Medimagazin logo
Amerikan Hastanesi, kanserde palyatif bakım sempozyumu düzenledi
Amerikan Hastanesi, Hemşirelik Haftası kapsamında "Kanserde Palyatif Bakım: Psikososyal Boyut" konulu bir sempozyum düzenledi. Sempozyumda kanserli hastaların yaşam şartlarının iyileştirilmesi için neler yapılabileceği aktarılırken, günün sürpriz konuğu Türk sinemasının ünlü isimlerinden Filiz Akın oldu
Amerikan Hastanesi, kanserde palyatif bakım sempozyumu düzenledi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA(CİHAN)- Amerikan Hastanesi, Hemşirelik Haftası kapsamında "Kanserde Palyatif Bakım: Psikososyal Boyut" konulu bir sempozyum düzenledi. Sempozyumda kanserli hastaların yaşam şartlarının iyileştirilmesi için neler yapılabileceği aktarılırken, günün sürpriz konuğu Türk sinemasının ünlü isimlerinden Filiz Akın oldu.


Sempozyumda, kanserde palyatif bakım, hasta ve ailelerin psikososyal tepkileri, kanserli çocuklarda aile merkezli bakım, kanser ve stres, kanser ve cinsellik, kanser ve etik yaklaşımlar, kanser hastalarıyla çalışmak, kanserle yaşam deneyimleri, kanser hastası ve kanserli çocuğun ebeveyni olmak gibi birçok konu uzmanlar tarafından değerlendirildi. Amerikan Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Prof. Dr. Seçil Aksayan, düzenledikleri sempozyumla ilgili şunları söyledi:

"Kanser, özel durumlar ve gereksinimlerin varlığıyla ilişkilendirilebilecek kronik bir hastalıktır. Aynı zamanda kanser çoğunlukla tüm aileyi etkilediği için bir aile hastalığı olarak tanımlanır. Kanser tanısının konulması, hastaların ve ailelerinin yaşamlarında belirgin değişikliklere yol açar. Bu aşamada sağlık personelinin görevi hem aileye hem de hastaya bu sorunlarla baş etme, normal yaşantının gerekliliklerini yerine getirebilme konusunda yardımcı olmaktır."

Sempozyuma katılan Vehbi Koç Vakfı Başkanı Semahat Arsel ise Amerikan Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü'nün her yıl Hemşirelik Haftası'nda güncel bir konuyu işlemek üzere bir sempozyum düzenlediğini belirterek: "Bu yıl seçilen konu maalesef günceliğini hiç kaybetmeyen 'Kanserde Palyatif Bakım: Hastalığın Psikososyal Boyutu'. Sağlığın bozulması insan psikolojisini bozarken hayatı da olumsuz etkileyen bir durum. Bir de kanser gibi hayatı değiştiren zor bir süreci en az sorunla atlatabilmek çok önemli." diye konuştu.


KANSER EŞİTTİR ÖLÜM ALGILAMASI DOĞRU DEĞİL

Sempozyumun sonunda kanserle uzun süre mücadele ederek M.D. Anderson Kanser Merkezi'nde tedavi gören ve bu hastalığı yenen oyuncu Filiz Akın, kanserle ilgili anılarını katılımcılarla paylaştı. Akın, "Hastalığın ilk teşhisi konulduğunda, 'niye ben' sorusunu kendime sormadım. Birçok hasta bu tepkiyi veriyor, ancak bunu sorgulamak zaman kaybı. Günümüzde kanser, tedavisi mümkün olan bir hastalık. Kanser eşittir ölüm algılaması doğru değil. Eskiden hastalık konusunda ilgili ve bilgili değildik. Bu nedenle ölümler daha çok görülüyordu. Ancak bugün hem teknoloji hem de sahip olduğumuz bilgilerle kanserle mücadele ediyoruz. Kanserle mücadelede başta eşimin desteği ve doktorum Prof. Dr. Serdar Turhal'ın doğru tedavi uygulamaları sayesinde bu hastalığı yendim." dedi.

amerikan
hastanesi
kanserde
palyatif
bakım
sempozyumu
düzenledi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300