Medimagazin logo

Acillerde döner sermayeler riskli birim katsayısından hesaplanacak

Laboratuvar ve röntgen teknisyenlerinin acil servislerde görev yaptıkları süre içindeki ek ödemeleri riskli birim katsayısından hesaplanacak. Böylece bu durumdaki laboratuvar ve röntgen teknisyenleri daha fazla ek ödeme alabilecek
Acillerde döner sermayeler riskli birim katsayısından hesaplanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA (A.A) - Selma Bıyıklı - Laboratuvar ve röntgen teknisyenlerinin acil servislerde görev yaptıkları süre içindeki ek ödemeleri riskli birim katsayısından hesaplanacak. Böylece bu durumdaki laboratuvar ve röntgen teknisyenleri daha fazla ek ödeme alabilecek.

Uşak Sivaslı Hastanesinde görevli laboratuvar ve röntgen teknisyeninin, acil serviste görev yaptığı süre içindeki ek ödemelerinin 1.5 yerine riskli birim katsayısı olan 2 ile çarpılması istemi Manisa İdare Mahkemesi'nce yerinde bulundu.

Bunun üzerine Uşak İl Sağlık Müdürlüğü bu durumdaki personelin ek ödemeleri hesaplanırken izlenmesi gereken yolla ilgili Sağlık Bakanlığından görüş istedi.

Sağlık Bakanlığı'ndan Uşak İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen cevabi yazıda, riskli birimlerde kısmi süreli çalışan personelin bu birimlerde çalıştıkları süre zarfındaki ek ödemelerinin riskli birim katsayısı üzerinden hesaplanması gerektiği ifade edildi.

''22 BİN PERSONELİN MAĞDURİYETLERİ GİDERİLMELİ''

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Sağlık Bakanlığının bu yazısının Türk Sağlık-Sen'in mahkeme yoluyla kazandığı davanın tescillenmesi anlamına geldiğini belirtti.

Mahkeme kararı gözönüne alınarak, benzer durumdaki 22 bin sağlık personelinin tek tek dava açması beklenmeden Döner Sermaye Yönetmeliğinde bir düzenleme yapılarak mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini kaydeden Kahveci, şunları söyledi:

''Sağlık Bakanlığı bunu tüm teşkilatına bir genelge ile duyurarak riskli birimlerde kısmı süreli görev yapan personelin hakkının adaletli bir şekilde ödenmesini sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığına bu konuda başvuru yapacağız. Ayrıca illerde şubelerimiz vasıtasıyla bu durumdaki personelin hakkının verilmesini talep edeceğiz. Aynı durumdaki çalışanlar şubelerimizle irtibata geçebilir.''

Önder Kahveci, Sağlık Bakanlığı'nın bu görüşü doğrultusunda, laboratuvar ve röntgen teknisyenlerinin özellik arz eden riskli birimlerden olan acil servislerde tuttukları nöbetler sırasındaki ek ödemeler hesaplanırken 1.5 katsayısının değil 2 katsayısının dikkate alınması gerektiğini, Bakanlığın bu görüşünün diğer sağlık kurumları içinde geçerli olduğunu kaydetti.

acillerde
döner
sermayeler
riskli
birim
katsayısından
hesaplanacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir