Medimagazin logo

Yetişkin aşılamaya para da zaman da yok!

Ulusal Aşı Çalıştayı Ankara Sheraton Otel'de devam ediyor. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği'nin Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile işbirliği halinde düzenlediği çalıştaya konu ile ilgili tüm uzmanlık dernekleri katılım sağladı.
Yetişkin aşılamaya para da zaman da yok!
AHEF Yönetim Kurulu; Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun düzenlediği ve bir çok derneğin katılımıyla yapılan Ulusal Aşı Çalıştayı'na katılarak aile hekimlerinin görüşlerini iletti. (Soldan sağa)Ebru Candar, Lütfi Tiyekli, Murat Girginer, Ebru Er Değer, Hakan Uzun
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Toplantıya Yönetim Kurulu ile katılım sağlayan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) çalıştayı Medimagazin için değerlendirdi.
           

AHEF Genel Sekreteri Dr. Lütfi TİYEKLİ yaptığı değerlendirmede aşının koruyucu sağlık hizmetlerinde önemli bir rol oynadığını belirtti. Aile hekimleri olarak bağışıklama çalışmalarına çok büyük katkı sağladıklarını, Türkiye'nin sağlık verilerinde sağlanan iyileşmede en büyük katkıyı sağlayan grup olduklarını ifade etti. Türkiye'de bebek çocuk aşılamasında başarı oranı %100 e yaklaşmıştır dedi.
           

Erişkin aşılama konusunda fikirlerini de açıklayan Dr.Tiyekli, Sağlık Bakanlığını' nın erişkin bağışıklaması için Aile Sağlığı  Merkezlerine aşı verilmediğini belirtti.
           

Erişkinleri aşılamaya ikna etmenin bir koruyucu sağlık hizmet olduğunu belirten Dr. Tiyekli,  Sağlık Bakanlığının aile hekimlerinin koruyucu sağlık hizmetlerine zaman ayırmaması konusunda baskı yaptığını belirterek "Aile Hekimliği sadece poliklinik yapmak değildir.  Yönetmelikte olmasına rağmen aile hekimleri koruyucu sağlık hizmetleri için çalışma planlarında vakit ayırdıkları zaman cezalandırılmaktadır . Bakanlığın çalışma saatinizde yer alamaz dediği koruyucu sağlık hizmetini aile hekimi ne zaman yapacaktır? Şimdi de semt polikliniği nöbetleri başladı. Aile hekimleri koruyucu sağlık hizmet yapamaz hale getirildi." dedi.

yetişkin
aşılamaya
para
da
zaman
da
yok!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir