Medimagazin logo

Yurt dışındaki hekimlere 'dön' çağrısı

Sağlık Bakanlığı, yurt dışında çalışan Türk hekimlere, üç yıl Türkiye'de çalışma koşuluyla mecburi hizmetten muaf tutulacaklarını belirten mail atarak "Türkiye'ye dönün" çağrısı yaptı.
Yurt dışındaki hekimlere 'dön' çağrısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Çukurova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de kaliteli ve nitelikli sağlık hizmet sunumu verilebilmesi için başta hekim olmak üzere yeterli sağlık personeli sayısına ulaşılabilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de çok ciddi hekim açığı olduğunu ifade eden Çukurova, Sağlık Bakanlığı olarak ihtiyacı kapatabilmek için çeşitli düzenlemeler yapıldığını ve hekimlere önemli kolaylıklar sağlandığını belirtti. Çukurova, yurt dışından hekim kabul edilebileceğini, bunun kriterlerinin daha önce açıklandığını anımsatarak, son olarak da Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 3359 sayılı Kanun'a eklenen geçici 9. maddeyle, devlet hizmeti yükümlülüğünden muaf tutulacak tabip ve uzman tabiplerle ilgili tereddütlerin giderilmesi ve uygulamada birliğin sağlanması için düzenleme yapıldığını hatırlattı.

Yeni düzenlemeyle yurt dışında çalışan ancak ülkeye dönmeyi isteyen ve eğitimini yurt dışında tamamlayan hekimlerin Türkiye'de çalışması halinde zorunlu hizmetten muaf olacaklarını dile getiren Çukurova, bu kişilerin 18 Temmuz'a kadar Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunması gerektiğini bildirdi.

Bu koşulları taşıyan hekimler için dilekçe örnekleri hazırladıklarını anlatan Çukurova, "Düzenlemeye göre, 1 Ocak 2013 tarihinden önce yurt dışında mesleki faaliyette bulunan tabipler ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yurt dışında eğitimlerini tamamlayanlar, 6 ay içinde Türkiye'ye dönmek ve en az 3 yıl süreyle Türkiye'de fiilen meslek icrasında bulunmak şartıyla devlet hizmeti yükümlülüğünden muaf sayılacak" dedi.

Çukurova, düzenlemenin yapıldığı günden bu yana "şu an için yurt dışında görev yapan 13 başvuru yapıldığını ve başvuruların kabul edildiğini" belirterek, "Özel sektörde başlayabilir hatta kamuya da müracaat edebilirler. Önümüzdeki ay, bu amaçla birkaç tane açıktan atama bile yapabileceğiz" dedi.

Yurt dışında yaklaşık 2 bin 500 Türk kökenli hekim olduğunu belirten Çukurova, bu hekimlerin tamamının iletişim bilgilerinin Sağlık Bakanlığında mevcut olduğunu söyledi. Çukurova, "Bu hekimlerin tamamına mail gönderdik. Süreç 17 Temmuz'da bitiyor. Bu nedenle başvuru için 6 ay var. Bu süre bittikten sonra, böyle bir hakkın kullanımı ortadan kalkacak. O konuda zamanın aşılmaması için bilgilendirme mailleri atıldı. Bilgilendirme maillerini aralıklı olarak da yapmaya devam edeceğiz" dedi.

yurt
dışındaki
hekimlere
'dön'
çağrısı
Yorum (16)
md
Dönmek isteyen 13 kişi olmuş, kaçmak isteyen kaç kişi var bir bilseniz... Ah zamanında fırsatları kaçırmışız, politikalarınızla meslekten nefret ettirdiniz nefret...
0
Cevapla
ali cantek
hee dönün yurt dışından birazda siz dayak yeyin hasta ve yakınlarından.....kapıkule yada atatürk havalimanına zor atarsınız kendinizi...
0
Cevapla
aydin sinal
bilmiyorum simdi degistimi?Almanya icin yaziyorum:1970-80 ve 90 li yillarda eski yönetmenlige göre Almanyada yapilan tip tahsili ve ihtisas gecerli degildi,Misal Heidelberg de tip tahsili yaptin Türkiyede tip diplomasi icin bir jüride sinava girecektin.En zoruda Almanyada ihtisas aldin Türkiyede saglik bakanliginin gösterecegi bir üniversite veya egitim hastahanesinde en az 6 ay beles calisip seften yeterlik alip juride imtihana girecektin.Ihtisas tezi istenmiyordu ve mecburi hizmetten muaf tutuluyordu.Burada tahsil ve ihtisas yapan pekcok arkadas bu sebeplerle Almanyada kaldi. Duyduklarima göre bu sürelerde Türkiyede tipba veya ihtisasa giremeyenler ailesi zengin veya yüksek bürokrat cocuklari 3.dünya dedigimiz ülkelerde tip tahsili veya ihtisasi yapip Türkiyeye dönüp yine torpile sinavlarini verip-yine torpille-en iyi yerlere atanmislar hatta ögretim üyesi bile olmuslardi.Yani sap döner düven döner zaman döner yine ayni sey olur.
0
Cevapla
hakan meriç
kimse geri dönmez,nesi cazip? kendi iş yerini açamazsın,gideceksin devlette hantal yapı,özelde patron baskısı,neyin var? onur filan?
0
Cevapla
ömer akpınar
gelin gelin türkiye ye dünyanız kararsın.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir