Medimagazin logo

AYM’den malpraktisten doğan tazminatın rücu edilmesine yönelik iptal kararı

Anayasa Mahkemesi, malpraktis yasası kapsamında tazminatın rücu edilmesi konusunda önemli bir iptal kararı verdi. İptal sonucunda, üniversiteler artık rücu kararını kendi belirleyecek.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
AYM’den malpraktisten doğan tazminatın rücu edilmesine yönelik iptal kararı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Üniversitelerde rücuya ilişkin Anayasa Mahkemesi kararı 2 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi'nin kararını, X hesabından değerlendiren Tıp ve Hukuk Doktoru ve Hekim Birliği Genel Başkanı Yakup Gökhan Doğramacı, "Anayasa Mahkemesi, "Devlet üniversiteleri" ile sınırlı; Malpraktis yasası olarak da anılan, tazminatın rücu edilmesi konusunda önemli bir iptal kararı verdi. Bu yasa sıkça eleştirilse de kanımca tazminatın rücu edilmesinde oldukça önemli bir önleyiciliğe sahip. 

İptal ne getirdi?

Malpraktis yasasına göre, devlet üniversitelerinde meydana gelen tazminat olaylarında, rücu edilmesi için Mesleki Sorumluluk Kurulu kararı aranıyordu. Ancak iptal kararı ile eski düzene geri dönüldü. Buna göre, daha önce olduğu gibi, rücu kararını üniversiteler kendileri belirleyecek. 

Neden iptal edildi?

Esasında iptali istenen konu sadece Mesleki Sorumluluk Kurulu'nun oluşum ve yapısına ilişkin 3. fıkradır. Gerekçe olarak; Kurul'un bağımsız ve tarafsız olması gerektiği ancak Kurul'un atama ve usulü nedeniyle tarafsız olamayacağı, farklı kararlar verilebileceği ve eşitlik ilkesi ile bağdaşmadığı sunulmuş. Ancak AYM, iptal talebi olmasa da konuyla ilişkili gördüğünden 2. fıkrayı da re'sen inceleyerek, ilgili ifadeyi iptal etmiştir. 

Ne olacak?

Bu iptal kararını AYM, konuyu bağlantılı bularak ve re'sen inceleyerek verdiğinden, Yasakoyucu, iktidar ve hatta tahminimce iptal davasını açan muhalefet grubunun dahi beklemediği bir karardı. Bu iptal kararı ile birlikte yasanın amacına aykırı, kimsenin istemediği bir durum ortaya çıktı. @hekim_birligi olarak; bu durumun yeniden yasalaşması ve tazminatın üniversitelerdeki meslektaş ve hocalarımıza yeniden rücu edilmesinin engellenmesi konusundaki düzenlemeler için görüşme ve çalışmalarımıza başladık. Üniversiteler için, amaca ve usule uygun olarak, yeniden yasalaşması sağlanabilir. Bu yasanın çıkarılmasını Sn.Bakan @drfahrettinkoca sağlamıştı. Çalışma ve emekleri için de ayrıca teşekkür ederim. 

Aynı çalışmaları yeniden göstereceği inancındayım. Ancak bu konuda başta üniversitelerde görev yapan meslektaş ve hocalarımız dahil, hepimizin talep ve desteği gerekiyor." ifadelerini kulllandı.

AYM'nin kararına ulaşmak için tıklayınız.

anayasa mahkemesi
malpraktis
rucu
doktor
tazminat
Yorum (10)
nevzat kulukçu
yorum yok.
2
Cevapla
eşitadaletisteriz
malpraktis bütün mesleklerde olmalı, yeni nesil dr olmak istemez tabi bu şartlarda, 50 tl lik muayenenin karşılığı 5 milyon olmamalı...
12
Cevapla
yavuz ergün
hakimlerin savcıların koskoca hatalarını devlete rücu eden , doktorlara da aynısını yapmalı tabii ki...nevzat amcanın da hiç işi olmadığından yorum yok yazmış bu arada.. yazmak zorunlu değil
14
Cevapla
nevzat kulukçu
@yavuz ergün tabi değil yiğenim. ama bir konuda yorumumun olmadığının bilinmesi o konunun benim bile yorumlayamayacağım derin mevzular barındırması ile alakası olduğunun takipçiler tarafından bilinmesi açısından ehemmiyetli olması açısından değerlendirilmesi için elzem bir durum.
1
Cevapla
yorum yok
aynı şeyi yazacaktım yavuz ergün. nevzat kulukçudan yorum falan beklemiyoruz. bu ortamda verdiği rahatsızlık ve husursuzluk için sürekli tepki alıyor ama ne gam ! yaptığı şeyi iş mi edindi yoksa işi mi bu ?
13
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir