Medimagazin logo

Türk doktorları umut oldu

Aralarında YÖK üyesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'in de aralarında bulunduğu Türk doktorları, Kenya'nın Mombasa şehrinde 24 çocuğu ameliyat etti.
Türk doktorları umut oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yeryüzü Doktorları Türkiye Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Söylet'in de aralarında bulunduğu Türk doktorları, 9-14 Ocak tarihlerinde Kenya'ya gitti. Mombasa şehrinde bulunan Sayyıda Fatımah Hospitol'de 32 çocuğu muayene eden doktorlar, bu çocuklardan 24'ünü, değişik hastalıklarından dolayı ameliyat etti.

 

Ameliyat ekibinde, Söylet'in yanı sıra Prof. Dr. Haluk Emir, Uz. Dr. Nalan Saygı Emir ve Uzman Dr. Cem Kara yer aldı. İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanı ve İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu ise operasyonların iletişim koordinasyonunu gerçekleştirdi.
Ekip ayrıca, Mombasa'ya 1,5 saat uzaklıkta bulunan Doctors Worldwide Kliniği'nin bulunduğu Khadıja Center Complex'deki çocukları da kontrol etti ve incelemelerde bulundu.

 

Prof. Dr. Söylet, yapılan ameliyatlara ilişkin, şu bilgileri verdi:
“Oldukça kısıtlı imkanlarla problemli hastaların ameliyatlarını gerçekleştirdik. Aletlerle ilgili problemler vardı ama çok yardımsever yerel ekibin gayretleri ile Yeryüzü Doktorları ekibinin emekleri bir araya gelince çok yararlı bir işbirliği ortaya çıktı. Ülkemizden uzakta olsak da dostluk ve kardeşlik için çarpan kalplerle birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduk.”

 

2011 yılının temmuz ayında da Yeryüzü Doktorları Türkiye Şubesi'nin çalışmaları kapsamında Filistin'e giden ve birçok çocuk ameliyat gerçekleştiren Söylet, “İhtiyaç olduğu sürece dünyanın farklı bölgelerinde yardım amaçlı ameliyatlar yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nden bir grup hekim ve sağlık mensubunun girişimiyle 2000 yılında kurulan Yeryüzü Doktorları Türkiye Şubesi'nde yaklaşık 850 gönüllü çalışıyor. Bu gönüllülerin 300 kadarı doktor, 250'si diğer sağlık personeli, geri kalanı da çeşitli meslek guruplarından gelen kişilerden oluşuyor.

türk
doktorları
umut
oldu
Yorum (2)
murat han
Bir an haberin başlığını "Türk Doktorları umut DOLU" olarak okudum. ne oluyor ben bilmeden bir şey mi değişti diye paniğe kapıldım. çok şükür yanlış okumuşum. Durmak yok ezmeye devam...
0
Cevapla
Frankie Bellevan
hocamızın ve tüm gönüllü gurubunun ellerine sağlık.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir