Medimagazin logo

Aile hekimlerine takviye eğitim!

Aile hekimlerine birinci aşama 10 günlük eğitim yetmeyince, gönüllü eğitim devreye girdi.
Kaynak: AKŞAM - Doruk ÇAKAR / ANKARA
Aile hekimlerine takviye eğitim!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, aile hekimlerine yönelik bir yıllık eğitim programı başlattı. Hipertansiyon, büyüme ve gelişim takipleri temel konular arasında.

2004'te hayata geçirilen aile hekimliği sistemi çerçevesinde çoğunluğunu pratisyenlerin oluşturduğu doktorlara, 10 günlük birinci aşama uyum eğitimi verilmişti. Ancak uzmanlık eğitimi almadan göreve başlayan aile hekimleri çeşitli sorunlarla karşılaştı. Yönetmelikteki 2. ve 3. aşama eğitimlere yönelik de henüz yol katedilemedi. Bunun üzerine harekete geçen Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, gönüllü eğitim programı başlattı. Bir yıl sürmesi planlanan eğitimlerde, 'Aile Hekimliğinde hizmet kalite standartlarının yükseltilmesi ve mesleki yeniliklerin takip edilebilmesi' amaçlandı. Programın içeriğinde koroner arter hastalıkları, ateşli çocuğa yaklaşım, hipertansiyon, depresyon, göğüs ağrısına yaklaşım, bebek ve çocuk muayenesi, büyüme ve gelişme takipleri yer alıyor. Eğitim programı, İl Sağlık Müdürlüğü ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğiyle yürütülecek. Öte yandan büyük bölümü pratisyen olan doktorlar da programının içeriğinin faydalı olacağı görüşünde.

aile
hekimlerine
takviye
eğitim!
Yorum (1)
akif emre eker
Bir haber ancak bu kadar çarpıtılarak verilir.Hizmet içi eğitimler ve güncelleme eğitimleri tüm meslek gruplarında mevcutdur ve hali hazırda yapılmaktadır.Bunun uzmanlık eğitimiyle veya Aile hekimlerin uygulamada karşılaştığı zorluklarla veya sıkıntılarla ne alakası var anlamadım.Pratisyen kökenli Aile hekimi arkadaşları hiçe sayan bu içeriği garip yazıyı kınıyorum.Biz kendimizi anlatamadıkça böyle C.Ö benzeri adamlar hep çıkacaktır.arzederim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir