Medimagazin logo

Aile hekimlerinden nöbet yazılmasın talebi

Aile hekimliği uygulamasına geçildiği 2005 yılından bu güne, 1. basamaktaki tüm sağlık göstergeleri olumlu yönde ilerlediğini ve oldukça yüksek oranda gelişme kaydedildiğini ifade eden Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. H.Şenol Atakan, Bebek ve anne ölümlerinin azaldığını, aşılama oranlarının gelişmiş ülkelerdeki seviyeleri aştığını söyledi.
Kaynak: İHA
Aile hekimlerinden nöbet yazılmasın talebi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının büyük azmi ile sağlık hizmet kalitesi ve hasta memnuniyetinin de arttığına dikkat çeken Atakan, "Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu'nun (AHEF) her türlü uyarı ve girişimlerde bulunmasına rağmen 12.07.2012 gün ve 28351 sayılı resmi gazetede yayınlanan yeni kanunla, aile sağlığı merkezlerimizde ve köylerde verdiğimiz hizmetlerimizi aksatacak şekilde, hastane acillerinde, 112 acillerde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirilmesinin önü açılmıştır. Daha nöbetlerle ilgili herhangi bir uygulama yönetmeliği yayınlanmadan, aile hekimlerine haksız olarak nöbet yazılmaya çalışılmaktadır. İl Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün olumlu tutumlarına rağmen görüşleri göz ardı edilmeye çalışılmaktadır. Bu uygulama ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, hastalarından uzaklaştırılarak başka kurumlarda görevlendirilmeleri, aile hekimliği uygulamasına indirilen en ağır darbedir. Bu kanunla beraber aile hekimleri, idarecilerin keyfine göre, dünyada bir çalışana uygun bulunan haftalık 40 saatlik çalışma süresini aşarak acillerde farklı bir tıp disiplininde nöbet tutmaya ve hata yapmaya zorlanacak, nöbet çıkışında ve ara vermeksizin, ertesi gün yorgun ve tükenmiş bir halde mesaisine devam edecektir. Böylece aile hekiminin dinlenme zamanları azaltılarak bunalıma itilecek ve çok önemli bir sosyal hakkı da elinden alınmış olacaktır. Bunun sonucunda kendisine kayıtlı nüfusa vereceği hizmet aksayacak, kaliteli ve sağlıklı bir hizmet veremeyecek, koruyucu sağlık hizmetlerindeki yakalanan başarı kaybolacaktır. Bu uygulama ile aile hekimliği uygulamasının çöküşü başlayacak, bu güne kadar verilen bütün emekler hızla yok olacak ve Sağlık Bakanlığımızın haklı olarak ve övünerek söylediği bu sevindirici tablo ortadan kalkacaktır" dedi.

aile
hekimlerinden
nöbet
yazılmasın
talebi
Yorum (98)
Drm
Arkadaslar cok zahmet olacak ayda 2 tane tutun da uzmanlar ayda 5 tane tutmasın onlar da ertesi gun tükenmiş sekilde devam etmesinler sizin de canınız var ve kıymetli de uzmanlar da insan bir de ise bu acıdan bakın bence.Hep bana hep bana olmaz yapmayın.
0
Cevapla
ihsan
tabi tabi tabi...
0
Cevapla
se
Uzman doktorlarada 'branş nöbeti' diyerek hem nöbet parasından hemde icap parasından kurtaracaklar, acilde tüm uzmanları ikame ettiremeyecekleri içinde polikliniklere oturtup gece polikliniği yaptıracaklar, bence aile hekimleri çok korkmasın, nasıl olsa bu işte uzman doktorlara kalır.
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Sevgili Şenol kardeşim, akşamları acile gelen hastaların %80'i aile hekimliğinde tedavi edilebilecek hastalar.Sevk zinciri zorunluluğu olmadığı için sizin hastalarınıza acildeki hekimler bakmak zorunda.Taşın altına birazda siz elinizi koyun ne var bunda.Acildeki arkadaşlarımız sabaha kadar tek başına 350-400 hasta bakıp sizin yarınız kadar ücret alırken hiç yüreğiniz sızlamıyor mu?
0
Cevapla
Ftr(acil)uzm
2yildir ftr uzmanı olarak 1000 hasta kapasitesi olan acilde dayatmali olarak acil nöbeti tutuyorum.hastanenin düzeni gayet iyi devam ediyor.benim düzenime gelince !!! Ben hem poliklinikte 100 hasta bakıp hem acil nöbeti tutabiliyorum.sizde nobete girince aile hekimligi sistemi hiçbir sekteye uğramaz.turkiyedeki hekimler 9 siddetindeki depreme dayanıklılıktadir uzman olunca anladim
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir