Medimagazin logo

Aile hekimlerinin sorunu motivasyon

Geçen yıldan beri tüm ülkede uygulanmaya başlanan aile hekimliğiyle ilgili sağlık çalışanları yeni düzenlemeler yapılmasını istiyor.
Aile hekimlerinin sorunu motivasyon
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Sağlık-Sen'in aile hekimliği sorunları araştırmasına katılanların yüzde 74'ü mesleki motivasyon için ödül mekanizmaları oluşturulması gerektiğine inanıyor.

Geçen yılın aralık ayından bu yana tüm Türkiye'de uygulanan aile hekimliği hizmetlerinin sunumunda karşılaşılan problemler konusunda bir çalıştay düzenleyen Sağlık-Sen, bu toplantıda ele alınan temel sorunlarla ilgili de eylül ayında ülkenin farklı yerlerinde görev yapan 362 aile hekimi ve aile sağlığı çalışanının katıldığı bir saha araştırması yaptı.

Söz konusu sendikanın aile hekimliği sorunları araştırmasında, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının sistemle ilgili yeni düzenleme talepleri dikkat çekti.

Araştırmaya katılanların yüzde 48,2'si ''aile hekimliği mesleki tanımı yeniden yapılandırılmalıdır'', yüzde 65'i ''aile sağlığı çalışanlarının mesleki tanımı yeniden yapılandırılmalıdır'' görüşüne ''kesinlikle katıldığını'' ifade etti.

Çalışmaya katılanların yüzde 59,6'sı ''aile sağlığı elemanı'' yerine ''aile sağlığı hemşiresi ve ebesi'' ile ''aile sağlık memuru'' gibi unvanlar kullanılması gerektiğine ''kesinlikle katılıyor''.

Soruları yanıtlayanların yüzde 54,2'si ''aile sağlığı elemanlarına aile hekimleri gibi uzaktan eğitim verilmesini'', yüzde 69,1'i ''evde bakım hizmetlerinin aile hekimliği görev alanından çıkarılmasını'', yüzde 65,7'si ''mobil sağlık hizmetlerinin coğrafi koşullar, nüfus yoğunluğu gibi kriterler göz önüne alınarak yeniden yapılandırılmasını'', yüzde 61,1'i ''kanser, kronik hastalıklar gibi ileri tetkik gerektiren hastalıklarla ilgili tarama görevinin aile hekimliği görev alanından çıkartılmasını'' istiyor.

Katılımcıların yüzde 74,3'ü ise ''mesleki motivasyonu artırmak adına ceza mekanizmaları yerine ödül mekanizmalarının oluşturulması'' gerektiğine inanıyor.

Çalışmaya katılarak soruları yanıtlayanların yüzde 66'sı ise ''Halkın aile hekimliğiyle ilgili bilgisinin artırılması ve sorumluluk bilincinin oluşturulması için Sağlık Bakanlığınca materyaller hazırlanması ve kamuoyuna duyurulması'' gerektiğini düşünüyor.

Çalışmaya katılanların yüzde 79,3'ü aile hekimleri veya çalışanlarına nöbet görevi verilmemesini, yüzde 80,6'sı kullanamadıkları yıllık izinlerin ertesi yıla devredilmesini, yüzde 85,1'i yıllık izinlerinde ücretlerinin tamamının ödenmesini, yüzde 85,8'i ücretlerinin tamamının emekliliğe yansıtılmasını istiyor.

aile
hekimlerinin
sorunu
motivasyon
Yorum (6)
Burhan Dağ
Sigorta Müdürlükleri ve Vergi Daireleri sürekli Aile Hekimlerinin peşinde. Tevkifat,Sigorta, Kıdem Tazminatı derken milyarlarca lira ceza ödeyen hekimler mevcut.
0
Cevapla
birol candan
sayın sendika yöneticileri sağlık bakanlığı aile hekimliği ile ilgili konularda yaptığı toplantı seminerlerde aile hekimliği ücretlerinin dahada düşeceğini hemen hemen tsm ile aynı konuma getirileceğini söylüyor.bu çerçevede ücretleri ocak 2011 de çıkardığı ücret yönetmeliğiyle 2200 civarında düşürmüştü..yani şu an zaten aynı seviyede..şimdi siz hangi motivasyondan bahsediyosunuz..böle saçma anketlerle uğraşacağınıza sağlık bakanlığı aleyhine açılan ücret yönetmeliği davası sınıflandırılma davası 10 aydır mahkeme dolaplarında tozlandı bir zahmet takipçisi olun başka ihsan istemez sizden..
0
Cevapla
ali veli
bırakıp bizim gibi devlet doktoru olsunlar silah zoruylamı oturuyorlar orda
0
Cevapla
CENGİZ
tek sorunu motivasyon olmalıydı başlığın doğrusu bence. diğer hekimlere, yani pratisyen hekimlere bakınca, hele hele kurum hekimlerine bakınca bu haber komik kalıyor..C
1
Cevapla
dr kerim
aç kurumu hekimi rumuzlu arkadaşın hekimliğinden şüphe ederim.sürekli aile hekimleriyle ilgili haberlerde yorum yaparak provake ediyor.arkadaşım aile hekimi olmaya bu kadar hevesliysen ol,olamıyorsan da SUS.çok gereksiz konuşuyorsun.şartların düzeltilmesi için yapılan her öneri veya eleştiride beğenmiyorsan yapma bu işi diyerek kaliteni ortaya koyuyorsun...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir