Medimagazin logo

2 milyar liralık antibiyotik içtik

Antibiyotik kullanımında dünyayı geride bırakan Türkiye hızla enfeksiyon riskine sürükleniyor. Antibiyotik kullanımının düşürülmemesi halinde enfeksiyondan ölümlerin artacağı uyarısı yapıldı
Kaynak: BUGÜN
2 milyar liralık antibiyotik içtik
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'de rekor düzeye ulaşan antibiyotik kullanımı halkın sağlığını tehdit etmeye başladı. Türkiye'de, gelişmiş ülkelerin iki katı oranında antibiyotik kullanıldığına dikkat çeken Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İlaç ve Eczacılık Daire Başkanı Dr. Ali Edizer, yoğun antibiyotik kullanımına bağlı olarak enfeksiyonlara karşı direncin artmaya başladığı, bunun da önümüzdeki yıllarda ölümlerle sonuçlanan enfeksiyon hastalıklarını tetikleyebileceği uyarısında bulundu.

AB'NİN İKİ KATI

Dr. Ali Edizer antibiyotik kullanımının tüm dünyada toplum sağlığını tehdit eder hale geldiğini belirtirken bu riskin Türkiye'de çok daha riskli boyutlara ulaştığını söyledi. BUGÜN'e bilgi veren Edizer, gelişmiş ülkelerde yüzde 15 olan ilacın sağlık harcamaları içerisindeki payının Türkiye'de 40'a ulaştığını söyledi. İlaç harcamaları içerisindeki antibiyotiklerin payının ise gelişmiş ülkelerde yüzde 7 olmasına karşın Türkiye'de bu oranın yüzde 15'leri aştığını belirten Edizer, "Gelişmiş ülkelerde antibiyotikler ağırlıklı olarak iğne yoluyla yapılırken bizde oral yoldan yapılıyor" dedi. Ali Edizer, antibiyotik kullanımının zararlarını ve gelecekteki riskleri şöyle anlattı:

DİRENÇ GELİŞİYOR, ENFEKSİYON RİSKİ VAR

"Antibiyotikler bağışıklık sistemini bozmasa da vücutta enfeksiyonlara karşı direnç geliştiriyor. Direnç gelişince insanlar enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız hale geliyor. Bu da ölüm demektir. Bundan örneğin 50 yıl önce enfeksiyondan insanlar ölüyordu. Biz şimdi yine enfeksiyondan ölümlerin hızlandığı bir döneme sürüklenme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Avrupa ülkelerinde kültür yapmadan antibiyotik başlanmaz. Bizde ise hastanın talebi ya da bazı doktorların kolaya başvurması sonucu olağanüstü düzeyde antibiyotik tüketiliyor. Kekliğe domuz kurşunu atılmaz. Atılırsa ortada keklik kalmaz. Antibiyotik doğru kullanılması halinde yararlıdır. Aksi halde vücuda daha büyük tahribat yapar."

YÜZDE 80'İ HATALI

Edizer, üst solunum hastalıklarında antibiyotik kullanılmasının yüzde 80 oranında yanlış olduğunu da belirtirken, "Çünkü sorun virüstür. Antibiyotik de virüse değil bakterilere etkilidir. Antibiyotik çocukların bademcim iltihabı ve zatürree gibi hastalıklarının tedavisinde şarttır. Orada kullanılmazsa yüzde 1 oranında kalp kapakçığı zarar görüyor. Diğer hastalarda böyle bir risk de yok. Hastalarda " dedi.

2 MİLYARLIK ANTİBİYOTİK İÇTİK

Dr. Ali Edizer'in verdiği bilgilere göre 2010 yılında SGK toplam 14 milyar 683 milyon liralık ilaç parası öderken bunun 2 milyar 7 milyon lirası antibiyotiklere harcandı. Türkiye'nin sağlığa OECD ülkelerinin ortalamasına yakın miktarda harcama yapmasına karşılık ilaca yapılan harcamanın iki katı aştığını, bunun da yanlış ilaç tüketiminin en önemli göstergesi olduğunu söyledi.
 

2
milyar
liralık
antibiyotik
içtik
Yorum (3)
HAKKI UYSAL
1. basamak hekimleri olarak halkımıza ne kadar anlatsak az gelir.Daha çok bilinçlendirmemeiz,isteklerine daha az boyun eğmemiz gerekiyor.Ancak daha vahimi şudur ki pratisyen hekimlerin yazdığı reçeteyi beğenmeyen ve uzman hekime muayene olan,ardından onun verdiği reçeteyi beğenmeyen ve işin hocasına muayene olmak lazım diyen ve bu sürede zaten bağışıklık süresini dolduran ve hoca düzeyinde elinde reçete ile gelen hastanın reçetesinde ne yazıyor bakmak ve bilmek lazım geliyor.Akıllı antibiyotik konusunda konferansta konuşma yapan hekim arkadaşım reçetesinde hiç de akıllı davranmıyor diyebilir miyim acaba?Hepimiz belirli mevsimlerde belirli hastalıkların tedavisi için ilaç yazıyoruz bütün bu veriler bilgi sistemlerinde mevcut.Neden bu konuda kişisel uyarılmıyoruz ya da neden bana "bu ay şu sayıda şu çeşitte ve şu tanılarla belirli maliyette antibiyotik reçete ettiniz,normale göre bu tanılar ile şu maliyette ilaç reçete edebilirdiniz" diye mesaj gelmiyor.Bir kurumda meslektaşımın bana dediği bir söylem ile düşüncelerimi noktalıyorum.Tanı akut tonsillit.Reçetedeki ilaç 3.kuşak sefalosporin.Sayın abim fazla değil mi yani diye sordum.Cevap:"Ben vermeyeceğim gidecek başkası verecek 3 günde değil de 1 günde daha iyi oldu diye o kahraman olacak öyle mi?" Ardını siz düşünün.Tüm hekimlere saygılarımla...
0
Cevapla
DrHammer
Antibiyotik yazarken dar spektrumlu ve en olası etkene yönelik seçmek lazım. Hastanelerde Parenteral(İM,İV) Antibiyotik kullanımında Enfeksiyon Hast. kontrolü daha da sıkı hale getirilmeli.
0
Cevapla
mustafa varma
Aile hekimleri gerekli gereksiz o kadar 3.kuşak yazıyorlar ki; yakın tarihte dirençli enfeksiyonların çıkmaması için bi neden kalmadı.İnanın sağlık bakanlığına ve cumhurbaşkanına dahi bu durum ile ilgili yazı yazdım ama olan olduktan sonra bi şey yaparlar.Tabii bu durum pratisyenlerin suçu değil onları tam donatmayan eğitim yetersizliği ile ilgili
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir