Medimagazin logo

Yeryüzü Doktorları, Adıyaman'da depremzedeleri sağlık kontrolünden geçiriyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman'da görev yapan Yeryüzü Doktorları, mahalle ve sokakları karış karış gezerek depremzedeleri sağlık taramasından geçiriyor
Kaynak: AA
Yeryüzü Doktorları, Adıyaman'da depremzedeleri sağlık kontrolünden geçiriyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen ve 6 Şubat'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Adıyaman'da da büyük hasara yol açtı.

Birçok evin yıkıldığı veya hasar gördüğü kentte, Valilik ve AFAD koordinesinde depremzedelerin yaralarının sarılması amacıyla çalışmalar yapılıyor.

Bu çerçevede Yeryüzü Doktorları Derneği üyelerinden oluşan 6 kişilik sağlık ekibi de ildeki çadır ve konteyner kentlerde yaşayan depremzedelere hizmet veriyor.

Günün belirli saatlerinde sahaya çıkan ekip, depremden etkilenen vatandaşları kaldıkları alanlarda ziyaret ederek, sağlık sorunu olup olmadığını soruyor.

Ekipler, daha sonra muayene ve tedavi hizmeti veriyor.

Yeryüzü Doktorları Derneği Adıyaman Saha Koordinatörü Kürşad Nadi Erdoğan,  kentte yaşayan çok sayıda vatandaşın depremden etkilendiğini söyledi.

AFAD ve UMKE koordinesinde çalışma yürüttüklerini belirten Erdoğan, "Buraya geldiğimiz ilk gün bölgede genel tarama yaptık. Nerelerde sağlık hizmeti sunabileceğimizi tespit etmeye çalıştık. Ondan sonra burada görevli sağlık çalışanları, bize görev yapabileceğimiz yerleri gösterdiler." dedi.

Erdoğan, merkezlerinin İstanbul'da olduğunu ve kendi üzüntülerini bastırıp Adıyaman'da yaşayan insanların dertlerine çare olmayı amaçladıklarını dile getirdi.

"Sağlık açısından sıkıntı çekmemelerine yardımcı oluyoruz"

Doktor Muhammed Emin ise Yeryüzü Doktorları ekibi olarak depremin ilk gününden beri sahada çalışma yürüttüklerini anlattı.

Gönüllü doktorlarla depremzedelere hizmet verdiklerini aktaran Emin, "Şu anda birinci basamak sağlık hizmeti veriyoruz. Halkımızın arasına girerek sağlık ihtiyaçlarını sorguluyoruz ve elimizdeki ilaçları kendilerine teslim ediyoruz. Bir nebze de olsa onların sağlık açısından sıkıntı çekmemelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Altı kişilik ekibimizle çadır ve konteyner kentleri gezip çocuk yaşlı demeden herkesin sağlık taramasını gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

yeryuzu doktorlari
adiyaman
deprem
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir