Medimagazin logo

Yaralı taşıyan ambulans kaza yaptı: 6 yaralı

Sivas'ta yaralı taşıyan ambulans otomobil ile çarpıştı. Kaza sonrası yoldan çıkan ambulans kaldırıma çıkarak 2 yayaya çarptıktan sonra durabildi.
Yaralı taşıyan ambulans kaza yaptı: 6 yaralı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Edinilen bilgiye göre ilçeye bağlı Olukman köyündeki trafik kazasında yaralananları taşıyan H.C. (23) yönetimindeki 58 TE 815 plakalı ambulans ile H.Ö. (54) yönetimindeki 58 AN 494 plakalı otomobil, İnönü Bulvarı 50. Yıl kavşağında çarpıştı. Kaza sonrası yoldan çıkan ambulans yaya kaldırımına çıkarak E.T. (8) ile M.E.T.'ye çarptı. Ambulans ayrıca trafik ışıklarını da yerinden söktü. Kaza sonrası olay yerine birçok sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Kaza yapan ambulansta bulunan Ö.T. (3), Ş.T. (23) ve İ.T. (26) kaza yerine gelen başka ambulans ile Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi. Ambulansın çarptığı E.T., M.E.T ile birlikte otomobil sürücüsü H.Ö. ambulans ile Sivas Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kaza sonrası trafik ulaşıma kapanırken itfaiye ve sivil savunma ekipleri de kaza yerine gelerek gerekli çalışmalarda bulundu.
 
Sivas İl Sağlık Müdürü Vakkas Özmercan da kaza yerine gelerek bilgi aldı. Özmercan burada yaptığı açıklamada kapsamlı bir kaza olarak görünmesine rağmen ucuz atlatılmış bir kaza olduğunu söyledi. Kazanın görgü tanığı vatandaşlar da kaza sonrası ambulansın hızını alamayarak yaya kaldırımına girdiğini vurguladılar. Kaza sonrası ambulans ve otomobil, çekici ile bulundukları yerden kaldırılırken belediye ekipleri de yolda temizlik çalışması yaptı. Kazada yaralananların hayati tehlikelerinin olmadığı öğrenilirken hastanelerde tedavilerinin sürdüğü bildirildi.
 
Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.
yaralı
taşıyan
ambulans
kaza
yaptı:
6
yaralı
Yorum (1)
Prof.Dr.Ömer POYRAZ
Ambulans şoförlerinin yetenek ve beceri yönünden seçilerek alınması ve eğitilmesi gerekiyor. Bu günlerde ülkemizin her yerinde ambulans kazaları çok sık yaşanmaya başladı. Bunun sebepleri ciddi bir şekilde araştırılmalıdır. Ambulans şoförü alınırken çok ciddi bir sınavdan geçirilmeli ve çok yetenekli ve becerikli şoförler alınmalıdır. Hastayı hastaneye yetiştirmek elbetteki sürat gerektirir ama trafikteki diğer araçların ve yayaların can güvenliğini de tehlikeye atmamak gerekir. Kaza olan kavşakta ve diğer bir çok kavşakta bizzat şahit olduğum kıl payı atlatılan tehlikeler zaman zaman yaşanmaktadır. Özellikle ambulanslar kırmızı ışıkta geçerken çok dikkatli olmak zorundalar. Yeşil ışıkta geçen araçlar doğal olarak kavşağı kontrol etmeden kavşağa girmektedirler. Özellikle yayaların ve araç trafiğinin yoğun olduğu kavşaklarda yeşil ışıkta geçiş yapan sürücülerin kavşağı kontrol etmeleri hiç de mümkün görülmemektedir. Yeşil ışıkta geçen araç sürücüsü ambulansı görmeyebilir, siren sesini duymayabilir, dalgın olabilir. Aynen bu kazada olduğu gibi birden kendisini ambulansın önünde bulabilir. Burada en büyük görev ambulans şoförüne düşmektedir. Kırmızı ışıkta gözü kapalı kavşağa dalmak yerine yeşil ışıkta geçiş yapan araçlar kendisini farkettiğinden emin olduğunda geçiş yapmalıdırlar. Sözkonusu kaza gerçekten ucuz atlatılmıştır. Cumartesi günü araç ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu kavşakta böyle bir kazada tam bir ambulans katliamı yaşanabilirdi. Bir kşinin canını kurtarayım derken yüzlerce kişinin canına malolabilrdi. Özel sektör eleman alırken kendi söktörüne uygunluk yönünden çok ciddi yetenek sınavları yaparak özel nitelikli elemanlar alırken, can kurtarma gibi çok ciddi bir görevi yerine getiren ambulans şoförlerinin nasıl bir sınavdan ve eğitimden geçirilerek direksiyon başına geçirildiklerini gerçekten merak ediyor ve ilgililerden açıklamasını rica ediyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir