Medimagazin logo

Borçlu üniversiteye fakülte izni yok

YÖK, vakıf üniversitelerini yeniden düzenleyen tasarıyı Meclis'e sundu. Buna göre borcu olan üniversite, bölüm ya da fakülte açamayacak
Kaynak: SABAH - SAFURE CANTÜRK
 Borçlu üniversiteye fakülte izni yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), vakıf üniversitelerinin istismar edilmesini önlemek için düzenlemeyi sil baştan değiştiriyor. Buna göre vakıf üniversitelerinin mütevelli heyeti YÖK tarafından belirlenecek. TBMM'ye sunulan yasa tasarısıyla bu üniversitelere mali denetim sıkılaştırılırken, finansal problemi olanlara yeni fakülte ve bölüm açma izni verilmeyecek.

BORCUNU AZALT SONRA GEL
Yeni düzenlemede YÖK'ün vakıf üniversiteleri üzerindeki denetleme ve yaptırım yetkileri artırılıyor. YÖK yetkilileri bu düzenlemeyi vakıf üniversitelerinin talepleri doğrultusunda gerçekleştirdiğiklerini belirtti. Yeni düzenlemeyle memur statüsündeki görevliler, vakıf üniversitelerinde görev alamayacak. Yetkililer, mevcut düzenlemede yer alan, YÖK'ün uyarı ya da yaptırım uygulamadan doğrudan faaliyet durdurma hakkının kaldırıldığını da açıkladı. Yeni düzenlemeyle kapatmadan önce denetim, uyarı ve çeşitli yaptırımlar devreye girecek. Örneğin yüksek mali borcu olan üniversitenin yeni bölüm ya da fakülte açma talebi borcu belli bir seviyeye gelene kadar kabul edilmeyecek.

ÜNİVERSİTELER BORÇ BATAĞINDAN KURTULSUN
YÖK yetkilileri, şu bilgileri verdi: "Vakıf üniversitelerinin birçoğu borç batağında. Şirketin mali durumu sıkıntıya girince üniversite de iflas ediyor. Birçok sağlık kurumu vakıf üniversitelerinin mali borç durumlarını istismar ederek tıp fakültesine bağlı özel hastane açıyor. Üniversite hastanesi olma imkânından yararlanıyorlar. Bu düzenleme vakıf üniversitelerinin özel sektöre peşkeş çekilmesinin önüne geçilmesini hedefliyor."

borçlu
üniversiteye
fakülte
izni
yok
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir