Medimagazin logo

Yeşil alanlara yakın yerlerde yaşayan çocuklar daha sağlıklı

Yeni bir bilimsel araştırmaya göre yeşil alanlarda ve parklarda vakit geçiren çocukların kemikleri daha güçlü ve ileride sağlık sorunu yaşama riskleri daha düşük
Kaynak: Sözcü
Yeşil alanlara yakın yerlerde yaşayan çocuklar daha sağlıklı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Belçika'da yapılan bilimsel bir araştırma, yeşil alanlara ve parklara yakın yerlerde yaşayan çocukların kemiklerinin daha güçlü olduğunu ortaya koydu.

Küçük yaşta kemik gelişimi güçlü olan kişilerin ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı olduğu belirtilen araştırmada, bu kişilerin kırık ve omurga sorunlarını daha az yaşadığına dikkat çekildi. Yeşil alanlarda bol vakit geçiren çocuklarda ileride kemik erimesi sorununun çok daha az görüldüğü de belirlendi. 

Bilim insanları, "yeşil alan-güçlü kemik" bağlantısının büyük ölçüde yüksek fiziksel aktiviteden kaynaklandığını vurguladı.

Daha yüksek IQ'ya sahipler

Araştırma ekibinden Hasselt Üniversitesi Profesörü Tim Nawrot, "Çocuklukta güçlü kemik yapısına sahip olmak yetişkinlikte de kapasiteyi artırıyor. Şehir plancılarının yeşil alanlara önem vermesi bu açıdan da uzun vadeli faydalar sağlayacaktır" dedi.

Daha önce yapılan araştırmalar da yeşil alanlarda ve parklarda oynamanın çocukların fiziksel ve mental durumu açısından büyük önem taşıdığını ortaya koymuştu. Parklarda vakit geçiren çocukların daha yüksek IQ'ye sahip olduğu, kilo ve tansiyon problemlerini daha az yaşadığı belirlenmişti.

yesil alan
park
cocuk
kemik sagligi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir