Medimagazin logo

Beyin ameliyatı sırasında unutulan dren ucu için 6 yıl hapis istemi

Gaziantep’te beyin ameliyatı esnasında hastanın kafasının içinde tıbbi malzeme unutarak hastanın ölümüne neden olan doktor hakkında iddianame hazırlandı. Başsavcılık, ameliyatı yapan doktor L.B. hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.
Kaynak: İHA - Muhammet Abdulkadir Esen - Said Vakkas Yağcı
Beyin ameliyatı sırasında unutulan dren ucu için 6 yıl hapis istemi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gaziantep’te 3 yıl önce beyin kanaması geçiren İsmail Fıstıkçı (67) ameliyata alındı. Ameliyat esnasında kan tahliyesi yapması için takılan dren borusu Fıstıkçı’nın, kafasının içinde unutuldu. 2 gün sonra hastaneden taburcu olan Fıstıkçı, birkaç gün sonra fenalaşarak başka bir hastanede yoğun bakıma alındı. Bir hafta kaldığı yoğun bakımda yaşam mücadelesini kaybeden Fıstıkçı’nın ölümüne ilişkin soruşturma başlatan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, ameliyatı yapan doktor L.B. hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

“Drenin orada bırakılması tıbbi hata”

İddianamede Adli Tıp Kurumu 8. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun Fıstıkçı’nın ölümüne ilişkin hazırladığı rapora da yer verildi. Ameliyatın takip notlarında dren takibinin kayıtlı olmadığı belirtilen raporda, “Fıstıkçı’nın kaldırıldığı hastanede yara yerinin debride edildiği, yara yerinden dren ucu ile uyumlu yabancı cisim eksize edildiğinin kayıtlı olduğu, ameliyat sırasında kanama lojuna ve cilt altına konulan drenin ucunun orada bırakılmasının tıbbi hata olduğu, ameliyatı yapan doktor L. B.’nin uygulamalarının tıp kurallarına uygun olmadığı mütalaa olunur” ifadeleri kullanıldı.

Doktor L.B.’nin maktule yapmış olduğu cerrahi işlemde tıbbi eksiklikler bulunduğu ve maktulün bu müdahaleye bağlı olarak gelişen komplikasyonlar neticesinde öldüğü iddianamede aktarılırken doktorun mesleğinin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davrandığı belirtildi.

Doktor ATK raporuna itiraz etti

İddianame Gaziantep 7 Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken sanık Doktor Lokman B.’nin yargılanmasına başlandı. Davanın ilk duruşmasında savunma yapan Lokman B., ATK’nin hazırladığı rapora itiraz etti. ATK’nin dren ucu kaldığı tespitinin mümkün olmadığını ileri süren L.B., “Hastaya konulan menenjit tanısı yanlıştır. Hastanın ölümü sirozdan kaynaklıdır. Beraatımı talep ederim” dedi.

“Suçun vasfı değişmeli, suç kasten adam öldürmedir”

Fıstıkçı ailesinin avukatı ise Mehmet Alıcı ise dosyaya ilişkin yaptığı değerlendirmede müteveffa İsmail Fıstıkçı’nın girdiği ameliyatta beyninde tıbbi bir malzemenin unutulması sonucu hayatını kaybettiğini belirterek, “Soruşturmanın tamamlanmasının ardından ameliyata giren doktor hakkında taksirle ölüme neden olma suçundan iddianame hazırlandı. Doktor Asliye Ceza Mahkemesi’ne yargılanmaya başlandı. Biz yaşanan olayı uzman bir doktorun gerçekleştirmesinden ötürü kast ile adam öldürme suçunun gerçekleştiği kanaatindeyiz. Suç vasfının değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Doktorun savunması suçtan kurtulmaya yönelik beyanlardı. Biz asliye ceza mahkemesi tarafından görevsizlik kararı verilerek dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesini istiyoruz. Bu dosyadan emsal bir karar çıkabilir. Ben bir vatandaş olarak sağlıkçılardan bu hususlarda çok dikkatli olmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

gaziantep
doktor
hapis istemi
ameliyat
tıbbi malzeme
Yorum (9)
Ömer Hayyam
Ucuz malzeme kopmuştur, kendiliğinden kırılmıştır. Bunu cerrahın önüne koyan faildir. Bulunsun ! Cerrah mağdurdur.
91
Cevapla
Dr.Üzgün
Doktora verilen maaş alt tarafı 800 dolar, buna karşılık milyonluk malpraktis davaları, ağır cezada yargılanma, adam öldürme suçlaması, avukatlara ödenen ücretler, mobbing, şiddet, hakaret, nöbet, icap vs. vs. Bu iş böyle yürümez, gidebilen yurtdışına kaçar, emekliliği gelen emekli olur, hiçbirini yapamayan da bu maaşa köle gibi çalışıp malpraktis riski almaktansa evinde oturup netflix izler.
92
Cevapla
Safdirik Surgeon
Mevcut şartlar altında 100 tl ücret aldığın ameliyat karşılığında aldığın ceza. Hayırlı olsun.
19
Cevapla
Genel cerrah
Memur gibi aldıgmız maaştan milyonluk tazminat davası açılıyor . Karar verin memur gibi maaş verecekseniz milyonluk davayı nasıl ödeyelim . Milyonluk dava açacaksınız maaşımızı düzeltin . Ben PTT memuruna dava açıyor muyum sıra geç geldi diye dövüyor muyum belediyede çalışan memur erken çıktı diye cimer e yazıyor muyum çok kez başıma geldi memur yanlış iş yaptı diye dava açıyor muyum . Memursam dava açma dava açıyorsan maaşımı yükselt. Aksi takdirde ameliyat edecek doktor bulamazsın 800 dolara kim çeker
23
Cevapla
ismail yetenek
kasten öldürdüğünü nasıl anlamışlar.hastayı öldürünce eline ne geçecekmişki kasıtlı öldürsün.anlayamadım.
15
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir