Medimagazin logo

Türkiye kan ilacını kendisi üretecek

Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Kerem Kınık, Türkiye'yi kan ilacı konusunda dışa bağımlılıktan kurtulacak.
Türkiye kan ilacını kendisi üretecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kızılay Başkan Vekili Kerem Kınık yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kan ilacı için yıllardır milyarlarca dolarlık ithalat yaptığını ve bu alanda tamamen dışa bağımlı olduğunu söyledi.
Sağlık Bakanlığı ve "kan endüstrisi" ile ortak yürütülen çalışmayla kurulacak plazma fraksinasyon fabrikasıyla Türkiye'nin kan ilacı konusunda dışa bağımlılığının sona ereceğini vurgulayan Kınık, şunları kaydetti:
"Uzun yıllardır gündemde olmasına rağmen bir türlü kurulamayan plazma fraksinasyon fabrikasını 2016 yılında kurarak Türkiye'nin ihtiyacı olan ve en fazla kullanılan kan faktörleri, immün globin ve albümin gibi ilaçların üretimini gerçekleştireceğiz. Bu ilaçlar serum şeklinde olup, başta kanser olmak üzere bir takım doğuştan gelen hastalıklar, kan hastalığı, yanıklar ile enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde çok önemli bir yere sahip. Sadece insan kanından üretilebilen bu ilaçlar konusunda dışa bağımlıydık. Bu anlamda artık Türkiye'de üretmeye başlayacağız."
Fabrikanın ihtiyaç duyduğu ham maddenin kan plazması olduğunu belirten Kınık, Türkiye genelinde plazma aferez merkezleri açarak bağış toplayacaklarını ifade etti.
Üretim başladıktan kısa bir süre sonra fabrikanın kurulum maliyetini karşılayabilecek hale geleceklerini söyleyen Kınık, Türkiye'nin sağlık alanındaki ithalatının azalmasına katkı sağlayacaklarını, aynı zamanda milli bir kan endüstrisine sahip olunacağını kaydetti.


Kan ve kan ürünleri konusunda beklenti yüksek

Yeni dönemde Kızılay'ın kan ve kan ürünleri konusundaki beklentisinin çok yüksek olduğunu aktaran Kınık, kan bağışını teşvik edici çalışmalar gerçekleştireceklerini dile getirdi. Sağlıklı kan temini kapsamında 2015'de 1,9 milyon ünite kan topladıklarını ve Türkiye'nin ihtiyacı olan 2,5 milyon ünite kanın büyük bir kısmını karşıladıklarını belirten Kınık, bu yıl yüzde 100'e ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.
Hedefi tutturmak için özellikle gençlere ulaşmak istediklerini vurgulayan Kınık, "18 yaşını doldurmuş sağlıklı erkekler yılda 4, kadınlar ise yılda 3 kere kan verebiliyor. Düzenli kan bağışı noktasındaki sayı Türkiye genelinde yüzde 40'lar seviyesinde. Kadın bağışçılar açısından bakıldığında ise düzenli kan bağışı yapanlar arasındaki oranları yüzde 13'lerde. Dolayısıyla rakamlar düşük. Bu oranları artırmamız gerekir." diye konuştu.

kizilay
kan ilaci
kan endustrisi
plazma fraksinasyon
kan plazmasi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir