Medimagazin logo

Bakan Koca'dan malpraktis açıklaması: Kasıt olmadıkça rücu olmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Malpraktisle ilgili yapılan düzenleme dünyada benzeri olmayan bir düzenlemeydi. Bu düzenlemeye göre kasıt olmadıkça rücu yok, kastın tespiti ise mahkeme kararına bağlı. Üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyelerinin Anayasa Mahkemesinin kararıyla, düzenleme dışında tutulması sonucu ise bir boşluk oluştu. Konuyla ilgili bir önergeyle bugün veya devam eden günlerde kanuni düzenleme bekliyoruz" dedi
Kaynak: AA
Bakan Koca'dan malpraktis açıklaması: Kasıt olmadıkça rücu olmayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Teklifte, Anayasa Mahkemesi tarafından daha önce karar verilen üç hususla ilgili de düzenlemenin yer aldığını aktaran Koca, şunları söyledi:

"Bunlardan bir tanesi disiplinle, bir tanesi birlikte kullanımla, diğeri de malpraktisle ilgili olan konu. Malpraktisle ilgili düzenleme, kasıt olmadıkça rücunun olmadığı, kastın da mahkeme kararına bağlandığı bir düzenlemeydi. Anayasa Mahkemesi bu anlamda üniversitelerimizdeki öğretim üyelerimizi bu düzenlemeden çıkarmış oldu, daha doğrusu boşlukta kaldı. Teklifle, öğretim üyesi arkadaşlarımızın da, Sağlık Bakanlığındakine benzer şekilde, rücunun kasıt olmadıkça uygulanmayacağını belirleyen düzenlemeden faydalanması sağlanmış olacak."

 

Sosyal medya hesabından paylaştı

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda açıklamasına yer veren Koca, "Üniversite hastanelerinde görevli hekimler ve Malpraktis. Bugünkü Meclis nöbetimiz öncesinde ilgili soruya cevap verdik: Malpraktisle ilgili yapılan düzenleme dünyada benzeri olmayan bir düzenlemeydi. Bu düzenlemeye göre kasıt olmadıkça rücu yok, kastın tespiti ise mahkeme kararına bağlı. Üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyelerinin Anayasa Mahkemesinin kararıyla, düzenleme dışında tutulması sonucu ise bir boşluk oluştu. Konuyla ilgili bir önergeyle bugün veya devam eden günlerde kanuni düzenleme bekliyoruz. Yani öğretim üyesi hekimlerin de Sağlık Bakanlığındakine benzer düzenlemeden faydalanması sağlanacak. Kasıt olmadıkça rücu olmayacak." dedi.

 


 

bakan koca
malpraktis
universite hastaneleri
rucu
Yorum (4)
uzman
sayın bakan özel hastaneler ve vakıf üniversiteleri bu kanunun kapsamına dahil etmediniz. bunu anlayamadık. bu sağlık kurumları sağlığın aksayan yönlerini kapatıyor ve aynı millete hizmet veriyor. bu kurumları da dahil ediniz
13
Cevapla
Akın savci
bindiğim kadarıyla özel hastahanelerde dahil
3
Cevapla
uzman
@akın savci . hayır dahil değil. böyle yaparak doktorların özel ve vakıf tercihleri azaltılmaya mı çalışıldı ? öyleyse başarılı olamadı. özelde olan özelde vakıfta olanda vakıfta devam ediyor. böyle yapıldı diye kimse özeli vakıfı bırakıp devlete geri gelmedi. ama ülkeyi terkedip yurtdışına gitti.
Cevapla
İsmail yetenek
hangi dr kasıtla yanlış yaparki..sakın, yapılan her hataya,kasıt elbisesi giydirilmesin..
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir