Medimagazin logo

Bakanlığın “güvenli” dediği ürünü SGK ödemiyor

Nefrojenik sistemik fibroz, son yıllarda dünyada çok konuşulan, tedavisi olmayan ve ölümcül seyreden bir hastalık. Bu hastalığa gadolinyumun neden olduğu birçok bilimsel yayında belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı da bu riske dikkat çekmek için Ağustos ayında hekimlere bir yazı gönderdi, ancak SGK’nın SUT uygulamaları dolayısıyla hekimlerin kafası karışmış durumda
Bakanlığın “güvenli” dediği ürünü SGK ödemiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz Ağustos ayında gadolinyum (MRG kontrast maddeleri)içeren kontrast maddelerin kullanımı ile nefrojenik sistemik fibrozis (NSF) gelişme riski hakkında hekimleri bilgilendiren bir yazı gönderdi.

 

Radyoloji kliniklerinde manyetik rezonans görüntüleme (MRG)de, lezyon tespiti ve tanısal değerlendirme amacıyla gerek görüldüğünde gadolinyum iyonu içeren paramanyetik kontrast (GdKM) ürünler kullanılıyor.

 

MRG’de kullanılan kontrast ürünlerle ilgili güvenlik profillerine ilişkin değerlendirme ve güncellemeler, özellikle 2006 yılında bu grup ürünler için tanımlanan NSF olgularından sonra daha büyük bir hassasiyetle devam ediyor.

 

Bakanlık hekimlere gönderdiği mektupta NSF ile ilgili şu bilgileri verdi: “NFS, nadir görülen, cilt ve bağ dokularında fibrozis ile karakterize, klinik seyri değişkenlik gösteren edinsel bir sistemik hastalık. Klinik olarak ölüme kadar varabilen ciddi olumsuz sonuçlar doğuran NSF daha çok ekstremitelerde, gövdede nonspesifik dermatolojik bulgularla kendini gösteriyor.” 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Risk Yönetimi Dairesi tarafından radyologlara gönderilen mektupta, NSF gelişiminin gadolinyum içeren kontrast ajanların tipine bağlı olduğu belirtilerek, etkin maddeler risklerine göre üç kategoriye ayrıldı:

 

1. Yüksek risk:Emaray (gadopentetik asit), magnevist (gadopentetik asit), omniscan (gadodiamid), optimark (gadoversetamid),

2. Orta derecede risk:Multihance (gadobenik asit), primovist (gadoksetik asit), vasovist (gadofosveset),

3. Düşük risk:  Dotarem (gadoterik asit), gadovist (gadobutrol).

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu ürünlerden yüksek ve orta derece risk taşıyan tüm ürünlerin geri ödemesini yapıyor. Ancak düşük risk grubunda bulunan ürünlerden gadovistin, Ocak 2013 tarihinde SGK’nın yayımladığı tebliğ ile geri ödemesinde ciddi oranda kısıtlama bulunuyor. Yani SGK, Sağlık Bakanlığının en güvenli iki üründen biri olarak belirttiği  gadovisti ödemiyor. Bu durumda, radyoloji uzmanının tercih edebileceği sadece bir ürün kalıyor. Radyoloji uzmanları ve Türk Radyoloji Derneği, hekimin özgür reçeteleme hakkını da kısıtlayan bu geri ödeme sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması için SGK’dan revizyon bekliyor.

bakanlığın
“güvenli”
dediği
ürünü
sgk
ödemiyor
Yorum (1)
Adnan Öbek
SGK kapatılmalı... Binaları Okul ve Hastane yapılmalı. SGK Pesoneli de diğer kamu kuruluşlarına dağıtılmalı. SGK daki doktorlar da Devlet Hastaneleri ne, yani asli görevlerine dönmelidir. Vatandaşın hakettiği ücret verilmeli ve isteyen kendisini sigorta ettirmeli, harcamasını da kendisi ayarlamalı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir