Medimagazin logo

Acil müdahale için hastaneye giden doktora kesilen trafik cezası Yargıtay'dan döndü

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, durumu kötüleşen hamile hastaya acil müdahale için çağırılan doktorun, yolda hız sınırını aştığı gerekçesiyle kesilen trafik cezasının iptali için yaptığı başvurunun reddedilmesi kararını bozdu.
Kaynak: AA
Acil müdahale için hastaneye giden doktora kesilen trafik cezası Yargıtay'dan döndü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dairenin kararına göre, bir kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinde görev yapan doktor, hamile bir hastasına acil müdahale etmesi konusunda telefon gelmesi üzerine eşinin aracını alarak yola çıktı.

Yolda hız sınırını aştığı gerekçesiyle trafik ekiplerince durdurulan, durumu anlatması üzerine gitmesine izin verilen doktora, araç plakası üzerinden Karayolları Trafik Kanunu'nun 51/2-b maddesi gereğince 598 lira idari para cezası uygulandı.

Bunun üzerine doktor, uygulanan idari para cezasının iptali için sulh ceza hakimliğine itirazda bulundu ancak itirazı reddedildi.

Ret kararının ardından Adalet Bakanlığı, il sağlık müdürlüğünün tutanağı kapsamında cezanın kesildiği tarihte nöbetçi olduğu anlaşılan doktorun sulh ceza hakimliğine yaptığı itirazın reddedilmesi kararına ilişkin kanun yararına bozma isteminde bulundu.

Dosyayı görüşen Yargıtay 7. Ceza Dairesi, oy birliğiyle sulh ceza hakimliğinin ret kararının bozulmasına ve uygulanan idari para cezasının kaldırılmasına karar verdi.

Dairenin kararında, "Kabahatlinin başvurusunun kabulüne karar verilmesi gerektiği gözetilmeden, yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isabet görülmemiş ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 309'uncu maddesi uyarınca anılan kararın bozulmasına karar verilmiştir." denildi.

yargitay
acil hasta
trafik cezasi
Yorum (13)
Android
yazık ilk derece mahkemesine
13
Cevapla
Hemşir Mitat
varsa yoksa doktora herşey. biz de nöbete giderken ceza yiyebiliyoruz. ayrımcılık olmamalı. doktor denmemeli sağlık personeli denmeli bizleri de kapsamalı
5
Cevapla
Doç dr
ben devlette çalışıyorum en az 50 defa acil gece gittim hepsinde taksi kullanıp cepten ödedim kaza yapsam birine carpsam kimse anlamaz
11
Cevapla
Mirzabey
hemşir mitat ayrımcılıkla ne alakası var lise ve lisans mezunu ile tüm riskleri ve zorlukları göğüsleyen, tüm sınavlarda derece yapıp emek veren hekimlerle kendini nasıl bir tutarsın, aklınız mı tutulmuş, kendinize gelin ve hekimlerin iyi niyetlerinin bir yere kadar olduğunu unutmayın
Cevapla
Mirzabey
hakim ve savcılar ben adliye çalışanı mıyım diyor
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir