Medimagazin logo

'Türkiye beyin cerrahisinde Avrupa'nın çok üzerinde'

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şahin, "Türkiye, beyin ve sinir hastalıklarının tedavisinde ABD ve Avrupa'daki birçok özel kliniklerle yarışacak boyutta." dedi.
'Türkiye beyin cerrahisinde Avrupa'nın çok üzerinde'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Soner Şahin, "Gelişen mikrocerrahi teknolojisi ve tedavi yöntemleriyle ülkemizde beyin tümörü hastalıklarının tedavisi başarıyla sağlanıyor. Türkiye, beyin ve sinir cerrahisinde, Avrupa'nın çok üzerinde." dedi.

Doç. Dr. Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilimsel olarak tespit edilen birçok kromozom analizlerinde bazı tümörlerin ailesel (kalıtımsal) geçiş gösterdiğini, bunun beyin damar hastalıkları için de geçerli olduğunu bildirdi.

Eskiden beyin tümörlerine sadece iyi veya kötü huylu teşhisi konulabildiğini belirten Şahin, şu an tümörleri çok sayıda alt grupta sınıflandırabildiklerini, bunun da tedavi açısından çok büyük yararının olduğunu ifade etti.

Şahin, yardımcı tedavi yöntemleriyle kötü huylu bir beyin tümöründe yaklaşık ortalama yaşam ömrünün 13-14 aya kadar çıktığına dikkati çekti.

Çocuklarda görülen beyin tümörlerinin çok nadir karşılaşılan, büyük çoğunluğu kötü huylu tümörler olduğuna değinen Şahin, "Bu tümörler, beyincik ve beyin sapı bölgesinde daha çok sık rastlanır. Erişkinlerde ise daha çok beynin kendi dokularıyla alakalı tümörlere ve metastatik lezyonlara rastlıyoruz." diye konuştu.

"Türkiye, Avrupa'nın çok üzerinde"

Türkiye'de gelişmiş cerrahi yöntemlerle tümörü hastalıklarının başarıyla tedavi edilmesinin, yurt dışından çok sayıda hastanın ülkeye gelmesini sağladığını anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Türkiye, beyin ve sinir hastalıklarının tedavisinde Türkiye ABD ve Avrupa'daki birçok özel kliniklerle yarışacak boyutta. Özellikle genç jenerasyon doktorlarımız tarafından çok ciddi atılımlar yapıldı, çok ciddi projeler yürütülüyor. Türkiye bu teknolojiye sahiptir. Avrupa beyin cerrahisinin çok üzerindeyiz. Son yıllarda Sağlık Bakanlığının, sağlık turizmine verdiği önem dolayısıyla ülkemize yurt dışından çok sayıda hasta tedavi olmaya geliyor."

beyin ve sinir cerrahisi
mikrocerrahi
Yorum (1)
aydin sinal
Yazinin basligini okuyunca"acaba bunu prof,gazi Yasargil mi söylesi?" dedim,yaziyi okumaya devam ettim merak ettim kimdir soner sahin diye? interneten özgecmisine baktim ümraniye devlet hastahanesinde ihtisas yapmis,Derincede(hangi kasabaysa) bashekimlik yaparken ankara Yildirim Beyazit fakültesinde(ne zaman fakülte oldu ?) aciktan docent olmus.Benim bulup okudugum bu kadar. belkide benim bilmedigim bu beyin cerrahi meslektasin Almanya mainz Gutenberg üni,Ingiltere Glaskow uni,ABD Baltimor üni. lerde calismalari vardir,belkide ve eminimki Zurich uni.de Gazi yasargilin tavsiyesiyle anevrizmalar üzerine yüksek ihtisasi vardir,Yoksa bu kadar kesin ve büyük konusamazdir,yoksa sadece Derincemi?kiraz festifalini duymustum
10
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir