Medimagazin logo

'Bel fıtığı çocuklarda da görülebiliyor'

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Yılmazlar, ergenliğe ulaşmış, 16-17 yaş grubundaki çocuklarda da bel fıtığı görülebildiğini söyledi.
'Bel fıtığı çocuklarda da görülebiliyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yılmazlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı araştırmalarda bel fıtığı görülme yaşının çocuklara kadar düştüğünü anlattı.

Anne ve babaların, çocuklarının bel ve boyun sağlığına önem göstermesi gerektiğini vurgulayan Yılmazlar, şunları kaydetti:

"Bel fıtığının birçok nedeni olabiliyor. Toplumun her kesiminde bel fıtığını görebiliyoruz. Bel fıtığı çocuklarda da görülebiliyor. Bunda beslenme bozuklukları ve obezite en büyük etken. Ergenliğe ulaşmış, 16-17 yaş grubunda da bunları görebiliyoruz. 14-15 yaş grubunda da var. Aileler öncelikle çocuklarının hakikaten sigara hususunda çok hassas olmaları gerekiyor. Son çalışmalarda bunu literatürde de görmeye başladık. Çocuklarda da görmeye başladık. Sigara, çocukların bulunduğu yerde asla içilmemeli. Çocuklarda bel fıtığı görülmesinde beslenme bozuklukları ve obezite en büyük etken."

Çocuklarda bel fıtığı görülmesinde ağırlık taşımanın etkisinin az olduğuna değinen Yılmazlar, ağırlık kaldırmanın kontrollü yapıldığında herhangi bir zarara yol açmayacağını sözlerine ekledi.

nöroşirürji
bel fitigi
cocuklar
prof. dr. selçuk yılmazlar
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir