Medimagazin logo

2012'de 1 milyon 800 bin kişi Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanacak

SGK İzmir Bölge Müdürü Mustafa Keskin, "2012 yılı itibariyle Genel Sağlık Sigortası (GSS) olmayan hiç kimse kalmayacak." dedi.
2012'de 1 milyon 800 bin kişi Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hiçbir şekilde çalışamayanların bile GSS'den istifade etmesi için SGK'ya müracaat etmesinin yeterli olduğunu söyledi. Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon 800 bin, İzmir'de ise 100 bin kişinin GSS'den yarlanacağı öğrenildi. SGK reformu çerçevesinde 1 Eylül 2008 tarihinde kabul edilen 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Ocak 2012'den itibaren hayatımıza girecek.
Kanunun yürürlüğe girmesiyle, GSS kapsamında olmayan kimse kalmayacak. Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilen aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az, yani 279 liranın altındaysa hiç prim ödemeyecek. Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar, yani 279 ile 837 lira arasında geliri olan kişilerden aylık 33 lira, asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar, yani 837 ile bin 674 lira arasında geliri olan kişilerden aylık 100 lira, bin 674 liradan fazla geliri olduğu tespit edilen kişilerden ise aylık 200 lira GSS primi alınacak. GSS için bildirimlerin şahsen müracaat ederek hemen yapılması gerekiyor. Yapmayanlara çeşitli para cezaları kesilecek. Primi, aile adına yalnızca bir kişi yatıracak, diğer fertler muaf olacak.
SGK Bölge Müdürü Keskin, "Hiç çalışmayanların da GSS'den istifade etmesi için bu kanun çıkarıldı. Bundan önce sigortası olmayanlar ve aileleri, devlet hastanelerinde de ücretli muayene oluyordu. Bu kişilerin SGK'ya şahsen müracaat etmesi gerekiyor.

2012'de
1
milyon
800
bin
kişi
genel
sağlık
sigortası'ndan
yararlanacak
Yorum (1)
harika olay
Hemen kaydınızı yaptırın, genel sağlık sigortan başlasın 32 dişini porselen yaptır. Ne harika ülkem var.limitsiz sağlık hizmeti
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir