Medimagazin logo

Bu kez özelde çalışan hekime şiddet

İstanbul Tabip Odası tarafından yapılan açıklama...
Bu kez özelde çalışan hekime şiddet
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Özel Çapa Hastanesi’nde görev yapan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı hekime,  bir hasta yakını makasla saldırarak karın bölgesinde kanamalı sıyrığa neden olmuştur.
 
Akciğerde damar tıkanıklığı olması nedeniyle Anesteziyoloji ve Göğüs Hastalıkları uzmanlarının baş ve boyun fıtık ameliyatına izin vermemesinin nedeni olarak Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanını gören hasta yakını 25.03.2011 tarihinde odasına gelerek kapıyı üzerine kilitlemiş ve küfür ederek hekime makasla saldırmıştır. 5 cm büyüklüğünde kanamalı bir sıyrığa neden olan hasta yakını güvenlik görevlilerince oda kapısı kırılarak etkisiz hale getirilebilmiştir.
 
Uygulanan çarpık sağlık politikaları ne yazık ki hekim hasta ilişkisi içerisinde esas olan güven duygusunu tamamen ortadan kaldırmak üzeredir. Yaşanan bu son olay da adeta bu durumu kanıtlar niteliktedir. Meslektaşlarımızın hasta menfaatine aldığı karar hasta talebine uygun olmaması nedeniyle şiddet ortamını yaratmaktadır.
 
Bir kez daha hastalarımıza hasta ve hekimin aynı tarafta olduğunu hatırlatıyor, yetkilileri yaşanan bu şiddet olaylarını teşvik edici söylemlerden vazgeçmeye çağırıyoruz.
 
 
İSTANBUL TABİP ODASI YÖNETİM KURULU
bu
kez
özelde
çalışan
hekime
şiddet
Yorum (8)
EVREN BESLER
Yurtdışında, özellikle de A.B.D.'nde olduğu gibi; Hastalar hemen her komplikasyonda, her sorunda hekimine saldırır, gider şikayet eder, dava açar - avukat tutar hale gelir ise hekimlerin defansı da riskli, tehlikeli işlerden kaçınmak olur ki bu durumdan uzun vadede yine hasta ve hasta yakınları zarar görür. Pratikte gözlemlenen hasta ve hasta yakınlarına geçirecekleri tıbbi müdahaleler ile başlarına gelebilecek durumlar ile detaylı bilgi verilmesine ve aydınlatılmış onamların imzalatılmasına rağmen hemen hergün bir şikayet haberi gelmektedir. Hasta ve hasta yakınları bu şikayetleri genelde tam bilgilenmeden, çevrelerindeki söz sahibi olmaması gereken insanlardan kulaktan dolma bilgilerle yapmaktadır. Bu da özellikle operatör hekimlerin, anestezi uzmanlarının riskli işlerden kaçınmasına sebep olmaktadır. Ve bence bu durum sağlık sistemini büyük sekteye uğratmaktadır....
0
Cevapla
sevil
Sayın TTB yetkilileri , Bu tip olaylarda sadece yazılı açıklama yapıp kınamanın dışında yapabileceğiniz birşey yok mu? Niye varsınız o zaman arada yürümek, bir iki dergi basmak ve aidat zamanı gelince doktorların peşinden koşmaktan başka ne işiniz var. Niye Türkiye çapında hekim koruma programı oluşturmuyorsunuz? Acil çağrı telefonlarıyla, hukuk danışmanlarınızla,güvenlik ekiplerinizle, avukatlarınızla sizin üyelerinizi korumanız ve yanlarında olmanız gerekmez mi?. Bırakın bu timsah gözyaşlarını ve harekete geçin artık
0
Cevapla
mıgırdıç selefyan
kardeşime geçmiş olsun diyorum. bu olayların mesleğin doğasında olduğu doğrudur. ancak bu hükümet döneminde ilk icraat olan alo şikayet 184 sonrası vatandaş doktorları köleleri gibi görmekte ve daha pervasızca saldırmaktadır. ne yazık ki artık bu işin önünün alınması mümkün değildir. zira vatandaş bu düzenin tadını almıştır, iktidarlar da kendilerine sürekli prim yaptıracak böyle bir sağlık sisteminden vazgeçmeyi göze alamayacaktır. çevremdeki tüm doktorlar ve tabi ben de bir an evvel başka bir iş kurabilecek kadar para biriktirdikten sonra mesleği bırakmayı düşünecek haldeyiz. tüm hekim ve sağlık çalışanı kardeşlerime sabırlar diliyorum.
0
Cevapla
bedrettin alyamaç
değerli meslektaşıma uzanan o küstah eller bir değil bindefa kırılsınnnnnnnn
0
Cevapla
tıp doktoru
Sn Dr. Sevil, TTB nasıl koruma yapabilir. Bir güvenlik kuruluşu değil ki. Burada yapılması gereken doktorlara yapılan fiziksel müdahalelerin ağır cezalara tabi olması. Sağlık Bakanlığı bizi stratejik personel saymıştı. Demek özel bir yasaya tabi olmamız gerekir. Görev başında doktora saldırırken birey " ya hayatımı belki cezaevinde geçirebilirim" diye düşünmeli.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir