Medimagazin logo

Artık tüm branşlarda doktor var

Hakkari Devlet Hastanesine atanan Kalp ve Damar Cerrahi uzmanı sayesinde bir hasta bacağını kaybetmekten son anda kurtuldu.
Kaynak: STAR
Artık tüm branşlarda doktor var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Önceki yıllarda doktorların tercih etmemesi nedeniyle sağlık sorunlarının yaşandığı Hakkari, son yıllarda bütün branşlarda doktorların atanması, atanan doktorların da büyük bir özveriyle görev yapmasıyla sağlıktaki ''altın çağını'' yaşıyor.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından 39. dönem devlet hizmet yükümlülüğü kurasıyla Hakkari Devlet Hastanesine atanan Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Taylan Özgür Köşker, kente gelir gelmez kangren nedeniyle bacağını kaybetmek üzere olan bir hastayı ameliyata aldı.

 

Rahatsızlığı nedeniyle acılar çeken ve sol bacağını kullanamayan Kerim Arslan (86), kentte ilk kez yapılan damar cerrahisi operasyonuyla bacağını kaybetmekten kurtuldu.

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Taylan Özgür Köşker, hastanın ilk geldiğinde ciddi ağrılar çektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

 

''Hastamız bize geldiği zaman biraz geçikmişti. Ayağını hiç oynatamıyordu. Bizde acilen ameliyata aldık. Bacağı büyük bir tehlike altındaydı. Yani hastanın bacağını diz üstünden kesmemiz gerekiyordu. Güzel bir ekiple ameliyata girdik. Bir çok yerde yapılmayan ve 2 saat süren bir ameliyatla hastanın ayağını kurtarmış olduk.''

 

Başka yerde başaramayabilecekleri operasyonları, Hakkari Devlet Hastanesinde başardıklarını belirten Köşker, şunları kaydetti:

 

''Hastanın yüzde 100 gibi oranla, bacağını kaybetme tehlikesi vardı. Ancak zamanında yaptığımız ameliyatla hastamız sağlığına kavuştu. Hakkari Devlet Hastanesi benim şu ana kadar çalıştığım hastaneler içerisinde en konforlu ve en rahat hastanelerden biri. Bütün imkanlar var. Bu zaten yaptığımız ameliyatlardan da belli oluyor. Başka yerlerde olsa çok fazla başaramayabileceğimiz şeyleri burada başardık.''

 

Hakkari'ye uzman doktor geldikçe daha önce kentte yapılmayan ameliyatların sayısının artacağını bildiren Başhekim Yardımcısı Doktor Emre Sahillioğlu, şöyle devam etti:

 

''Ben buraya 10 ay önce geldim. İkinci kez kalp ve damar cerrahi uzmanı atandı. İlk atanan arkadaşımız eş durumundan dolayı gitti. Bu doktor arkadaşımız da 3 hafta önce geldi. Geldiği gibi, benim 10 aydır burada görmediğim büyük bir vakayı ameliyata aldı. Hastanemizde ilkler yaşanmaya devam ediyor. Sevk oranlarımız gittikçe azalmaya başladı. Özellikle damar ameliyatlarıyla ilgili sevklerimiz çok azaldı.''

 

Hastanın torunu Erhan Arslan ise Hakkari'de ilk kez bu tarz ameliyatların yapıldığını ifade ederek, ''Daha önce böyle bir ameliyatı yapabilecek bir doktorumuz yoktu. Bu tür ameliyatlar için büyükşehirlere gitmek zorunda kalıyorduk. Bu ameliyatlar artık burada da yapılıyor. Dedem ameliyat olmasaydı kesinlikle ayağı kesilecekti. Allah doktorumuzdan razı olsun. Çok memnunuz'' dedi.

artık
tüm
branşlarda
doktor
var
Yorum (13)
dr. jane doe
Doktorun ellerine sağlık. Kişisel başarıdır. Bakanlığın ''mecburi'' hizmet dışında bölge halkına yaptığı gram başka hizmet yoktur. örneğin, aynı doktoru güzel paralar ödeyerek orda tutmaz bu bakanlık. Anca mecburiye atar, mecburisi biten de çekip gider. Mecburide de doktorlar ilk bir hızını alamaz, vakaya girer heyacanlı, sonra bakar ne dönerden düzgün para geliyor, ne can güvenliği var, Allahla başbaşa kalmış, bırakır. Tamamen hekimin kişisel başarısıdır. Yapmasa da suçlu olmazdı. Tebrik ederim.
0
Cevapla
murat han
Dr arkadaşları tebrik ederim. Gene de dikkatli olsunlar.O bacakta bir sıkıntı olduğu anda kendi bacaklarıyla ilgili tehtidler yağmaya başlayacaktır. Bu maalesef deneyimle sabit.
0
Cevapla
Deniz Batu
Yeni mezun hevesiyle ve iyi niyetle yapmışsın birşeyler ama bu millete değmez.En fazla 3 ay içinde sen de anlarsın
0
Cevapla
Dr.Can
Doğuda cerrahi yapmak büyük risk.Bir komplikasyonda doktora düşman olurlar ve sülaleriyle beraber hastaneyi basarlar.Tavsiyem riskli işlere girmesinler.Hayatlarını korusunlar
0
Cevapla
bevliyeci
Vah sevgili meslektaşım. Lütfen 6 ay sonrada orada olanlarla ilgili bir yazı yaz medimagazine....Şimdilik Hakkaridesin, daha Anyayı Konyayı görmedin...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir