Medimagazin logo

Asistanların iş bırakma eylemi bu kez Trakya'da

Geçtiğimiz hafta eylem yapan 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli asistan hekimlerinden sonra Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi’nde görevli asistan hekimler de çalışma şartlarının iyileştirilmesi için iş bırakma eylemi yaptı.
Kaynak: HÜRRİYET
Asistanların iş bırakma eylemi bu kez Trakya'da
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Edirne Tıp Fakültesi’nde görev yapan asistan hekimler, fazla çalıştırıldıklarını ve döner sermayelerinin kesildiğini öne sürerek, şartlar iyileştirilinceye kadar iş bırakma eylemi kararı aldı. 350 asistan hekimin bulunduğu hastanede, Acil Servis, Acil Ameliyathane ve Yoğun Bakım Ünitelerine gerekli müdahale için 50 hekim bırakıldı. Diğer 300 hekim, beyaz önlükleri üzerinde, boyunlarında steteskopları ile hastane bahçesinde eylem yaptı.

 

Asistanlar, ’Vur enseme al lokmamı bitti’, ’Eğitim istedim bana intörnsün dediler’, ’Uykusuz doktor = ölüm’, ’Daha fazla mesai değil, daha fazla eğıitim’, ’Hipokrat yetiş, yeminimi bozuyorlar’, ’İnsanca mesai istiyoruz’ yazılı dövizler taşıdı ve ’Hakkımızı istiyoruz’ diye sloganlar attı. Asistan hekimlere, bazı hocaları ile hastaneye muayene olmak için gelen hastalar ve yakınları da destek verdi. Asistanlar, hasta ve yakınları ile birilikte, hastane bahçesinde çalan davul ve zurna eşliğinde göbek atıp, halay çektiler. Bazı hastalar ise servislerdeki odalarını penceresinden eylemi izledi.

Asistan hekimler adına basın açıklaması yapan temsilci Serdar Kılınç, 7 gün 24 saat gece gündüz demeden kaliteli sağlık hizmeti sunmaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

"Bizler hastanelerimizin emek gücünü oluşturan asistan hekimleriz. Bugüne kadar, ’asistansın yapacaksın’ denilerek özlük haklarımıza değer verilmedi. Ama artık son damla ile bardak taştı. Birileri yine sesimiz çıkmayacak, susacağız sandılar. Ama yanıldılar. Hep birlikte ve yan yanayız. Fazlasını değil, emeğimizin karşılığını istiyoruz. Yöneticilerden eşitlik, adalet ve şeffaflık istiyoruz. Mesai saatlerine uyulsun istiyoruz. Bizler, nöbet ertesi izin hakkımızı istiyoruz. Bir otobüs şoförü can taşıdığı için 5 saatten fazla araç kullanamazken, bizler 33 saat aralıksız can taşımaya mecbur bırakılıyoruz. Ücretsiz yemek hakkı istiyoruz. Bizler diplomalarına el konulan asistan hekimleriz. Sağlık hizmeti ekip işidir. Doktoru, intern doktoru, hemşiresi, sağlık memuru, laborantı, teknisyeni, hizmetlisi, ambulans şoförü ile birlikte gelir güvencesi istiyoruz. Bizleri görmek isteyenler görene kadar buradayız."

Asistan hekimler, hakları iyileştirilene kadar göreve gitmeyeceklerini söylediler.

asistanların
bırakma
eylemi
bu
kez
trakya'da
Yorum (6)
merami
Haklarını savunma azim ve kararlılığı gösteren hekimleri görebilmek ne kadar güzel.
0
Cevapla
Dr Hakan
9 Eylül de Trakya da bu devletin üniversitesi değil mi? Şimdi sırayla bütün üniversitelerin düzelmesi için hepsinin ayrı ayrı iş mi bırakması lazım? Biri çıksın desin ki tüm asistanlar için şu şu iyileştirmeler yapılacak, olay bitsin...
0
Cevapla
nv
tüm üniversite ve devlet hastanelerindeki asistanlar böyle birlik içinde olsa keşke ancak o zaman haklarımızı savunabiliriz, trakya tıp fakültesi asistanlarını kutluyor diğer tıp fakültelerine örnek olmasını diliyorum...
0
Cevapla
Tip doktoru
"Hasta yakınları destek verdi." grev yapmayın diyenlere gitsin bu yazı. Aklı basında insanlar bizi destekliyor, Fatih altaylı gibileri sallamayin
0
Cevapla
Arkadaşlarımızı kutluyoruz ve sonuna kadar yanlarındayız.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir