu.

Konuşmasına bir yıl önce deprem felaketinde hayatını kaybedenleri rahmetle anarak başlayan Dr. Eryazgan, depremzede ailelere de başsağlığı dileklerinde bulundu. Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, tüm toplumu derinden sarsan deprem felaketinin hemen ardından bölgede hizmet veren aile hekimleri ve çalışanlarıyla temasa geçerek sorunları çözmek üzere vakit geçirmeksizin harekete geçtiklerini açıkladı. 

Dr. Eryazgan “Bizler her platformda bu sorunların çözümü için uğraştık uğraşmaya da devam edeceğiz. Sorunların takipçisiyiz. Ancak bir gerçek var ki, burada çalışan sağlık çalışanlarının barınma, güvenlik ve özlük sorunları ne yazık ki azalmadı. Oysa onlar da birer anne baba, onlar da birer depremzede. Depremin ardından çocuklarını arkada bırakarak görev yerlerine gittiler. Onların fedakarlığına karşı sorunlarını çözmek kamu idaresinin bir borcu olmalı” diye konuştu.

Deprem bölgesinin afet bölgesi ilan edilerek Afet Kanunu hükümlerinin uygulanması gerektiğini açıklayan Birlik ve Dayanışma Sendikası Urfa İl Temsilcisi Dr. Eryazgan, “Afet Kanunu hükümlerine göre aile hekimlerinin ve çalışanlarının özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gerekir. Düzenleme de tek başına yetmez. Kamu otoritesinin bunu denetlemesi gerekiyor. Denetlenmeyen hiçbir sorun çözülemez. Buradaki sorunlar geçici çözümlerle giderilemez” diye konuştu.

Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, sorunların çözümünü sağlamak adına sendika olarak her platformda dile getireceklerini ifade ederken, “Çözüm noktasında yasal çerçevede her türlü eylemi gerçekleştireceğimizi beyan etmek isteriz” diye konuştu.

deprem bolgesi
dr haci yusuf eryazgan
birlik ve dayanisma sendikasi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir