Medimagazin logo

Acil hekimlerine 'Çocuklarda ileri yaşam desteği' eğitimi

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü'nce Erzurum, Ağrı, Erzincan ve Bayburt Devlet hastaneleri 112 Acil Servis görevlisi hekimlere Çocuklarda İleri Yaşam Desteği (ÇİLYAD) eğitim kursu başladı.
Kaynak: CİHAN
Acil hekimlerine 'Çocuklarda ileri yaşam desteği' eğitimi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ERZURUM-Sağlık Bakanlığı Acil Hekimliği Sertifika Programı Uygulama Yönergesi çerçevesinde acil sağlık hizmetlerinde çalışan sağlık personelinin katılmasının zorunlu olduğu ÇİLYAD Eğitim Kursu Erzurum 112 Bölge Merkezi'nde başladı. 4 gün sürecek eğitim sonunda düzenlenecek sınavda 85 ve üzeri puan alan hekimlere ÇİLYAD sertifikası verilecek. Kursta katılımcılara Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve Sağlık Müdürlüğü uzman hekimlerince; Çocuklarda Temel Yaşam Desteği, Solunum Yetmezliği ve Şokun Tanımlanması, Hava Yolunun Açılması ve Solunumun Sağlanması, Şok ve Kardiyak Arrest Tedavisi, Damar Yolu Açma, Ritim Bozuklukları, Travma Durumunda Yeniden Canlandırma Uygulamaları ve Omurga Tespiti ile Yeniden Canlandırma Sonrası Çocuğun Stabilizasyonu ve Taşınması konuları uygulamalı anlatılacak.

"KURTARILAN HAYATLAR MUTLULUĞUMUZ"

Kurs açılışına katılan Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, bebek ve çocuk ölümlerinin önüne geçilmesi amacıyla yılda ortalama üç eğitim kursu verdiklerini söyledi.

Doç. Dr. Vançelik, verilen eğitimlerin sonucunda bölge illerinde yeni doğan bebek ve çocuk ölümlerinde önemli ölçüde azalmalar yaşandığını kaydetti.

İl Sağlık Müdürü Vançelik, Sağlık Bakanlığı'nın bebek, çocuk ve anne ölümlerinin önüne geçmek amacıyla başlattığı eğitim çalışmalarına bölge illerinden katılımcı hekim sayısının yüksek olmasının da sevindirici olduğuna vurgu yaparak, "Hekimler olarak kurtardığımız her bir hayat bizim için mutlulukların en büyüğü. Son iki yılda yaptığımız bu eğitimler sayesinde yaklaşık 180 hekim arkadaşımızın ölümden kurtardığı bebek ve çocukların sayısı hiç de azımsanmayacak sayıda." diye konuştu.

    
 

çocuklarda ileri yaşam desteği
kurs
erzurum
serhat vançelik
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir