Medimagazin logo

Zeytinyağlı diyete uluslararası ödül

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Orkide Güzel tarafından geliştirilen zeytinyağlı beslenme tipine dayalı ketojenik diyet Infantile Seizure Society'den "en iyi çalışma" ödülü kazandı.
Zeytinyağlı diyete uluslararası ödül
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Güzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ketojenik diyetin nöbetleri tedavi etmek için kullanılan özel bir yüksek yağ diyeti olduğunu, krema ve bitkisel yağların vücut için gerekli yağı sağlamak için kullanıldığını bildirdi.

Diyette şeker, ekmek, yulaflı kahvaltı gevreği, makarna ve süt gibi yiyeceklerin tüketimine izin verilmediğini ve bütün yiyeceklerin gram bazında tartılıp dikkatle hazırlandığını söyleyen Güzel, diyetin ilk defa 1920'lerde kullanıldığını, ancak anti epileptik ilaçların gelişimiyle yıllarca kullanım dışı kaldığını belirtti.

Çok ince hesaplamalara dayanan ketojenik diyette yemeklerin içeriğini değiştirmediklerini, sadece içerik oranlarını değiştirdiklerini kaydeden Güzel, zeytinyağı kullanarak hazırladıkları diyet programında Türk mutfağına uygun menemen, sarma, dolma, şakşukanın yer aldığını anlattı.

ABD'deki John Hopkins dahil dünyada sadece 50 merkezde uygulanan diyet sayesinde nöbet karşıtı tedavilere yanıt vermeyen hastalarda iyileşme sağladıklarını anlatan Orkide Güzel, "Son tıbbi araştırmalar, bu tedaviyi kullanan çocukların en az yarısında iyileşen nöbet kontrolü bildirdi. Nöbet sayı, şiddet ve uzunluğunda azalma ile zihinsel uyanıklıkta gelişme sağlanıyor. Biz de şu ana kadar 225 hastaya ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

-Uluslararası sunum ve başarı

John Hopkins'te dahi takdir toplayan zeytinyağlı ketojenik diyet programını son olarak haziran ayında Kapadokya'da düzenlenen Uluslararası Epilepsi Kongresi'nde anlattığını ve Infantile Seizure Society'den en iyi çalışma ödülü aldığını kaydetti.

Ödül alan 6 uluslararası çalışmadan birini Türkiye'ye getirmekten onur duyduğunu da söyleyen Orkide Güzel, sadece Türkiye'den değil Almanya, Hollanda, Arnavutluk ve Kazakistan'dan hastaların da artık Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuruda bulunduğunu söyledi.

Türkiye ile aynı coğrafyada yer alan ülkelerin beslenme biçimlerinin de benzer olduğuna dikkati çeken Güzel, "Muhtemelen bundan sonra hastanemize hasta sevkleri artacaktır. Çünkü ketojenik diyetin Avrupa'da uygulandığı merkezler en az 17 bin 500 dolar ücret istiyorlar" dedi.

Hastane yöneticisi Uzman Dr. Murat Balanlı da ketojenik diyet çalışmalarını uluslararası kamuoyunun takdir ettiğini ifade etti.

Uluslararası bir ödülün Türkiye'ye gelmesiyle mutluluk duyduklarını kaydeden Balanlı, "Yurt dışından zaten hastalarımız vardı. Şimdi daha da artacağına inanıyoruz" dedi.

zeytinyağlı
diyete
uluslararası
ödül
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir