Medimagazin logo

Bakanlıktan "piyango mecburi" açıklaması

Sağlık Bakanlığı, Denizli'deki doktor atamalarıyla ilgili iddialar üzerine, devlet hizmet yükümlülüğü ve açıktan atama kuralarının bilgisayar ortamında noter tarafından yapıldığını, bilgisayar yerleştirmeyi kişilerin tercih sırasına göre yaptığı için dışarıdan herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığını bildirdi.
Bakanlıktan "piyango mecburi" açıklaması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, ''Vekil kızına, başkan eşine piyango gibi mecburi görev'' ve ''Kurada memleket çıktı'' başlıklı haberlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
    

Uzman doktor Feyzahan Ekici'nin, 11 Ağustos 2011 tarihinde yapılan 40. Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası ile Denizli Tavas Devlet Hastanesi'ne göz hastalıkları uzmanı olarak tercihi doğrultusunda atandığı belirtilerek, göz hastalıkları branşında genel kurada 47 münhal kadro ilan edildiği ifade edildi.
    

Açıklamada, ''Kura başvuruları incelendiğinde Feyzahan Ekici'nin Denizli Tavas Devlet Hastanesi'ni birinci sırada tercih eden tek kişi olduğu, başka hiçbir hak sahibinin birinci sırada burayı tercih etmediği tespit edilmiştir. Bu nedenle, Feyzahan Ekici ilk tercihine yerleşmiştir'' denildi.
    
     -''Müdahale söz konusu değil''-
    
     Doktor Nur Örki'nin ise 30 Kasım 2011 tarihinde çekilen 2011 Yılı 4. Dönem Açıktan Atama Kurasında tercihi doğrultusunda Denizli Buldan Arif Cerit Devlet Hastanesi'ne pratisyen hekim olarak yerleştiği kaydedilen açıklamada, bu açıktan atama kurasında birinci sırada hiçbir adayın tercih etmediği Denizli Buldan Arif Cerit Devlet Hastanesi'ni ikinci sırada tercih eden tek adayın Dr. Nur Örki olduğu, başka bir hak sahibinin ikinci sırada burayı tercih etmemesi nedeniyle Örki'nin ikinci tercihine yerleştiği bildirildi.
    

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, ''Devlet hizmet yükümlülüğü ve açıktan atama kuralarımız bilgisayar ortamında noter tarafından yapılmaktadır. Bilgisayar yerleştirmeyi kişilerin tercih sırasına göre yaptığından, yerleştirmelere dışarıdan herhangi bir müdahale söz konusu değildir'' ifadesine yer verildi.

bakanlıktan
"piyango
mecburi"
açıklaması
Yorum (45)
dr
Pek inandırıcı değil
0
Cevapla
Tip doktoru
Her kurada birileri "bu kadro bana acıldi, bosuna tercih etmeyin" diyor, bu da torpil sayılır, Denizli yi niye 1 kisi tercih etmiş acaba?
0
Cevapla
drcino
Torpilli kişiler kura tercih süresinin son günün son saatine göre bekletiliyor. Herkes tercihini yapınca sağlık bakanlığında torpili yapacak şahıs bilgisayarın başına geçip hangi yerlerin ilk sırada yazılmadığını tespit edip tercih yapacak mecburi hizmet adayı doktora bildiriyor. Bu Torpilli mecburi hizmetçi dr da buna göre tercih yapıyor. Denizli Tavas gibi bir bölgenin kimsenin tercih sırasına girmemesi mümkün değildir. Bilgisayarın başına geçen şahıs Denizli Tavas'ı kimsenin ilk sıraya yazmadığını görür ve torpilli şahsa bunu bildirir, o da ilk sırada yazarak yerleşir. Burada torpilli şahıs hiç kimsenin ulaşamadığı bir bilgiye kura tarihinden önce ulaşıp tercihlerini yaparak haksız menfaat sağlıyor. Kura tarihinden önce torpilli şahıs o kuraya katılan kendi branşından ulaşabildiği tüm doktorlara ulaşıp örneğin Denizli Tavas'ın kendisi için açıldığını , kendisinin milletvekili çocuğu olduğunu, o bölgeyi tercihlerine yazmamalarını, zaten kendisinin yerleştirileceğini söyleyerek onları caydırır. Benim yerleştiğim kuradada bir kişi beni arayıp benim ilk tercih yaptığım yerin kendisine ayrıldığını boşuna yazmamamı söylemişti.
0
Cevapla
mc
peki kuraya denizli nasıl girdi? biz mecburi kurası çekerken hep güneydoğu kısmetimiz açıktı
0
Cevapla
Ahmet Yılmaz
Zaten bu işler öyle olmuyor sayın bakanlık, bu arkadaşlar orayı tercih ediyor, kuraya katılacak diğerlerini de tehdit ederek oraları yazdırmıyor. Usül bu , üstelik bir kaç kişi tercih etseydi bile sonucun değişeceğini düşünmüyorum. Bu açıklama zekamızla dalga geçmek olmuş...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir