Medimagazin logo

Bıçak parasına ceza indirimi

Yargıtay, bıçak parası alan doktoru 5 yıldan 10 yıla hapis cezası öngören ''cebri irtikap'' suçundan mahkum eden yerel mahkeme kararını bozdu.
Bıçak parasına ceza indirimi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yargıtay, bıçak parası alan doktorun suçunu, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis öngören ''cebri irtikap'' değil, hasta yakınından zorla para almadığı gerekçesiyle yalnızca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören görevi kötüye kullanma suçu kapsamında saydı.
    

Eşi lenf bezi kanseri olan bir kişi, eşini tedavi için Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Hastanede Hematoloji Uzmanı T.F. tarafından yapılan muayenenin ardından hastanın tedavi sürecine başlandı. Hasta kadının eşi, belirli aralıklarla süren tedavi sırasında doktora para vermediği için oyalandıkları, bekletildikleri ve eşinin tedavisinin geciktirildiği kanaatine vararak doktora dört kez para verdi, daha sonra bu durumdan rahatsız olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na doktor hakkında suç duyurusunda bulundu.
    

Yürütülen soruşturma sonucu doktor, önceden seri numaraları alınan paralarla yakalandı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan doktor T.F, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), ''Görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kendisine yarar sağlanması için bir kimseyi zorlayan kişiye 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verileceği''ne ilişkin hükmü uyarınca hapis cezasına çarptırıldı. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, yerel mahkemenin ''cebri irtikap'' suçundan verdiği mahkumiyet kararını bozdu.
    

Dairenin kararında, lenf bezi kanseri tespit edilen kişinin çok acil müdahaleye gereksinim duyduğuna ilişkin dosyada iddiaya da kanıt bulunmadığı belirtildi. Kararda, mağdurun başka bir doktor veya sağlık kuruluşuna başvurma ve karşılaştığı olumsuzlukları gidermek için şikayet olanağı varken, yasal olmadığını bildiği halde 4 ay süreyle sanığa çıkar sağlayarak, eşinin tedavisini sürdürdüğünün anlaşıldığı ifade edildi. Bu haliyle olayda ''icbar'' boyutuna ulaşmış bir zorlamadan söz edilemeyeceği vurgulanan kararda, bu nedenle ''irtikap suçunun cebir unsurunun yasa, öğreti ve uygulamanın kabul ettiği anlamda oluşmadığı sonucuna varıldığı'' kaydedildi.
    

Sanık doktorun eyleminin, mecbur olduğu işi yapmak için menfaat sağlama fiilini içeren TCK'nın görevi kötüye kullanma suçunu oluşturacağı gözetilmeden suç vasfında yanılgıya düşülerek hüküm kurulmasının bozma nedeni sayıldığı belirtildi. TCK'nın görevi kötüye kullanma başlıklı 257. maddesinin birinci fıkrasında, ''Görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisinin, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması'' öngörülüyor.

bıçak parası
Yorum (6)
vatandaş
ceza indirimi mi?bide üstüne para hediye etseydiniz,kanserli hastayı oyalamak ne demek ya,devlet az maaş veriyor diye insanlığınızdan olacaksınız,yazıklar olsun!şerefinizle yapmayacağınız mesleği hiç edinmeyiniz hem kendinize hem milletin hayrına olur,saygılar..
0
Cevapla
Turgay Güven
Bu konuda neden hiç doktor yorumu yok.çünkü utanıyoruz.yüzde 1 le girdiğimiz tıp fakültesi bize yeterince para kazandırmayınca hadi bakalım ne yapacağız.vakit geç olmadan bize özgü diye birşey yok,direk Almanya'nın sağlık sistemini kopyalamalıyız.hemde harfiyen.
0
Cevapla
op dr
vatandaş'a; Sevgili vatandaş merak etme, zaten bırakmaya çalışıyoruz meslegi, biraz daha sabret kurtulacaksın.
0
Cevapla
postenflamatuar
doktorlar şereften mahrum kişiler ile muhattap edildi. Su tesisatçılığı yapan küçük esnaf bizden çok kazanıyor. Artık Allah size ödülünüzü bir yerden verecektir.
0
Cevapla
Erdem
Herkes bakıyorum doktor haklı ya da haksız diye tartışıyor. Kimse de 4 ay boyunca tedavisini bu doktora yaptırtan, hatta para verip suça teşvik ettiren, işler yolunda gitmeyince de şikayet eden hasta yakınlarına toz kondurmuyor. Haberde dikkat ederseniz doktor baştan para istememiş, hasta yakınları isteyebileceğine kanaat getirip doktoru beslemeye başlamışlar. Doktorları suçlamaya o kadar alışmışız ki, hemen günah keçisi olarak şimşekleri çekmeye hazırlar. Ha gayret, biz de olmasak kimle uğraşacaklar bilmiyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir