Medimagazin logo

Yaşlılarda RSV: COVID-19'dan daha az yaygın ancak daha şiddetli!

CDC'nin yeni bir çalışması, respiratuar sinsityal virüs (RSV) enfeksiyonlarının 60 yaş ve üzeri Amerikalılarda COVID-19'dan daha az görülmesine rağmen daha ciddi klinik sonuçlara yol açtığını ortaya koydu. Bu bulgu, CDC'nin yaşlı yetişkinlerde RSV aşılaması önerisini güçlendiriyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Yaşlılarda RSV:  COVID-19'dan daha az yaygın ancak daha şiddetli!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - CDC'nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu'nda (MMWR) yakın zamanda yayınlanan bir yayında araştırmacılar, COVID-19 ve grip gibi diğer solunum yolu hastalıklarına kıyasla RSV enfeksiyonlarının yaygınlığını ve ciddiyetini analiz etti.

Yaşları 60 ve üzeri olan yaklaşık 5 bin 800 Amerikalıdan elde edilen verileri içeren çalışmada, RSV'nin daha az bulaşıcı olmasına rağmen hem COVID-19 hem de influenzadan daha ciddi klinik sonuçlara yol açtığı tespit edildi.

Bu keşif, özellikle yaşlılar için RSV aşılamasını savunan CDC'nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi ile uyumluydu.

Aşısı kısa süre önce onaylandı

İnsan ortopnömovirüsü olarak da bilinen RSV, solunum yollarını etkileyen bir RNA virüsüdür. Her yaştan bireyi enfekte edebilmekle birlikte, etkisi değişkenlik göstermektedir. Bebekler genellikle RSV nedeniyle hastaneye yatırılmayı gerektirir, yetişkinler tipik olarak hafif soğuk algınlığı benzeri semptomlar yaşar ve yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar şiddetli zatürre benzeri semptomlar geliştirebilir. Virüs esas olarak gözler ve burun kanalları yoluyla yayılır.

Tedavi büyük ölçüde destekleyici oldu ve FDA kısa süre önce Mayıs 2023'te ilk RSV aşılarını onayladı.

İlk RSV aşılarının onaylanmasının ardından CDC, Haziran 2023'te 60 yaş ve üzeri Amerikalılar için RSV aşılarını önermeye başladı. Bu yaş grubu tarihsel olarak en ciddi RSV enfeksiyonlarına maruz kaldı. Bununla birlikte, yaşlı Amerikan nüfusundaki RSV istatistikleri hakkında sınırlı araştırma yapılmış olup, aşılama kararlarına rehberlik edecek daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

 RSV, COVID'den çok daha ciddi hastalık sonuçları yaratıyor

Çalışma RSV, COVID-19 ve influenza prevalansını ve şiddetini karşılaştırmayı amaçladı. RSV, COVID-19 veya influenza teşhisi konulan 60 yaş ve üzeri yetişkinlerden elde edilen veriler Şubat 2022 ile Mayıs 2023 tarihleri arasında toplandı.

 Sonuçlar, yaşlı Amerikalılar arasında RSV'nin genel prevalansının düşük olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, RSV hastaları COVID-19 veya influenza olanlara göre önemli ölçüde daha ciddi hastalık sonuçları sergiledi.

RSV enfeksiyonları COVID-19 ve influenzaya göre daha az yaygın olmakla birlikte, daha ciddi klinik sonuçlara yol açıyor. Yaşlı yetişkinlerde RSV'nin yüksek şiddeti, bu demografik grup için RSV aşılamasının dikkate alınmasının önemini vurguluyor. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, RSV aşısı yaşlı yetişkinlerde ciddi solunum yolu hastalıkları için umut verici bir önleyici tedbirler sunuyor.

cdc
rsv virusu
yasli
respiratuar sinsityal virus
covid19
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir