Medimagazin logo

17 hekim istifa etti, hastane 'TUS' için dedi

Tokat Erbaa Devlet Hastanesi’nde çalışan 17 pratisyen hekim istifa edince acil serviste doktor sıkıntısı ortaya çıktı. Acilde bir doktor kaldığı, çok acil vakalar dışındaki hastaların çevre ilçelere gönderildiği belirtildi. Erbaa Devlet Hastanesi yetkilileri ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 17 pratisyen hekimin TUS gerekçesiyle istifa ettiği bilgisini doğrularken hastanede herhangi bir doktor eksiğinin olmadığını belirtti
Kaynak: BirGün - Sibel Bahçetepe
17 hekim istifa etti, hastane 'TUS' için dedi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tokat Erbaa Devlet Hastanesi'nde çalışma koşullarına isyan eden 17 pratisyen hekim Tıpta Uzmanlık Sınavı'nı (TUS) gerekçe göstererek istifa etti. Acil serviste sadece bir doktor kaldığı, o doktorun da sadece çok acil vakalara baktığı, diğer hastaların çevre ilçelere yönlendirildiği belirtildi. İlçede başka hastane bulunmadığı, en yakın hastanenin 45 km mesafede olduğunu belirten hastalar, bu duruma tepki göstererek en kısa sürede hastaneye doktor ataması yapılması gerektiğini söyledi.

BirGün'den Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, 100 bin nüfuslu ilçenin tek hastanesinde görevli olan 17 pratisyen hekim, geçen günlerde istifa etti. Hastanenin acil servisinde ise sadece bir doktor kaldığı, gece yarısından sonra onun da sadece acilde kırmızı alan ve sarı alan hastalarına sağlık hizmeti verdiği, yeşil alan hastalarına bakılmadığı, bu haftaların çevre hastanelere yönlendirildiği belirtildi. Doktor olmayan yeşil alan bölümünde, hastane başhekim yardımcısının bir günlüğüne görev yaptığı, şimdilerde ise bu bölümde doktor olmadığı için hastaların mağdur olduğu belirtildi.

Başka hastane yok

Üç gün önce 8 yaşındaki çocuğunu yüksek ateş, kusma gibi şikâyetlerle gece 02.00'de hastanenin acil servisine götürdüğü ancak doktor olmadığı için Niksar'a ya da Taşova'ya gidilmesi gerektiğinin kendisine söylendiğini belirten Selim K. adlı yurttaş, o gün yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Acil servise sıra almaya gittim" dediler ki 'sıra veremiyoruz.' Neden diye sordum, 'yeşil alanda doktorumuz yok' dediler. Ben de doktorun molaya çıktığını düşündüm. 'Bekleyeyim' dedim. 'Beklemeyin başka ilçelere gidin' dediler. 'Gece 03.00'te ben nereye gideyim?' diye sordum. En yakın ilçe yarım saat uzaklıkta. Dediler ki 'Pratisyen ve muayene edecek doktor yok. Doktor olmadığı için muayene yapamıyoruz. İsterseniz Niksar veya Taşova'ya gidin' dediler. Burası acil, 100 bin nüfuslu bir yerde nasıl acil doktoru olmaz? Aracımla Taşova Devlet Hastanesi'ne gittim, sabah 06.00'ya kadar çocuk hastanede yattı. Araba olmasa o saatte o yolu gitme şansım yok. Benim imkanım vardı gittim, ya olmayan ne yapacak? Arabam olmasa taksi ile giderim. Kaç kişinin böyle imkanı var? Burada başka hastane yok, özel hastane de yok. Acil serviste acil doktor nasıl olmaz? 17 pratisyen hekimin başhekimin, baskıları yüzünden gittiği iddia ediliyor. 100 bin nüfuslu bir yerin acil servisinde muayene olmaması skandal."

Hastaneden açıklama: İstifalar doğru, doktor sorunu yaşanmıyor

Erbaa Devlet Hastanesi yetkilileri ise TELE 1'e yaptığı açıklamada, doktorların TUS gerekçesiyle istifa ettiği bilgisini doğruladı. Yaşananların 'rutin bir durum' olduğunu ifade eden yetkililer, hastanede şu an herhangi bir doktor eksiği olmadığını belirtti.

Yetkililerin açıklaması şöyle:

"17 pratisyen hekimin istifa ettiği doğru. Ama uzmanlık sınavına girdikleri için gittiler. Rutin bir durum. Ama bu sene üst üste geldi. Şu an doktor sorunu yaşanmıyor. Acilde de diğer birimlerde de uzman doktorlarımız var. Bazen çok yoğunluk olduğunda da başka hastaneye sevk ediliyor."

tokat erbaa devlet hastanesi
pratisyen hekim
istifa
doktor
Yorum (21)
hasan
acilde çalışmak ateşten gömlek oldu. yeni nesil hekimler uyanık çıktı. aile hekimi, dermatolog, ft-r uzmanı olup acillerden ve sıkıntılı hastalardan kurtulmak istiyorlar. hekime saldırganlık da işin cabası olunca bu durumlarla karşılaşır olduk.
60
Cevapla
Cookie Monster
kapı nöbeti loading....................................
29
Cevapla
Yorumsuz
beyaz,mavi,kırmızı kod derken, döner,ek ödeme,teşvik için koş derken, tus,yan dal bir yandan, katalog,matalog ama ama derken, nöbet icap üç kuruşa, hasta hakkı ,sabim,cimer,kara kutuya yazın,arayın derken onu bunu başımıza amir yaparken,bu günleri düşünecektiniz, almanyaya yerim kalmadı???
91
Cevapla
MY
artık tüm ömrünü mesleğe adama dönemi bitti. yeni nesil akıllı. üç kuruşa beş köfte olmuyor. hem itibar yok hem para yok olunca işler dönmez olur böyle. tebrikler gençler.
125
Cevapla
buzdağı
hekim yurtdışına kaçar gibi gidiyor,mesleği bırakıyor,istifa ediyor,intihar ediyor.neden,neden,neden ?altta yatan neden tus mu?sorun büyük,buzdağının su altındaki dev boyutu gibi.dünyanın en kritik,önemli,zor mesleğinin pestilini çıkarırsan olacağı bu.maddi manevi karşılığını alamayan doktor gider..
99
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir