Medimagazin logo

Yeryüzü Doktorları'ndan Filipinler'e ilk ekip

Yeryüzü Doktorları, Filipinler'de yaşanan Haiyan Tayfunu'ndan etkilenen afetzedelere yardım için ilk ekibini gönderdi.
 Yeryüzü Doktorları'ndan Filipinler'e ilk ekip
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bölgede durum değerlendirmesi yapacak olan ekip tahliye merkezlerinden birinde birinci basamak sağlık hizmetlerinin verileceği bir sahra hastanesi kurmayı planlıyor.  

Yeryüzü Doktorları, Filipinler'de yaşanan Haiyan Tayfunu'ndan etkilenen afetzedelere sağlık yardımı götürmek amacıyla bölgedeki hastanelerde çalışacak bir Gönüllü Sağlık Ekibi çağrısı yaptı. Çağrıya cevap gecikmedi ve çeşitli branşlardan doktor ve hemşireler 22 Kasım Cuma günü bölgeye hareket etti. Ekip 23 Kasım gecesi Cebu'da olacak ve direkt Tacloban'a geçerek durum değerlendirmesi yapacak.
 
Aralarında Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Celal Devecioğlu, Acil Tıp Uzmanı Dr. İlhan Öztürk, Sağlık Memuru Ersen Saraç ve YYD Proje sorumlusu Damla Demirel'in de bulunduğu ekip bir sahra hastanesinin kurulması için proje ortakları vasıtasıyla mevcut alanları değerlendirecek.                

12 bin anne ve bebek salgın hastalık tehdidi altında

Tayfundan en fazla etkilenen 9 bölgeden 8'ine temel yardım malzemeleri ulaşmış durumda ancak önümüzdeki günlerde beslenme, temiz su ve sağlık alanında daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Tayfundan etkilenen bölgelerde yaşayan 12 bin kadının bu ay içerisinde doğum yapması bekleniyor. Temel sağlık hizmetlerinin verildiği merkezlerde sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyuluyor.

Sağlık ihtiyaçları ile ilgili hala geniş kapsamlı bir değerlendirme yapılabilmiş değil. Bölgelerde yeni kurulan ve ayakta kalabilmiş sağlık merkezlerine ilaç ve medikal malzeme yardımları gönderilmeye devam ediliyor.

Afet ve acil durumlarda faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları, din, dil, ırk ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin 2011 Van Depremi, 2010 Pakistan Seli, 2005 Pakistan Depremi ve 2004'de Sri Lanka'da gerçekleşen Tsunami'de de afetzedelere sağlık yardımı götürmüştü.

Yeryüzü Doktorları'na kampanya kapsamında maddi destek olmak isteyenlerse Filipinler yazıp 6612'ye yollayarak 5 TL bağışta bulunabilecekler. Bağışçılar www.yeryuzudoktorlari.org adresinden online bağış yaparak da bu iyilik hareketine katkıda bulunabilecekler.

yeryüzü
doktorları'ndan
filipinler'e
ilk
ekip
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir