Medimagazin logo

Bakanlık, obeziteye karşı bin 500 belediyeyi harekete geçirdi

Sağlık Bakanlığı, obezite ile mücadelede yerel yönetimlerden destek istedi. Bakanlık tarafından belediyelere gönderilen aktivite planında, özellikle ev hanımlarına yönelik egzersiz programlarının hazırlanması, asansör yerine merdiven kullanımının özendirilmesi, okul kantinlerinin denetlenmesi gibi bir dizi etkinlik öngörülüyor.
Bakanlık, obeziteye karşı bin 500 belediyeyi harekete geçirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlıklı Bakanlığı, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında bin 500 belediye başkanlığına, Yerel Yönetimler Aktivite Planı gönderdi. Yerel yönetimlere, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom imzasıyla bir de yazı gönderildi. Yazıda, Türkiye’de 30 yaş üstü bireylerde obezite görülme sıklığının erkeklerde yüzde 21.2, kadınlarda ise yüzde 41.5 olarak saptandığı belirtildi.


Yapılan çalışmalarda, yetişkinlerde görülen obezitenin 1/3’ünün çocuklukta ya da adölesan döneminde başladığı, bu dönemde görülen obezitenin yüzde 5’inin hormonal ve genetik faktörlere bağlı olduğu, yüzde 95’inin ise aşırı yeme ve teknolojinin getirdiği hareketsiz yaşam nedeniyle besinlerle alınan enerjinin harcanamamasından kaynaklandığı kaydedildi.

Belediyelere gönderilen yerel yönetimler aktivite planında yer alan bazı faaliyet önerileri şöyle:
-Özellikle ev hanımlarına yönelik egzersiz programlarının hazırlanması ve TV kanallarında yayımlanması.
-Merdiven kullanmayı engelleyecek herhangi bir sağlık problemi yoksa bireylerin asansör yerine merdiven kullanmasına yönelik aktiviteler yapılması.
-Alışveriş merkezleri gibi toplu kullanım alanlarında egzersiz yapılan alanların oluşturulması.
-Kısa mesafelere araçla değil, yürüyerek gidilmesinin özendirilmesine yönelik aktiviteler yapılması.
-Otomobillere göre değil, yayalar, engelliler, bisiklet kullananlara, vb öncelik verilerek tasarlanmış şehir içi alanların oluşturulması.
-Yaz okulları, kamplar vb yerlerde, öğrencilere temel beslenme ve fizikse aktivitenin önemine yönelik bilgilerin verilmesinin sağlanması.
-Fiziksel aktivite yapmaya uygun olmayan ve kullanılamayan okul spor salonlarının ve bahçelerinin fiziki şartlarının düzeltilmesi ve uygun olanların sayısının artırılması.
-Okul kantin ve yemekhanelerindeki beslenme hizmetlerinin belirli aralıklarla yeterli ve dengeli beslenme ve besin güvenliği kriterlerine uygunluğu açısından denetiminin sağlanması.
-Okul çevresinde gıda satışı yapan veya toplu beslenme hizmeti sunan iş yerlerinde satışa sunulan gıda maddeleri ile gıda güvenliği ve beslenme hizmetlerinin yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygunluğunun belirli aralıklarla denetlenmesi.
-500’den fazla çalışanı olan iş yerlerinde çalışan sayısına uygun kapasitede spor merkezi kurma zorunluluğu getirilmesi ve bu tesislerde uzmanlarca egzersiz programlarının yürütülmesi.

bakanlık
obeziteye
karşı
bin
500
belediyeyi
harekete
geçirdi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir