Medimagazin logo

Başhekim: Sağlık Bakanlığının hekim kimliği burada geçmez!

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Aziz Ahmet Sürel’in, çocuğu hastanede yatan bir hekimin hastaneye girmek istemesi üzerine “Sağlık Bakanlığının verdiği hekim kimliği bu hastanede geçmez” demesi soru işaretine yol açtı
Başhekim: Sağlık Bakanlığının hekim kimliği burada geçmez!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde bu hafta sonu özellikle hekim camiasını ayağa kaldıracak bir skandal yaşandı.

Her ikisi de hekim olan anne-baba, 21 yaşındaki kızlarının son zamanda karın ağrısı, eşlik eden karaciğer enzimlerinin yükselmesi ve başka bazı semptomlar görülmesi üzerine, teşhis ve tedavi amacıyla Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne yatışını yaptırdı.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ: DOKTOR KİMLİĞİ GEÇMEZ

Tetkikler devam ederken ilk 2 gün refakatçi olarak hekim anne kalırken 3. gün ise hastanın hekim babası refakatçi olarak kızlarının yanında kaldı. 3 gün boyunca sorun yaşanmazken, hekim baba 4. gün tam bir şok yaşadı. Su almak için hastanenin kafeteryasına inen hekim baba, tekrar kızının yanına çıkmak isterken kapıda güvenlik görevlisi tarafından içeri alınmadı. Babanın, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hekim kurum kimliğini göstermesi de yetmedi. Güvenlik görevlisi “Bu kimlik burada geçmez” dedi.

BAŞHEKİM: SAĞLIK BAKANLIĞININ KİMLİĞİ BURADA GEÇMEZ

Konuyla ilgili bir yanlış anlama olabileceğini düşünen hekim baba Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Aziz Ahmet Sürel’i telefonla aradı. Durumu anlatan hekim baba Başhekimden aldığı cevap üzerine ikinci şoku yaşadı. Başhekim Dr. Sürel telefonda “Sağlık Bakanlığının verdiği hekim kimliği bu hastanede geçmez, refakatçi kimliği geçerli” dedi.

Olay sonrası ise doktor baba “deontolojinin tamamen unutulduğu böyle bir ortamda kızımı tedavi ettiremem” diyerek, kızını hastaneden çıkarırken Başhekime Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesinde kabul edilen Hekimlik Andı’nı hatırlattı:

ONURUM ÜZERİNE...

Hekimlik Andı’nın ilgili bölümünde şunlar ifade ediliyor:

….

Mesleğimi bana öğretenlere, meslektaşlarıma ve öğrencilerime hak ettikleri saygıyı ve minnettarlığı göstereceğime,

Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine,

Ant içerim.

 

dr aziz ahmet surel
bashekim
ankara bilkent sehir hastanesi
hekim
hekim anne baba
hekimlik andi
Yorum (117)
dr
sıkıntının büyüğü en yakınından gelir.
33
Cevapla
Burcu Güney
nerde o eski doktorluklar etikten uzak bencil ve saygısız bir güruh oldu
44
Cevapla
se
bir hastaneye alınmadığımız kalmıştı, kamuoyundan özür dilenmeli.
27
Cevapla
@certified specialist
nedense hiç şaşırmadım bu duruma,meslektaşımıza yapılan saygısızlığa aynı hastanede yeğenimin yatışı esnasında ben de maruz kalmıştım,sözün bittiği yerdeyiz,üzgünüm ama geldiğimiz son nokta budur malesef!
22
Cevapla
Tülay Öztaş
aynı durumu babam yatarken ben de yaşadım maalesef
19
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir