Medimagazin logo

Böbrek naklinde yüzde 10 azalma var

Prof.Dr. Alper Demirbaş, "Kadavra bekleme listesine yazılan bir böbrek hastasının bu yıl böbrek nakli olma şansı 50’de 1. Yani bu bir piyango gibi bir şey" dedi.
 Böbrek naklinde yüzde 10 azalma var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof.Dr. Alper Demirbaş, 2014 yılının ilk iki ayının organ nakli sayıları hakkında bilgi verdi. 2014 yılında geçen yıla göre böbrek nakli sayısında yüzde 10’luk bir azalma olduğuna işaret eden Prof.Dr. Demirbaş, buna rağmen böbrek ve karaciğer nakli bekleyen hasta sayılarında artış olduğunu bildirdi.


TÜM TÜRKİYE'DE DÜŞÜŞ
Artışın yıllardır devam ettiğini ifade eden Prof.Dr. Demirbaş, şöyle konuştu: "Ama son 4 yıldır yapılan nakiller sonucunda bu artış hızı düşmüştü. Bu yılın başından beri Türk hastalarımızdan yaptığımız nakillerde sadece bizim değil tüm Türkiye’deki merkezlerde bir düşüş var. Bu azalma devam ederse, yıllarca emek verdiğimiz tüm Türkiye’deki organ nakli camiası olarak ve Türkiye’yi ABD’den sonra en fazla böbrek nakli yapan merkez haline getiren ülke çabalarına bir ket vurabilir."

"BÖBREK NAKLİ OLMA ŞANSI 50'DE 1"
Bugün kadavra bekleme listesine yazılan bir böbrek hastasının yıl içinde böbrek nakli olma şansının 50’de 1 olduğunu dile getiren Prof.Dr. Demirbaş, şunları söyledi: "Yani bu bir piyango gibi bir şey. Kadavradan böbrek nakli yapılabilmesi. Ama ailelerinde böbrek rahatsızlığı olanlar, yasal çerçeveler içerisinde hastalarını ailelerinden birine böbrek bağışlaması halinde bu hastaları diyalizden kurtarabilir. Ama en önemlisi hayatlarını kurtarabilirler. Kadavra vericili organ nakli sayısında artış yok."

"HASTALAR KAYBEDİLİR"
Böbrek naklinde yüzde 10’luk bir düşüş olduğuna dikkati çeken Prof.Dr. Demirbaş, bu düşüşün böbrek naklinde, 300 böbrek naklinin yapılamaması anlamına geldiğini söyledi. Halbuki her yıl yüzde 10-15 artış beklediklerini anlatan Prof.Dr. Demirbaş, sözlerine şöyle devam etti: "Bu artışın olmaması ve yüzde 10’luk düşüşün olması Türkiye’de yapılması gereken 600 böbrek naklinin yapılamadığı anlamına gelir. Bu hastaların önemli bir kısmının yıl sonuna kadar kaybedileceği anlamını taşıyor. Burada ailelere sesleniyorum. Böbrek nakli vericisi olmakla, bir böbreğini bağışlayan insan yarım insan, sakat insan ya da eksik insan olarak kalmaz. Hayatının geri kalan kısmını bu şekilde geçirmez. Normal insan olarak yaşar. Umarım yılın başındaki bu azalış önümüzdeki aylarda yerini bir artışa bırakır."

"TÜRKİYE'DE OLMAYAN ŞEYLER"
Bazı haber ve televizyon programlarında organ nakliyle ilgili olumsuz konuların yer almasını eleştiren Prof.Dr. Demirbaş, şunları söyledi: "Organ kaçakçılığı, organ mafyası gibi durumlar Türkiye’de olmayan şeyler. Dizilerde olan durumlar. Tabi bunları yapanlara da özür dileyerek 'sorumsuzluk' tabirini kullanmak istiyorum. Türkiye’de 80 bin civarında kronik organ hastası var. Herhangi bir dizi ya da roman da ya da herhangi bir gazetede bir organ kaçakçılığı haberi yapıldığı zaman ki bunun aslı astarı yüzde 99 oranında yoktur. Sadece bazı evrakta sahtecilik ve buna benzeyen durumlar vardır Türkiye’de. Ama bunlar da, yani birini öldürüp organlarını çalmak anlamında değildir. Bunlarda yakalanmıştır bugüne kadar. O yüzden bu tür eserleri, dizileri hazırlarken uzman görüşü alınması ya da Sağlık Bakanlığı'na başvurulmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü ufak bir reyting artışı uğruna çok fazla insan hayatını kaybedebiliyor. Bu çok hassas bir konudur."

ORGAN NAKLİ FARKLI
Yüz nakli ile organ naklinin farklı olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Demirbaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Organ nakli dediğimiz şey. Eğer yapılmazsa hastaların öleceği hemen ya da kısa bir süre sonra öleceği bir tedavi şeklidir. Yüz nakli bu değildir. Yüz nakli çok önemli, çok başarılı yüz nakilleri gördük ama medyada yer alan yüz nakillerinin ya da kol nakillerinin, bacak nakillerinin hayati önem taşıyan nakillerle alakası yok. Bunlar tamamen farklı düzlemlerde olan şeylerdir. Çünkü bir hastaya karaciğer nakli yapmazsanız o hastayı kaybedersiniz. Böbrek nakli yapmazsanız belli bir süre sonra kaybedersiniz. Ama yüz nakli yapmazsanız o hasta evet toplumdan belki izole olur, belki zor bir hayat yaşıyorlar ama hayatlarını sürdürebilirler. O yüzden arada çok büyük bir fark vardır. Bence Türkiye’de organ naklinin daha fazla öneminin gündeme getirilmesi gerekmektedir."

böbrek
naklinde
yüzde
10
azalma
var
Yorum (5)
Frankie Bellevan
sertabip sertabipoğlu:tus'u kazan,ihtisasını tamamla da,şu olaya da bir zahmet el at. "teknolojinin bu denli geliştiği ve herşeyin aynısıyla kopya edilebildiği günümüzde" sözleri yanılmıyorsam sana aitti. yoksa yanılıyor muyum? bak hocalarımızın feryadını işitiyor musun? sana acilen ihtiyaç var. senin kopyalarına da. yoksa dijital atlasa mı takılıyorsun?
0
Cevapla
Sertabip Sertabipoğlu
Sayın Frankie Bellevan, O tırnak içine alarak paylaştığınız sözler evet bana ait. Ama bambaşka bir konu hakkında, kimsesizlerin vücutlarının kadavra olarak kullanılması hakkındaydı. Ve evet ben kendi adıma ölümümden sonra organlarımın yada vücudumun yedek malzeme yada maket olarak kullanılmasına karşıyım ! Öldükten sonra toprağa karışmak istiyorum. Bu benim en tabi hakkım. Siz kendi bedeninize istediğinizi yapmakta/yaptırtmakta elbette özgürsünüz. İyi çalışmalar.
0
Cevapla
ayse kart
sertabip rümuzu ile yazan sözde dra bir çift sözüm var.Siz öldükten sonra nereye karışırsanız karışında sadece buralara dr rumuzu ile yazılar yazıp organ bekleyen binlerce hastayı rencide etmeyin.İnsanların çürüyecek organları bari beyin ölümü olduktan sonra bir işe yarasın.Türkiyede kedinin ciğer beklediği gibi kaç bin insan var biliyormusunuz.Böylesorumsuz yazılarda yazmayınız lütfen günün birinde yakınınız veya sizin organ nakline ihtiyacınız olabilir.
0
Cevapla
Sertabip Sertabipoğlu
Buradaki tartışmalardan sonra bugün birkaç anatomi hocasının bu konudaki röportajlarını okudum. Ve ''kim bilir belki de yanlış düşünüyorumdur'' diye düşünmeye başladım. İnceleme süresi dolduktan sonra istenilen yere istenilen şekilde defnedilecekse ve sonunda toprağa kavuşacaksak belki de o kadar kötü bir şey değildir. Belki de bu konuda aşırı bu kadar tutucu olmamam gerekiyordur. Bilemiyorum :?
0
Cevapla
rıdvan ceylan
Sayın Alper hocam kadavra dan 50-1 şans varsa neden canlıdan nakil bu kadar zor oluyor,formaliteleri azaltmak için biraz destek olunuz.saygılar
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir