Medimagazin logo

Yanlış kan veren hemşireye 3 yıl 4 ay hapis cezası

Kahramanmaraş'ta tedavi gördüğü hastanede yanlış kan verilmesi sonucu hayatını kaybeden Gülseren Alkaya'nın ölümüne neden olduğu iddiasıyla yargılanan hemşire A.Ö, 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Alkaya’nın oğlu Akif Alkaya, sanığa verilen cezanın az olduğunu belirtip Sağlık Bakanlığı'na 250 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtıklarını söyledi.
Kaynak: DHA - Ömer KOÇ
Yanlış kan veren hemşireye 3 yıl 4 ay hapis cezası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Karamanmaraş'ın Elbistan ilçesinde bir hastaya yanlış kan verdiği iddiasıyla ölümüne yol açan hemşireye 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Olay, 27 Şubat 2020'de Elbistan Devlet Hastanesi'nde meydana geldi. Rahatsızlığı nedeniyle hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören Gülseren Alkaya'ya(67) hemşire A.Ö tarafından kan takıldı. Ancak bir süre sonra rahatsızlanan 6 çocuk annesi Gülseren Alkaya, yaşamını yitirdi.

Gülseren Alkaya'nın çocukları, kan grubu 0 Rh (+) olmasına rağmen A Rh (+) kan verildiği için annelerinin öldüğünü öne sürerek hemşire A.Ö şikayetçi oldu. Şikayetin ardından savcılık tarafından başlatılan soruşturmada A.Öhakkında 'Taksirle ölüme neden olma' suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Dava devam ederken, Gülseren Alkaya'nın ölümüyle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan rapor da dosyaya girdi. Raporda, Gülseren Alkaya’nın yanlış kan verilmesinden dolayı öldüğü belirtildi.

A.Ö, davanın karar duruşmasında, 10 yılı aşkın süredir hemşirelik yaptığını, yoğun bakım sertifikası olmamasına rağmen personel yetersizliği nedeniyle hastane tarafından burada çalıştırıldığını söyledi.

"Nasıl böyle bir yanlışlık olduğunu bilmiyorum"

Bir kişiye kan verileceği zaman doktorun sisteme girdiğini ifade den Ö., şöyle söyledi:

"Bunun sonrasında hastadan kan örneği alınarak kan grubu belirleniyor ve hastanın grubuna uygun kan isteniyor. Kan geldikten sonra kontrol edilerek hastaya naklediliyor. Olay günü ben nakil işlemini tek başıma yaptım. 10 dakika sonra hasta fenalaştı, gerekli müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Böyle bir olay gerçekleştiği için çok üzgünüm. Nasıl böyle bir yanlışlık olduğunu bilmiyorum."

1 yıl 3 ay meslekten men

Mahkeme savcısı mütalaasında, ifadeler ve delillere göre A.Ö'nün üzerine atılı suçu işlediğini belirterek cezalandırılmasını istedi.

Duruşma savcısı, A.Ö'ye 'taksirle ölüme neden olma' suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılarak, hemşirelik mesleğinin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket ettiği için de 1 yıl 3 ay süreyle hemşirelik mesleğinden de menedilmesine karar verdi.

Sağlık Bakanlığı'na dava açtılar

Mahkeme kararının ardından konuşan Akif Alkaya, hemşireye verilen cezanın kendilerini tatmin etmediğini, Kahramanmaraş İdare Mahkemesi'ne de Sağlık Bakanlığı aleyhine 250 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtıklarını söyledi.

Annesini soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye götürdüklerini ifade eden Alkaya, "Bir hafta on gün kadar hastane yattı. Olay günü öğle saatlerinde annemi ziyarete gittiğimde 'Annenizi birazdan taburcu edeceğiz, bir ünite kan vermemiz lazım' dediler. Ben de tekrar iş yerime gittim. Saat 15.00 gibi hastanede güvenlikçi arkadaş 'Hastaneye gel' diye beni aradı. Ben de 'Annemi taburcu edecekler herhalde' diyerek gittim ancak vefat ettiğini söylediler. Daha sonra beni otopsiye çağırdılar. Otopsiye çağırmalarına şaşırdım çünkü annem hastanede yatıyordu, dışarıdan gelmiş olsa şüpheli ölüm olurdu. Sonra, anneme yanlış kan verildiğini ve yanlış kan verildiği için vefat ettiğini öğrendik. 2 sene boyunca delil kararttılar, adli tıpı oyaladılar. Sonra, annemin yanlış kandan öldüğüne dair rapor geldi” diye konuştu.

"Kararı istinafa taşıyacağız"

Ailenin avukatı Büşra Sönmez ise sanığa verilen cezanın az olduğunu ve bilinçli taksirle öldürme suçundan cezalandırılması gerektiğini, bu nedenle de kararı istinafa taşıdıklarını belirtti.

Sönmez, "Yoğun bakımda başka bir hastaya gelen kan, müvekkillerin annesine veriliyor. Bu sebepten ötürü de müvekkillerin annesi vefat ediyor. Ceza davası açtık ve bunun sonucunda sanık, 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı ancak bu ceza çok da tatmin edici bir durum değil. Bu nedenle hukuk mücadelemiz devam ediyor, kararı istinafa taşıyacağız" dedi.

kahramanmaraş
yanlış kan
hemşire
gülseren alkaya
Yorum (2)
Ali
Tek başına hemsireyi sorumlu tutmak yanlış. Hastanelerdeki hızlı sirkülasyon, her aşamada doğrulama gerekliliğini sıkıntıya sokuyor. Doğrulama, kalite standartları geregi zorunlu bir işlem olmasına rağmen ne kadar dikkat edilebildiği tartışmalıdır. Trafikte " hız felakettir " prensibi hastaneler için de geçerlidir. Anestezistlerin en çok cekindikleri is kan vermedir. Bu bir doku nakli gibidir. Hasta yakınları böyle bir olay kimsenin başına gelmesin diyorlarsa kişi suçlamadan çok sistemsel hataların düzeltilmesi için mücadele verebilirler, eger denildigi gibi ise diğer hastanın kani ile bu hastaninki neden karışmış, kimse tanımadığı bir insani öldüreceğim diye uğraşmaz. Üzücü olay tüm sağlık sisteminin kalite standartları açısından tekrar gözden geçirilmesini gerektirmektedir.
6
Cevapla
Dr. Yüksel
Transfüzyon süreci doktor kontrolünde olmalı. Asıl yanlış olan böyle bir görevi hemşireye yüklemek. Trafik suçların da bile bu kadar ceza verilmezken meslekten uzaklaştırma cezası da nedir. Olayın aşırı iş yükü nedenli olduğu aşikarken İstemeden yapılan bir hata nedeniyle insanı işsiz ve aşsız bırakmak ilave bir ceza değilmi.
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir