Medimagazin logo

Anatomi profesörü hayatını kaybetti

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi Ana Bilim Dalı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Recep Mesut hayatını kaybetti
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Anatomi profesörü hayatını kaybetti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Trakya Üniversitesi’nin ilk hocalarından, Anatomi Bölüm Başkanlığı ve Dekanlık görevlerini yürütmüş olan Prof. Dr. Recep Mesut vefat etti.

Prof. Dr. Recep Mesut kimdir?

 6 Temmuz 1941 tarihinde Bulgaristan’ın Dobriç şehrinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Türk Azınlık Mektebinde (rüşdiye) bitirdikten sonra liseyi Varna’da Bulgar Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite giriş sınavlarında Sofya Tıp Fakültesini kazanmış ve 1960’ta burada tıp tahsiline başlamıştır. İki yıl sonra Varna’da yeni bir tıp fakültesi açılınca buraya nakil yapmış ve 1966’da birincilikle mezun olmuştur. Kısa süre köy sağlık ocağında doktor olarak çalışmış ve 1967’de Varna Tıp Fakültesi’nin Anatomi Kürsüsünde akademik kariyere başlamıştır. Türkiye-Bulgaristan serbest göç antlaşmasına göre 1978’de ailece Türkiye’ye göç etmiş ve İstanbul’a yerleşmiştir. Denklik sınavlarından sonra, İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Edirne Tıp Fakültesi kadrosuna “uzman” olarak atanmış (1980) ve üç yıl Cerrahpaşa’da çalışmıştır. 

1982’de Edirne’de kurulan Trakya Üniversitesi kadrosunda kurucu anabilim dalı başkanı olarak görev almış ve 2008’de yaş haddinden emekli olmuştur. Akademisyen öğretim üyesi olarak binlerce öğrenci ve onlarca uzman yetiştirmiştir. Ülkemizde Latince terminolojinin yerleşmesine öncülük etmiştir. Yardımcı sağlık elemanları yetiştiren Edirne Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun 5 yıl kurucu müdürlüğünden sonra, 3 yıl Tıp Fakültesi Dekanı olarak hizmet etmiştir. 2004-2008 yılları arasında Balkan Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin müdürlüğünü yürütmüştür. Emekli olduktan sonra, Balkanların ve Doğu Avrupa’nın Osmanlı eserlerini tek tek dolaşmış ve tarih sevenlere rehberlik etmiştir. Osmanlı sultanlarının sağlık sorunlarına ilgi duymuş ve ölüm nedenlerini araştırmıştır. Edirne’nin zengin tarihi geçmişine sahip çıkmış ve anıtsal eserlerin korunması için yazılar kaleme almıştır. Prof. Dr. Recep Mesut evli olup, iki oğlu ve dört torunu vardır.

trakya universitesi
anatomi profesoru
prof dr recep mesut
Yorum (8)
ali özkurt
allah rahmet eylesin. oğlanları ve torunları da profesör mü acaba
Cevapla
gastroenterologist
çok değerli duayen bi hocamızdı, tıp camiasının başı sagolsun, mekanı cennet olsun
3
Cevapla
hekim hatun
trakya tıp fak. nin efsane anatomi hocası..bi̇li̇m i̇nsani recep mesut ..ruhu şad olsun.
3
Cevapla
ziyaretçi
@ali özkurt hayır değil oğlu bilgisayar uzmanı. torunları ilkokul çağında
1
Cevapla
Ayse Elmas
çok üzüldüm. öğrencisi olmaktan gurur duyduğum hocam, yeri dolmayacak çok büyük bir kayıp. hala dersleri aklımdadır. eminim onun dersine giren her hekimin hayatında iz bırakmıştır. ruhu şad olsun.
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir